Srebrny Fyrtel – harmonogram na maj

Plakat informujący o Srebrnym Fyrtlu. Niebieskie, różowe i czarne napisy na białym tle. Dookoła plakatu kwadraciki z miniaturkami różnych ikonWraz z wiosną wracają spotkania w ramach Srebrnego Fyrtla – Senioralnego Miejsca Współpracy! Będzie to przestrzeń dedykowana osobom w wieku dojrzałym, które chcą aktywnie uczestniczyć m.in. w kulturalnej ofercie miasta i jednocześnie być jej twórczyniami i twórcami.

Inicjatorem projektu jest Miejska Rada Seniorów w Poznaniu, a współrealizatorem Centrum Inicjatyw Senioralnych. Srebrny Fyrtel to miejsce umożliwiające aktywność osób w wieku dojrzałym – zarówno na poziomie twórcy oferty, jak i jego odbiorcy.

Spotkania w Srebrnym Fyrtlu, podobnie jak w edycji wiosennej i jesiennej, będą organizowane w ramach kilku bloków tematycznych: „Zrozumieć świat” (spotkania poruszające m.in. tematykę bezpieczeństwa osobistego), „Jak dobrze i długo żyć na emeryturze” (spotkania poświęcone zdrowemu stylowi życia), „Głowę ćwicz” (spotkania dla sympatyków planszówek i nauka gry w brydża), „Otwarta przestrzeń” (spotkania z ciekawymi ludźmi oraz inspirujące warsztaty), „Pasja łączy ludzi” (spotkania pasjonatów podróży, fotografii, miłośników śpiewu, którzy mają ochotę opowiedzieć o swojej drodze do realizacji pasji i zarażać nią innych).

Co, gdzie i kiedy? Skorzystaj z oferty

Spotkania będą się odbywać w każdy wtorek i czwartek w blokach tematycznych rozpoczynających się o godz. 10.00, 12.00 (lub 12.30) w przestrzeni Pracowni Ekonomii Społecznej „ładne rzeczy” przy ul. Św. Marcin 57 w Poznaniu. Udział w spotkaniach jest bezpłatny, na spotkania obowiązują zapisy: tel. 61 842 35 09 (od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00).

Harmonogram wydarzeń majowych:

7 maja

 • 10.00-12.00 – Pasja łączy ludzi: Puść oko do fotografii, warsztaty fotograficzne w trzech aktach (grupa początkująca, spotkanie I)
 • prowadzenie: Dawid Tatarkiewicz

Fotografia w teorii, czyli tysiąc słów o fotografii. Podczas zajęć prowadzący wprowadzi uczestników w świat fotografii, przekaże podstawy wiedzy m.in. na temat aparatów fotograficznych, obiektywach oraz kompozycji przestrzennej.

 • 12.00-14.00 – Pasja łączy ludzi: Puść oko do fotografii, warsztaty fotograficzne w trzech aktach (grupa zaawansowana, spotkanie I)
 • prowadzenie: Dawid Tatarkiewicz

Fotografia w teorii, czyli tysiąc słów o fotografii. Podczas pierwszych zajęć uczestnicy wymienią się doświadczeniami fotograficznymi, zdiagnozują swoje potrzeby w zakresie fotografii, dowiedzą się, jak i gdzie można publikować swoje prace.

9 maja

 • 10.00-11.30 – Głowę ćwicz: brydżowe potyczki (spotkanie IV)
 • prowadzenie: Andrzej Waligórski

Do udziału w spotkaniu zapraszamy wszystkich pasjonatów gry w brydża – gry, która jest jednocześnie treningiem pamięci, strategicznego myślenia, ale również możliwością współpracy w grupie. Uwaga: cykl brydżowy odbywał się będzie wyłącznie w grupie zaawansowanej.

14 maja

 • 10.00-12.00 – Pasja łączy ludzi: Puść oko do fotografii, warsztaty fotograficzne w trzech aktach (grupa początkująca spotkanie II)
 • prowadzenie: Dawid Tatarkiewicz

Fotografia w praktyce, czyli ruszamy do dzieła – fotografia w mieście. Podczas zajęć w plenerze uczestnicy warsztatów fotografować będą przestrzeń miejską wraz z jej infrastrukturą oraz elementami, które przyciągną uwagę uczestników.

 • 12.00-14.00 Pasja łączy ludzi: Puść oko do fotografii, warsztaty fotograficzne w trzech aktach (grupa zaawansowana II spotkanie)
 • prowadzenie: Dawid Tatarkiewicz

Fotografia w praktyce, czyli ruszamy do dzieła – fotografowanie w mieście. Podczas pracy w plenerze uczestnicy wraz z prowadzącym będą fotografować miejską architekturę, poszukiwać ciekawych form, kształtów i wzorów, jak również w praktyce spróbują naświetlać zdjęcia z użyciem różnych trybów w aparacie fotograficznym.

