Brydż sportowy

W ramach kampanii SeniorWFormie co miesiąc promujemy inną dyscyplinę sportową przyjazną dla seniora, publikując informacje dotyczące samej aktywności wraz ze wskazówkami, gdzie w mieście można z takiej oferty skorzystać.

W lutym - brydż sportowy

Teoria i praktyka dotycząca wszelkiego rodzaju ćwiczeń mówi, że doskonaleniu ulegają tylko te narządy i układy, które są odpowiednio wykorzystywane (czytaj: którym stawia się odpowiednie wyzwania). Dotyczy to także „gimnastyki umysłu”, która może być realizowana w różnych formach (zadania logiczne, matematyczne, szaradziarstwo, gry towarzyskie). Każda z nich sprzyja zachowaniu bystrości umysłu i intelektualnej niezależności. Istnieją na przykład poważne przesłanki świadczące o dużym znaczeniu aktywności umysłowej w przeciwdziałaniu chorobie Alzheimera i opóźnienia starczej demencji. Wyjątkową formą aktywności łączącą ćwiczenia umysłu, spotkania towarzyskie i dążenie człowieka do osiągnięcia doskonałości jest brydż sportowy.

Brydż to nie tyle gra karciana, ile gra logiczna z użyciem kart. To jedyna forma gry w karty, w przypadku której można organizować zawody sportowe, gdzie wyklucza się wpływ szczęścia na osiągnięty rezultat rywalizacji.
Podstawową różnicą pomiędzy brydżem sportowym (porównawczym) a towarzyskim jest to, że zagranych kart nie zbiera się na środku stołu w tak zwane „wziątki”, lecz jedynie wykłada przed sobą, aby po rozegranym rozdaniu móc swoje karty umieścić w odpowiedniej przegródce pudełka i umożliwić graczom na innym stole rozegranie tego samego rozdania z zachowaniem takiego samego układu kart. O wyniku rywalizacji nie decyduje więc liczba asów i króli, które przydzielił nam los, lecz sposób jak otrzymane walory potrafiłem wykorzystać w porównaniu do osiągnięć przeciwników grających tymi samymi kartami na innym stole. Szczęście może polegać jedynie na tym, że w danym rozdaniu trafia się na lepiej lub gorzej dysponowanych przeciwników (w turniejach przeciwników zmienia się po każdej rozegranej rundzie).

O powodzeniu w rywalizacji decyduje przede wszystkim dobra współpraca w parze. Stąd nazwa gry: „bridge”, czyli z angielskiego „most”, co ilustruje porozumienie pomiędzy partnerami, którzy wzajemną współpracą wspierają się w osiąganiu najlepszego wyniku. W brydżu istnieje specjalny zapis międzynarodowy, który umożliwia ilościowe określenie uzyskanego wyniku, a co za tym idzie porównanie osiągniętych rezultatów.
Rozgrywki brydża porównawczego prowadzone są na świecie od wielu lat. Organizowane są zawody rangi mistrzostw świata, kontynentów, krajów i regionów. Konkurencje są zwykle podzielone na kategorie open (czyli dla wszystkich), a wyjątkowo oddzielnie dla kobiet i seniorów (!). Nad prawidłowością przebiegu zawodów czuwają specjalnie przeszkoleni sędziowie. Istnieją międzynarodowe i krajowe przepisy oraz federacje brydża sportowego, które sprawują patronat nad rozgrywkami. Polski Związek Brydża Sportowego (http://www.pzbs.pl/) zrzesza wielbicieli brydża sportowego w Polsce, a współtworzą jego organizację związki regionalne (np. Wielkopolski Związek Brydża Sportowego: http://brydz.wlkp.pl/). Dodać należy, że Polacy od lat stanowią światową czołówkę w rozgrywkach brydża sportowego, a znaczący wkład do tych sukcesów wnieśli polscy seniorzy, którzy zdobyli już łącznie ponad trzydzieści medali w rozgrywkach światowej rangi.

Wymiar sportowy brydża nie powinien przesłaniać wyjątkowych aspektów socjalnych i korzyści natury duchowej. Jakakolwiek forma rozgrywek to zawsze spotkanie ludzi we wspólnym celu. Zawierane przy takich okazjach przyjaźnie nierzadko trwają całe życie. Skupienie się na teoretycznych problemach rozgrywki, wyzwala nas od szarej rzeczywistości i pozwala dać wytchnienie umysłowi zmagającymi się z codziennymi kłopotami. Jakże szybko mija taki miły czas...
Na wyjątkową uwagę zasługuje podjęta przez PZBS (i Pana Marka Małysę) inicjatywa „Brydż 60+”. Oferta jest przeznaczona dla seniorów i umożliwia naukę gry i udział w rozgrywkach seniorom pod patronatem PZBS. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: http://www.bridge60plus.eu/.

Po szczegółowe zasady gry odsyłam do przebogatej oferty wydawniczej, prezentowanej również na internetowych stronach PZBS. Nie należy się obawiać początkowych trudności. Brydż sportowy, podobnie jak każda inna dziedzina ludzkiej aktywności jest trudny... zanim stanie się prosty. Kiedy to nastąpi zależy tylko od naszej aktywności, zaangażowania i poświęconego czasu. Powodzenia i do zobaczenia przy brydżowym stoliku!


Tekst przygotował: Robert Szeklicki (AWF Poznań)

Oferta promocyjna w lutym:

Kursy brydża

„Nauka Brydża” zaprasza na kursy nauki gry w brydża. 
Zgłoszenia: mailowo naukabrydza@gmail.com  lub telefonicznie 604 543 875. Miejsce: Centrum Sportowe MySquash, ul. Górecka 108.

ODK Polan 100, os. Plan 100, tel. 618 797 151, czwartki 16.30-21.30,
ODK Kopernik, ul. Galileusza 8, tel. 616 474 271, piątki 16.00,

Turnieje brydżowe

Zapisy na turnieje są otwarte, wymagane jest jedynie niewielkie wpisowe. Więcej informacji pod numerem telefonu 601 683 682.
Poniedziałki Centrum Kongresowe IOR, ul. Węgorka 20, godz. 17.30;
Wtorki ODK Kopernik, ul. Galileusza 8, godz. 17.00, tel. 616 474 271;
Soboty ODK Polan 100, os. Polan 100, godz. 16.30-21.30, tel. 618 797 151;
ODK Dębczak, 7 i 28 lutego, os. Dębina 107, godz. 10.30-14.00 tel. 603 808 785;

Wiele cennych informacji można znaleźć na stronie Poznańskiej Asocjacji Brydżowej http://www.brydz.poznan.pl/  i Nauki Brydża http://poznan.naukabrydza.pl/ 

W klubach seniora: https://centrumis.pl/oferta_klubow.html 

 

W marcu: kręglarstwo