Świętujemy z przodkami! Obrzędy rodzinne i doroczne w dawnych kulturach
Muzeum Archeologiczne zaprasza na spotkanie weekendowe w dniu 9 listopada 2024. „Świętujemy z przodkami! Obrzędy rodzinne i doroczne w dawnych kulturach”.
Listopadowy miesiąc jest miesiącem pełnym odniesień do łączności świata żywych i sytuacji tych, którzy już od nas odeszli. Refleksja ta towarzyszyła także naszym przodkom. Obrzędy rodzinne odbywały się w gronie żywych, ale często dotyczyły też zmarłych i włączały ich we wspólne świętowanie.
Podczas listopadowego spotkania w Muzeum Archeologicznym uczestnicy usłyszą o tym, jak świętowano w dawnych czasach i w różnych kulturach. Ludzi żyjących w pradziejach łączy z nami to, że podczas „imprez” lubili zjeść i wypić dobre rzeczy. Jakie to były posiłki i trunki? Dzięki analizie znalezisk archeologicznych i na te pytania znajdzie się odpowiedź.
W programie między innymi:
- warsztaty garncarskie i plastyczne,
- wykład popularnonaukowy,
- oprowadzania kuratorskie po wystawach czasowych,
- koncert wschodniosłowiańskich i polskich pieśni tradycyjnych.
Szczegóły programu:
- Sala audiowizualna: „Zabawy i uczty w pradziejach” – wykład popularnonaukowy, godz. 12.00 – prof. UAM dr hab. Iwona Sobkowiak-Tabaka
- Sala kominkowa: „Pradziejowe święta” – warsztaty plastyczne dla dzieci, godz. 12.00 – 13.30 *Obowiązują zapisy: forms
- Sala dydaktyczna: Warsztaty ceramiczne dla dorosłych
-
- I grupa, godz. 14.00 – 15.00 *Obowiązują zapisy: forms
- II grupa, godz. 15. 20 – 16.20 *Obowiązują zapisy: forms
- Sale wystaw czasowych:
14.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Między Słupią a Wierzycą – cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza w badaniach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku” – mgr Marta Sierant-Mroczyńska (zbiórka w holu przy posągu Sachmet)
15.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Jest impreza! Święta i świętowanie w dawnych czasach” – mgr Magdalena Felis (zbiórka w holu przy posągu Sachmet) - Dziedziniec muzealny:
13.30 i 16.30 – koncerty tradycyjnych pieśni wschodniosłowiańskich i polskich – Dorota Kurkowicz/Piotr Braszak
Uwaga: Wstęp na wszystkie warsztaty jest płatny (szczegóły płatności na www.muzarp.poznan.pl), na koncerty, wykłady i oprowadzania wstęp wolny.
Szczegóły:
- Kontakt: Pałacu Górków, ul. Wodna 27, tel. 61 852 82 51 | Muzeum Archeologiczne w Poznaniu | Muzeum Archeologiczne w Poznaniu: Facebook | Muzeum Archeologiczne w Poznaniu: Aktualności