16 maja

 • 10.00-11.30 – Otwarta przestrzeń: Potrzebna rewolucja (spotkania z ciekawymi ludźmi)
 • prowadzenie: Bogna Nowakowska

Na emeryturze zaliczyła już debiut teatralny i literacki.  Jej marzeniem jest stworzenie w Poznaniu takiego miejsca, w którym będą mogli spotykać się ludzie na emeryturze, którzy chcą być aktywni. Którzy chcą brać, ale i dawać, wymieniać się kompetencjami. Potrzebna jest rewolucja. O rewolucji w myśleniu o seniorach opowie Joanna Ciechanowska- Barnuś, autorka pilotażowego programu Srebrny Fyrtel, przewodnicząca Senioralnej Rady Miasta Poznania.

21 maja

 • 10.00-12.00 – Pasja łączy ludzi: Puść oko do fotografii, warsztaty fotograficzne w trzech aktach (grupa początkująca, spotkanie III)
 • prowadzenie: Dawid Tatarkiewicz

Fotografia w praktyce II, czyli fotografowanie w plenerze. Tym razem prowadzący wraz z uczestnikami warsztatów odwiedzą przestrzeń Ogrodu Botanicznego UAM. W otoczeniu pięknej przyrody uczestnicy będą fotografować rośliny, które są dogodnym tematem do nauki fotografowania.

 • 12.00-14.00 Pasja łączy ludzi: Puść oko do fotografii, warsztaty fotograficzne w trzech aktach (grupa zaawansowana, spotkanie III)
 • prowadzenie: Dawid Tatarkiewicz

Fotografia w praktyce II, czyli fotografowanie w Ogrodzie Botanicznym UAM. Tym razem prowadzący wraz z uczestnikami warsztatów odwiedzą przestrzeń Ogrodu Botanicznego UAM. W otoczeniu pięknej przyrody uczestnicy będą fotografować rośliny, wykorzystując różne funkcje w aparacie fotograficznym, jednocześnie zwracając szczególną uwagę na technikę fotografii.

23 maja

 • godz.10.00-12.00 – Głowę ćwicz: Przedpołudnia z planszówkami (BRAK MIEJSC)
 • prowadzenie: Jakub Grypczyński

Planszówki to świetna okazja do ćwiczenia pamięci, ale przede wszystkim to czas ciekawych rozmów i bycia razem. Uczestniczki i uczestnicy spotkania zagrają w gry planszowe pod czujnym okiem planszówkowego pasjonata.

 • 13.30-15.00 – Pasja łączy ludzi: Żyjemy muzyką – piosenki wakacyjno-kolejowe (śpiewać każdy może) (BRAK MIEJSC)
 • prowadzenie: Anna Zalewska-Powalisz i Krzysztof Powalisz

Spotkamy się z Anną Zalewską-Powalisz wokalistką, reżyserką i nauczycielką śpiewu oraz z Krzysztofem Powaliszem,  muzykiem jazzowym, aranżerem, kompozytorem, nauczycielem wielu gwiazd polskiej estrady. Na spotkaniu posłuchamy piosenek, które wprowadzą nas w atmosferę ich życia. Dowiemy się, jak można nauczyć się śpiewać w każdym wieku. Rozpoczniemy wspólne śpiewanie.

28 maja

 • 10.00-12.00 – Pasja łączy ludzi: Puść oko do fotografii, warsztaty fotograficzne w trzech aktach (grupa początkująca, spotkanie IV)
 • prowadzenie: Dawid Tatarkiewicz

Chwilo trwaj, czyli co utrwaliliśmy, to nasze. Podczas zajęć podsumowujących warsztaty uczestnicy będą omawiać prace wykonane podczas zajęć.

 • 12.00-14.00 Pasja łączy ludzi: Puść oko do fotografii, warsztaty fotograficzne w trzech aktach (grupa zaawansowana, spotkanie IV)
 • prowadzenie: Dawid Tatarkiewicz

Chwilo trwaj, czyli co utrwaliliśmy, to nasze. Ostatnie zajęcia będą podsumowaniem prac, które uczestnicy wykonali podczas warsztatów. Nastąpi wymiana spostrzeżeń, myśli, być może pojawią się inspiracje na kolejne prace fotograficzne.

Włącz się w działania Srebrnego Fyrtla!

Każdy może włączyć się w tworzenie oferty Srebrnego Fyrtla, dzieląc się swoimi pasjami z innymi seniorkami i seniorami. Szczegóły: tel. 61 842 35 09 (od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00). Działanie Srebrny Fyrtel — Senioralne Miejsce Współpracy realizuje Miejska Rada Seniorów w Poznaniu oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu ze środków budżetowych Miasta Poznania, we współpracy z pracownią Ekonomii Społecznej „ładne rzeczy”.