Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Spotkania dla seniorów połączone z poradnictwem prawnym

07.5.2021

Grafika przedstawia zarys seniorki i seniora na ekranach komputerów na niebieskim - nad nimi i pod nimi dymki dialogowe. Fundacja LexCultura wraz z miastem Poznań organizuje serię bezpłatnych trzygodzinnych spotkań integracyjno-edukacyjnych dla seniorów mieszkających na terenie Poznania, w trakcie których przewidziana została możliwość zasięgnięcia porady prawnej z zakresu prawa konsumenckiego. Inicjatywa realizowana jest w ramach projektu „Spotkania przy prawie. Seniorzy debatują w sieci!”.

Spotkania odbywać się będą w formule online, na sprawdzonej i łatwej w obsłudze platformie (np. Livewebinar), która nie wymaga instalowania jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania i umożliwia kontakt zarówno z wykorzystaniem kamery i mikrofonu, jak i czatu. Jest możliwość skorzystania również z innej platformy. 

W trakcie spotkania poruszone zostaną zagadnienia związane z najpowszechniejszymi niebezpieczeństwami konsumenckimi, czyli z:

  • zawieraniem umów przez telefon i Internet;
  • subskrypcji, które są coraz częściej wykupywane przez seniorów (w szczególności na portalach randkowych i wydawniczych);
  • nieuczciwych praktyk rynkowych i technik manipulacyjnych stosowanych na różnego rodzaju spotkaniach sprzedażowych (również telefonicznych), pokazach, prezentacjach, oszustw (m.in. metodą na wnuczka, policjanta itp.);
  • nieuczciwych działań podmiotów zajmujących się obrotem energią elektryczną, gazem oraz usługami telekomunikacyjnymi.

Ostatnia część spotkania (ok. 60 min.) będzie przeznaczona na darmowe poradnictwo prawne dla uczestników.

Spotkania będą odbywać się w kameralnych grupach (maksymalnie 10 uczestników). Rozmowy poprowadzą prawnicy z wieloletnim doświadczeniem. Uczestnicy spotkań otrzymają specjalny poradnik prawny, uwzględniający najnowsze regulacje prawne i dorobek praktyczny prowadzących zajęcia wraz z podstawowymi wzorami pism. Spotkania będą miały charakter otwarty, bez konieczności zapisów.

Harmonogram najbliższych spotkań:

10 maja, godz. 15.00

12 maja, godz. 17.00

13 maja, godz. 10.00

17 maja, godz. 17.00

19 maja, godz. 10.00

20 maja, godz. 15.00