Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Środa z profilaktyką: nowotwory układu pokarmowego

17.5.2021

Na grafice fragment korpusu człowieka w - w przekroju widać układ pokarmowy. Pod korpusem - tytuł: Profilaktyka nowotworów układu pokarmowego" oraz napis: "Środa z profilaktyką" oraz logotypy NFZ i Ministerstwa Zdrowia. W ramach cyklicznej akcji pod nazwą „Środa z profilaktyką” NFZ przygotował film z udziałem ekspertów oraz ulotkę zawierającą informacje na temat profilaktyki nowotworów układu pokarmowego. 

Nawet u co piątego pacjenta, który musi zmierzyć się z rakiem, choroba dotyczy układu pokarmowego. Nowotwory trzustki, wątroby, jelita, żołądka czy przełyku długo mogą rozwijać się w ukryciu, a późno wykryte są wyjątkowo trudne do pokonania.

Nowotwory układu pokarmowego to grupa zróżnicowanych jednostek chorobowych, zlokalizowanych w przewodzie pokarmowym. Zaliczamy do nich: raka przełyku, żołądka, trzustki, wątroby, pęcherzyka żółciowego, jelita cienkiego, okrężnicy oraz odbytnicy.

Z materiału filmowego można dowiedzieć się :

  • Na jakie objawy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? 
  • Jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory układu pokarmowego? 
  • Jakie zalecane są działania profilaktyczne?

Natomiast w  ulotce znajdują się informacje m.in. na temat znaczenia wczesnej diagnostyki, a także badań przesiewowych raka jelita grubego oraz bezpłatnej kolonoskopii profilaktycznej.

Więcej filmów o profilaktyce chorób można znaleźć na kanale: