Narciarstwo

W ramach kampanii SeniorWFormie co miesiąc promujemy inną dyscyplinę sportową przyjazną dla seniora, publikując informacje dotyczące samej aktywności wraz ze wskazówkami, gdzie w mieście można z takiej oferty skorzystać.

Narciarstwo

"Jeśli jakaś dziedzina zasłużyła na miano sportu wszystkich sportów, to właśnie narciarstwo. Nic nie czyni mięśni tak stalowymi, a ciała bardziej elastycznym i gibkim, nic nie wyrabia większej pewności i zwinności, nic nie umacnia bardziej woli, nic tak nie odświeża umysłu… Czyż można sobie wyobrazić coś bardziej czarującego, jak pęd zadrzewionymi zboczami, gdy zimowe powietrze i gałązki jodeł muskają nasze twarze, wzrok, umysł i mięśnie nastawione są na ominięcie każdego niebezpieczeństwa... Człowiek jakby zrósł się wtedy z nartami i naturą...” F. Nansen

 Oferta zimowa Malta Ski, ul. Wiankowa 2, tel. 501 355 153

                               Pon.-Piąt.                       Sob., Niedz., Święta

                          ulgowy/normalny               ulgowy/normalny

0,5 godziny         10 zł       13 zł                       15 zł        19 zł

1 godzina            18 zł       22 zł                        22 zł       30 zł

1,5 godziny         25 zł       30 zł                       30 zł        35 zł

2 godziny            30 zł       34 zł                       34 zł        40 zł

Cennik dostępny także na stronie www.maltaski.pl/cennik

W przeszłości narty służyły celom utylitarnym, a mianowicie do poruszania i przemieszczania się na śniegu. Dzisiaj jest to dyscyplina sportowa z wieloma konkurencjami, jednak z powodzeniem uprawiana również rekreacyjnie. Jest to jedna z najprzyjemniejszych i najpiękniejszych form aktywności fizycznej, gdyż wiąże się ze spędzaniem czasu wolnego na świeżym powietrzu, najczęściej w górach, nierzadko z wspaniałymi widokami, w kontakcie z naturą, w pięknej zimowej scenerii. Ponadto szybkie przemieszczanie się na nartach zjazdowych, czy też udane wykonanie ewolucji oraz podejmowany wysiłek dostarcza wielu pozytywnych wrażeń. Narciarstwo biegowe gwarantuje podobne doznania.

Do uprawiania narciarstwa potrzebne są na narty wraz z wiązaniami, buty narciarskie, kijki i odpowiedni strój. Ponieważ narciarstwo uprawia się w warunkach zimowych niezbędne jest zabezpieczenie się przed śniegiem, lodem, wiatrem, a przede wszystkim niską temperaturą, aby nie dopuścić do wychłodzenia organizmu. Należy ubierać się szczelnie i ciepło. Obecnie powszechnie dostępna jest odzież wykonana z tkanin tzw. oddychających, która zdecydowanie ogranicza możliwość przemoknięcia, a jednocześnie odprowadza nadmiar wilgoci na zewnątrz, tym samym zwiększają komfort uprawiania aktywności fizycznej. Dodatkowo niezastąpioną wciąż strategią chronienia się przed zimnem pozostaje ubiór na tzw. cebulkę, czyli noszenia kilku warstw odzieży w celu wytworzenia pomiędzy nimi izolacyjnych przestrzeni powietrznych. Jednym z ważniejszych elementów ubioru narciarza jest kask, którego zadaniem jest ochrona głowy przed urazami. Jest on obowiązkowy dla dzieci, ale rekomendowany i powszechnie używany również przez dorosłych. Należy pamiętać także o ochronie oczu, które zabezpieczamy w zależności od warunków pogodowych goglami lub okularami słonecznymi.

Narciarstwo, jak każda forma aktywności fizycznej, jeśli jest racjonalnie uprawiana, pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka. Korzyści odczuwalne są zarówno w sferze fizycznej, psychicznej, jak i społecznej. Oprócz wszystkich ogólnych pozytywów zdrowotnych wynikających z podejmowania wysiłku fizycznego, narciarstwo dodatkowo dostarcza możliwości tzw. hartowania organizmu, czyli mobilizacji czynników odpornościowych poprzez uprawianie go w niskich temperaturach i na dużych wysokościach. Jednak należy pamiętać, że złe dawkowanie tych czynników zewnętrznych, może również stanowić zagrożenie dla zdrowia w postaci hipotermii, odmrożenia czy tzw. choroby wysokościowej.

Sezonu narciarskiego nie powinno się rozpoczynać bez odpowiedniego przygotowania. Nawet rekreacyjna jazda na nartach wiąże się z umiarkowanym lub intensywnym wysiłkiem w zależności od możliwości i umiejętności narciarza. Ponieważ uprawianie tej aktywności fizycznej odbywa się w warunkach zimowych i środowisku górskim należy wcześniej zadbać o właściwe przygotowanie organizmu. Najlepiej podejmować aktywność fizyczną regularnie i przez cały rok np. jeżdżąc na rowerze czy uprawiając nordic walking, a przed sezonem zastosować ćwiczenia specjalistyczne. W każdym sporcie, również w narciarstwie zdarzają się kontuzje. Według najnowszych statystyk najczęstsze są skręcenia kolana. Aby uniknąć kontuzji oraz czerpać przyjemność z narciarstwa należy przygotować mięśnie i stawy, zwłaszcza kończyn dolnych do tego specyficznego wysiłku. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na stoku, o czym mówi Dekalog Narciarza, również wpływa na zmniejszenie ryzyka kontuzji, jak i stosowanie rozgrzewki przed każdym rozpoczęciem jazdy na nartach.

Narciarstwo uprawiane rekreacyjnie jest jedną z najbardziej powszechnych form aktywności zimowej, które oferuje wiele korzyści zdrowotnych. Dostarcza również wiele doznań przyjemnościowych i estetycznych. Jest bardzo dobrą formą aktywności fizycznej zarówno dla osób szukających spokoju w kontakcie z naturą, pięknych widoków, jak i osób poszukujących mocniejszych doznań emocjonalnych, których dostarcza zarówno szybkość poruszania się na nartach, jak i radość, zadowolenie z wykonanych ewolucji. Dodatkowo oferuje wiele możliwości poznania nowych ludzi, podczas jazdy na wyciągu, w czasie odpoczynku, czy „po nartach”. Dołączenie do społeczności narciarskiej daje możliwość przebywania z ludźmi o podobnych zainteresowaniach, jak i dzielenia się przeżytymi wrażeniami we wzajemnym zrozumieniu.

Obecnie narciarstwo staje się jeszcze bardziej atrakcyjne i popularne, gdyż dostępna jest coraz lepsza infrastruktura wraz z intensywną rozbudową, modernizacją i tworzeniem nowych ośrodków narciarskich oraz coraz łatwiejszą i przyjemniejszą jazdą na nartach carvingowych, dzięki dokonanym zmianom technologicznym sprzętu.

dr Magdalena Król-Zielińska, instruktorka narciarstwa, pracownik AWF Poznań