Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Grafika artykułu: Na niebieskim tle, po prawej stronie słonecznik - jego płatki i liście przypominają miejskie kamienice, po prawej stronie biały napis: "Lato na Trakcie Królewsko-Cesarskim", pod napisem białe logotypy organizatorów i partnerów wydarzenia. Tegoroczne miesiące wakacyjne upłyną pod znakiem spacerów w ramach Lata na Trakcie! Przewodniczki i przewodnicy Poznańskiego Centrum Dziedzictwa poprowadzą po najciekawszych, najbardziej charakterystycznych, ale też mniej znanych miejscach w sercu Poznania.

W programie przechadzek obszary Traktu Królewsko-Cesarskiego: Ostrów Tumski, Stare Miasto i Śródmieście, trasy tematyczne: śladami dziedzictwa przemysłowego i przyrodniczego w centrum historycznego miasta, spacer wieczorny po wnętrzach poznańskiej katedry oraz spacer z okazji 770. rocznicy lokacji miasta, który będzie powrotem do początków miasta wybudowanego na lewym brzegu Warty.

Czas trwania: 90-120 minut. Wstęp wolny, niebiletowany (wyjątek — spacer „Katedra: instrukcja obsługi, obowiązują bezpłatne wejściówki”).

Spacery odbywają się w przestrzeni miasta bez barier architektonicznych. Utrudnieniem mogą być nierówności terenu takie jak bruk, zwłaszcza na Starym Mieście, lub trawnik w parkach i terenach nadrzecznych. Osoby z niepełnosprawnością ruchu prosimy o ostrożność.

Harmonogram wybranych spacerów:

  • 19 sierpnia, godz. 17.00 – Spacer po Trakcie: Stare Miasto
  • 26 sierpnia, godz. 17.00 – Spacer po Trakcie: Śródmieście

Opisy spacerów:

Spacer na Trakcie: Stare Miasto

Spojrzenie na Stare Miasto: średniowieczny i nowożytny Poznań, jak na dzieło stworzone przez jego dawnych mieszkańców. Dzisiejszy salon miasta przez wieki był naturalną przestrzenią życia i pracy dla poznaniaków różnych narodowości, wyznań i kultur. Uczestnicy spróbują odnaleźć ducha tego miejsca, spacerując po historycznych zakątkach Starego Rynku i otaczających go ulic i placów.

  • Start: u zbiegu ulic Wodnej i Świętosławskiej

Spacer na Trakcie: Śródmieście

Wędrówka do miasta nowoczesnego: dziewiętnastowiecznego centrum Poznania, od placu Wolności do Dzielnicy Zamkowej. Uczestnicy znajdą tu gęsto zabudowane ulice, kwartały stylowych kamienic, rozległe place i imponujące gmachy publiczne. Ten miejski fason to efekt prowadzonej przez lata gry na rywalizację i współpracę, która była udziałem ówczesnych poznaniaków. Poznańskie Śródmieście to dokument czasów, których wpływ na oblicze miasta widoczny jest do dzisiaj.

  • Start: przy fontannie na placu Wolności

Szczegóły (m.in. regulamin udziału w spacerach):