Szczepienia - najważniejsze informacje
W tej chwili trwają szczepienia i zapisy na szczepienia dla osób w wieku 70+.
Jak się zarejestrować: cztery sposoby
1. WYBRANY PUNKT SZCZEPIEŃ
Można zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień - wystarczy się z nim skontaktować. Lista punktów, w których można przyjąć szczepionkę w Poznaniu znajduje się na stronie:
Oraz w formie tabeli:
Uwaga!
W związku z uruchomieniem Szpitala Tymczasowego MTP wjazd i wejście do Punktu Szczepień na MTP dostępne jest od ul. Święcickiego 6 - przy bramie nr 4. Rejestracja na szczepienia odbywa się pod nr tel: 61 677 10 11 (w godz. 8.00-15.00) lub pod adresem mailowym: szczepieniaseniora@skpp.edu.pl. Nie ma możliwości rejestracji osobiście w punkcie szczepień. Szczegóły:
(Rejestracja na szczepienia w punkcie MTP wstrzymana do ok. połowy marca)
2. SMS
Seniorzy mogą wysłać SMS-a na numer 664 908 556. W treści wiadomości należy wpisać: SzczepimySie. Każdy, kto to zrobi, otrzyma wiadomość z prośbą o podanie numeru PESEL i kodu pocztowego miejsca zamieszkania. Gdy termin będzie dostępny, z seniorem skontaktuje się konsultant, który zaproponuje konkretną datę szczepienia.
3. INFOLINIA
Można też zadzwonić całodobową i bezpłatną rządową infolinię: 989. Senior może zrobić to sam, ale może też poprosić o to kogoś bliskiego, np. członka rodziny. Do zapisu wystarczy PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Podczas rejestracji można wybrać dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Po rejestracji na podany numer telefonu przyjdzie SMS - potwierdzenie umówienia wizyty na szczepienie. Jeśli okaże się, że nie ma już terminów, wystarczy podać swoje dane: PESEL i numer telefonu. Gdy pojawią się nowe wolne miejsca - konsultant oddzwoni.
4. REJESTRACJA ELEKTRONICZNA
Można też zarezerwować datę poprzez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko miejsca zamieszkania seniora. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie pasował albo ktoś będzie chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście - będzie taka możliwość. Wystarczy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację. Zaraz po dokonaniu rezerwacji wysłane zostanie powiadomienie SMS. Ponownie przypomnienie o szczepieniu przyjdzie dzień przed planowanym terminem.
Aby skorzystać z tego sposobu rejestracji, trzeba mieć profil zaufany. Więcej informacji o tym, jak go założyć, na stronie urzędu miasta: JAK ZAŁOŻYĆ PROFIL ZAUFANY
Formularz zgłoszenia - również dla seniorów
Wszyscy dorośli mogą zgłosić chęć przyjęcia szczepionki. Odpowiedni formularz jest na stronie: SZCZEPIMY SIĘ: FORMULARZ. Mogą go wypełnić osoby poniżej 70. roku życia oraz seniorzy, dla których zabrakło terminów. Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla grupy, do której należą, na maila przyjdzie informacja, że e-skierowanie jest już wystawione. Dopiero wtedy będzie można zarejestrować się na konkretny termin.
Uwaga!
W tym przypadku zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online to nie to samo, co rejestracja. Dopiero kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla danej grupy - wystawione będzie skierowanie i będzie można się zarejestrować.
Transport do punktu szczepień
Potrzebę dowozu na szczepienia (na terenie Poznania) można zgłaszać, dzwoniąc do Biura Poznań Kontakt: tel. 61 646 33 44. Z dowozu mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnościami (niezależnie od wieku), które mają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N (transport dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich jest również możliwy). Dzwonić mogą również poznaniacy i poznanianki powyżej 70. roku życia, którzy mają obiektywne trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień i nie dadzą rady sami ich przezwyciężyć. Zgłosić potrzebę transportu można dopiero po umówieniu konkretnego terminu szczepienia.
Jak przebiega szczepienie?
Szczepionka podawana jest domięśniowo, w ramię. Nie trzeba w żaden sposób przygotowywać do zabiegu. Na miejscu, przed samym szczepieniem lekarz zbada pacjenta, czy może zostać zaszczepiony. Po szczepieniu konieczna będzie 15-minutowa obserwacja pod kątem ewentualnego wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP). Jeśli pacjent otrzyma szczepionkę, która wymaga podania drugiej dawki, na termin drugiego szczepienia należy umówić się od razu w punkcie szczepień, w którym podano pierwszą dawkę.
Termin ważności e-skierowania
Wszystkie e-skierowania na szczepienie są ważne przez 90 dni. Jeśli pacjent nie posiada numeru PESEL lub minął termin ważności pierwszego e-skierowania, o wystawienie kolejnego e-skierowania można poprosić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Informacje na temat szczepień oraz dodatkowe materiały
- całodobowa infolinia uruchomiona przez Ministerstwo Zdrowia: 989 (telefony z zagranicy - 22 626 29 89)
- STRONA INTERNETOWA: SZCZEPIMY SIĘ
- SZCZEPIENIA: INFORMACJE DLA OSÓB NIESŁYSZĄCYCH
- MATERIAŁY INFORMACYJNE (m.in. kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem)
W razie pytań i wątpliwości dotyczących szczepień w Poznaniu można również kontaktować się z Centrum Inicjatyw Senioralnych: tel. 61 847 21 11 oraz 61 842 35 09 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00). Pracownicy Centrum chętnie udzielą wszelkich możliwych informacji w tym zakresie.