Storytelling

Storytelling (ang. opowiadanie historii) stanowi dobrą praktykę w opiece nad osobami starszymi, zaobserwowaną przez zespół Centrum Inicjatyw Senioralnych podczas wizyty studyjnej w szwedzkim mieście Umea, będącej jednym z działań w ramach projektu RECO.

Storytelling – opowiadanie historii jest metodą, mającą na celu wzbogacenie sposobów i usprawnienie opieki nad osobami starszymi, głównie poprzez ćwiczenie umysłu, dzięki ich aktywnemu, na miarę indywidualnych możliwości, uczestnictwu w opowiadanej historii, angażowaniu emocji, przywoływaniu wspomnień i otwarciu seniorów na doświadczenie magii słowa mówionego.

Doświadczenia szwedzkie

Metoda storytellingu – opowiadania historii spotkała się początkowo w szwedzkiej Umei ze sceptycznym przyjęciem, zarówno przez seniorów, jak i personel medyczny pracujący w domu opieki, w którym działanie realizowano. Słuchanie historii przez osoby starsze uznano za nieco dziecinną metodę. Okazało się jednak, że sesje opowiadania historii, niewiele mają wspólnego z opowiadaniem bajek, z jakim spotkaliśmy się w naszym dzieciństwie.

Przygotowując się do każdej sesji storyteller (opowiadacz) wsłuchuje się w historie seniorów, przypomina sobie zasłyszane dzieje, przeczytane książki, poznaje dawne realia życia słuchaczy i włącza je w swoją opowieść. Ułatwia to znacząco osobom starszym, także i tym cierpiącym na różnego typu zespoły otępienne, utrzymanie koncentracji uwagi i pozostanie w kontakcie z własnymi wspomnieniami i emocjami. Często zdarza się tak, że seniorzy aktywnie włączają się w nurt snutej opowieści, ubogacając ją osobistymi skojarzeniami i komentarzami – co jeszcze bardziej zwiększa zaangażowanie słuchaczy.

Sukces metody tkwi w umiejętności zaangażowania słuchaczy przez storytellera (opowiadacza), który potrafi zaczarować seniorów i przenieść ich w świat miniony, pracując własnym ciałem, głosem i emocjami, a czasem też przy użyciu rekwizytów z epoki tak, by każdy uczestnik sesji mógł nawiązać kontakt ze swoimi emocjami.

Poznań - Poszukiwany! Poszukiwana! czyli zostań opowiadaczem historii (storytellerem)!

W październiku 2012 CentrumIS zorganizowało casting i zaprosiło do bezpłatnego udziału w cyklu szkoleń opowiadania historii, przygotowanym we współpracy z Teatrem Nowym w Poznaniu. W castingu wybrano 3 osoby. Przygotować chętnych do opowiadania historii zgodził się pan Aleksander Machalica – aktor Teatru.

Uroczystym zwieńczeniem szkolenia, które odbyło się w listopadzie 2012 r., byłgrudniowy "Wieczór Zimowych Opowieści" - wyjątkowe spotkanie opowiadaczy historii z seniorami w Teatrze Nowym. Więcej

Przeszkoleni opowiadacze historii (storytellerzy) od stycznia do marca 2013 r. przeprowadzili cykl spotkań z seniorami mieszkającymi w poznańskich domach pomocy społecznej, by ofiarowując im swoje umiejętności, zabrać ich w podróż do krainy wspomnień i wzruszeń. Więcej

  

Szczegółowych informacji w CentrumIS nt. metody udziela Maria Sitarskamaria.sitarska@centrumis.pl lub tel. 61 847 21 11 (od godz. 8-16).

 

Storytelling CentrumIS realizuje w partnerstwie z Teatrem Nowym   

 

   

Projekt RECO – regiony we współpracy na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia osób starszych jest częścią mini-programu CREATOR i jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Międzyregionalnej INTERREG IVC.