Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Pozytywne starzenie – czyli jak żyć długo, godnie i szczęśliwie

16.3.2023

Grafika artykułu: Po lewej stronie, w okrągłej ramce zdjęcie prowadzącej spotkanie - Anny Nowak. Po prawej stronie, na niebeskim polu białe napisy informujące o szczegółach wydarzenia. Na dole, na białym polu - logotypy partnerów i organizatorów wydarzenia. Wydłużenie życia jest faktem. Tak samo jak to, że grupa obecnych 50-latków za dekadę będzie stanowiła bardzo dużą część populacji osób zmierzających do schyłku kariery zawodowej. A może będzie to początek ich dojrzałej kariery? 31 marca w Poznaniu odbędzie się bezpłatne spotkanie pt. „Pozytywne starzenie – czyli jak żyć długo, godnie i szczęśliwie”.

Fakt licznej grupy osób w późnej dorosłości pociąga za sobą wyzwania związane z motywowaniem społeczeństwa do budowania wysokiej jakości życia, a także utrzymania aktywności zawodowej do późnego wieku. I zdrowia.

Zarządzanie aktywnością zawodową i zdrowiem pracowników w kontekście wydłużającego życia będzie miało coraz większe znaczenie. Mimo że z wiekiem zmniejszają się możliwości organizmu, to zwiększa się siła oddziaływania na środowisko poprzez pełnione role (eksperta, przełożonego, mentora). Choć pamięć i zdolność uczenia słabną, to wzrastają wiedza i umiejętność jej wykorzystania. Zwiększa się męczliwość, ale wzrasta motywacja do realizacji subiektywnie ważnych zadań.

I właśnie o tym będzie to spotkanie. Jego uczestniczki i uczestnicy porozmawiają o:

 • wyzwaniach dla osób będących obecnie w szczycie aktywności zawodowej, które za klika lat będą bardzo liczną grupą w wieku przedemerytalnym,
 • problemach pracodawców wynikających z różnic wiekowych,
 • wyzwaniach w zarządzaniu pracownikami przed emeryturą,
 • tym, czy późna dorosłość obecnych 60-latków, będzie różniła się w przypadku roczników urodzonych w latach siedemdziesiątych,

Uczestniczki i uczestnicy zastanowią się również wspólnie, czy psychologia jako nauka ma rozwiązania dla pozytywnego starzenia się, utrzymania dobrostanu, czyli wysokiej jakości osób w późnej dorosłości.

 • Termin: 31 marca, godz. 13.00-15.00
 • Miejsce: ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 406, sala A na parterze

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu są proszone o kontakt i rejestrację poprzez stronę:

Spotkanie odbędzie się stacjonarnie i będzie miało charakter moderowanej dyskusji połączonej z miniwykładem.

Żeby zarejestrować się na wydarzenie, należy także wypełnić ankietę:

Spotkanie skierowane jest do:

 • osób zbliżających się do emerytury,
 • pracodawców zatrudniających pracowników w wieku przedemerytalnym,
 • pracodawców zbliżających się do wieku emerytalnego zatrudniających młodych pracowników,
 • osób, które czują, że doświadczają dyskryminacji z uwagi na wiek,
 • osób chcących już teraz zaopiekować się swoją karierą za 10, a może 15 lat i być aktywnymi zawodowo i zdrowymi po 60. roku życia.

Organizatorzy spotkania: Poznań Biznes Partner i 4HR Anna Nowak

Informacje o prowadzącym:

Anna Nowak – psycholożka pracy i organizacji, trenerka, coach i konsultantka z 22-letnią praktyką w przygotowywaniu i prowadzeniu działań rozwojowych z zakresu umiejętności zarządzania oraz osobistych przydatnych w pracy.

Szczegółowe informacje na temat spotkania: