Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Świąteczna moc atrakcji na poznańskich fyrtlach

14.12.2023
Grafika artykułu: fotografia przedstawia siedzącego mężczyznę w stroju Mikołaja. Obok niego troje dzieci i kobieta w zimowych strojach. Trzymają napisy "Wesołych Świąt!" i "Merry Christmas". W tle choinka ozdobiona świecącymi elementami. Na pierwszym planie dwie figurki reniferów.
Fot. UMP

Warsztaty rękodzieła, koncerty, spektakle teatralne czy wspólne dekorowanie choinki. To tylko część atrakcji, które w grudniu czekać będą na odwiedzających lokalne rynki. W tym roku w Poznaniu, poza jarmarkiem na placu Wolności, klimat świąt będzie można poczuć również na rynkach: Łazarskim, Jeżyckim, Wildeckim, a także w sercu Śródki i na ul. Święty Marcin.

Wszystkie wydarzenia przygotowano we współpracy z lokalnymi partnerami społecznymi w ramach rewitalizacji śródmieścia Poznania.

16 grudnia — VIII Jarmark Świąteczny na Wildzie

Motywem przewodnim wydarzenia, które odbędzie się między godz. 15.00 a 21.00 na placu Marii Skłodowskiej-Curie na Wildzie, będą w tym roku bajki. W programie moc atrakcji dla dzieci i dorosłych m.in. spektakl świąteczny, koncerty, wspólne śpiewanie kolęd, wizyta Świętego Mikołaja oraz koncert zespołu Dixie Company. Na skwerze będą czekały stragany ze świątecznym rękodziełem oraz stoiska wildeckich inicjatyw społecznych i akcji charytatywnych.

Więcej na stronie wydarzenia: Bajkowy Jarmark Świąteczny na Wildzie

16-17 grudnia — Świąteczne imieniny św. Łazarza

W weekend 16-17 grudnia obchodzone będą świąteczne imieniny św. Łazarza. W ramach wydarzenia, w sobotę 16 grudnia, w siedzibie Przystanku Pireus (ul. Głogowska 35) prowadzone będą warsztaty o tematyce świąteczno-zimowej, w tym również kulinarne i muzyczne. W ramach tych drugich powstać ma piosenka o Łazarzu, która będzie odśpiewana 17 grudnia na rynku Łazarskim.

W niedzielę od godz. 14.00 do 18.00 na rynku Łazarskim odbędzie się ciąg dalszy świątecznych atrakcji. W programie pojawią się znani i lubiani artyści: Teatr Fuzja oraz zespół Abstrakt Show ze specjalnym zimowym pokazem cyrkowo-pirotechnicznym. W części muzycznej gościć będą: Wujek Ogórek, Magdalena Janicka i Robert Wojciechowski (wokaliści znani z programu The Voice of Poland), a także zespół Golden Collective.

18 grudnia — Świętomarcińskie kolędowanie

To coroczne, wpisane już w tradycję ul. Św. Marcin wydarzenie organizowane przez Towarzystwo Wiedzy Powszechnej w Poznaniu, rozpocznie się 18 grudnia o godz. 16.30.

Pod Alfami, na ulicy Święty Marcin, będzie można wspólnie pośpiewać kolędy wraz z zespołem Retro Cafe i Remigiuszem Wojciechowskim. Świąteczne kolędowanie umili gorący poczęstunek, a na najmłodszych czekać będą drobne świąteczne wypieki. A wszystko to w blasku Betlejemskiego Światła Pokoju przekazanego przez harcerzy, które każdy z uczestników będzie mógł zabrać w swoim lampionie do domu.

Tego dnia odbędzie się również coroczne przyznanie statuetki „Płaszcz św. Marcina”. Nagroda wręczana jest osobom lub podmiotom najbardziej zaangażowanym w działania na rzecz świętomarcińskiej społeczności lokalnej.

20 grudnia — Spotkanie Wigilijne na Śródce

W środę, 20 grudnia, o godz. 18.00 pod śródeckim muralem odbędzie się spotkanie wigilijne. W ramach wydarzenia zaplanowano wspólne dekorowanie choinki, która stanie w sercu dzielnicy, a także śpiewanie kolęd i dzielenie się opłatkiem. Poczęstunek dla uczestników przygotują lokalni restauratorzy. Dla dzieci oraz ich opiekunów zaplanowano także warsztaty z pieczenia i dekorowania pierników.

Źródło: poznan.pl