Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Startuje konkurs Poznański Wolontariusz Roku 2023

28.9.2023

Grafika artykułu: po prawej stronie kolorowe linie w kształcie przeplatających się rąk, na nich znajdują się rozproszone litery układające się w słowa "Wolontariusz Roku", po lewej stronie szczegóły dotyczące zgłoszeń w ramach plebiscytu.Rozpoczyna się 23. edycja konkursu na Poznańskiego Wolontariusza Roku! Miasto po raz kolejny pragnie docenić osoby zaangażowane w rozwój i zmienianie miasta na lepsze. Nabór kandydatek i kandydatów do nagrody ruszył 25 września i potrwa do 15 października.

Ideą konkursu jest promowanie wolontariatu w mieście oraz docenianie osób, które bezinteresownie poświęcają swój czas i pracę na rzecz innych. To nie tylko aktywność w ramach organizacji charytatywnych, praca z seniorami, dziećmi lub osobami z niepełnosprawnościami, ale też inne działania wymagające ogromnego zaangażowania. Dzięki wsparciu wolontariuszy co roku odbywają się największe imprezy kulturalne i sportowe, to oni dbają o środowisko naturalne, bezpieczeństwo i dobrą organizację konwentów, a także upiększają miasto przez tworzenie ogrodów społecznych czy murali.

W konkursie wyodrębniono sześć kategorii, dla kandydatów i kandydatek w różnym wieku: młodzieżową (osoby do 19. roku życia), indywidualną (osoby pomiędzy 19. a 60. rokiem życia), senioralną (osoby powyżej 60. roku życia), uwzględniając też miejsca ich wolontariackiej aktywności. Wśród nich są kategorie zespołowe ‒ można zgłosić grupy mniej lub bardziej sformalizowane, działające w szkole lub pracy. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie miejskiej. Zasady pozwalają na zgłoszenie kilku osób, a nawet samego siebie.

Laureatki i laureatów wybierze kapituła konkursowa, w skład której wchodzą: przedstawiciele prezydenta Poznania oraz rady miasta, reprezentacja mediów oraz laureat z poprzedniej edycji konkursu. Głosować będą też poznaniacy i poznanianki — od 6 do 20 listopada zdecydują, kto w tym roku zdobędzie Nagrodę Mieszkańców. Ostateczne wyniki poznamy 7 grudnia podczas gali finałowej w Centrum Kultury Zamek.

Konkurs pomaga dostrzec inicjatywy i uhonorować osoby, których na co dzień nie widać, a ich praca jest bardzo ważna dla Poznania. Nowością w tym roku będą warsztaty dla wolontariuszek i wolontariuszy oraz debata, które odbędą się w przeddzień gali.

Organizatorem konkursu Poznański Wolontariusz Roku jest Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.

Źródło: poznan.pl