Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Edycja 2010

Zdjęcie wykonane podczas koncertu Alicji Majewskiej. Artystka ma na sobie czerwony kostium, jej wzrok utkwiony jest w dal. Towarzyszy jej Włodzimierz Korcz. Targi „Aktywni 50+” to poznańskie święto osób w pięknym wieku. W ciągu dwóch dni (25-26 września) pawilon wystawienniczy odwiedziły setki gości, a dziesiątki z nich wzięło udział w przygotowanych warsztatach,  prelekcjach i pokazach sportowych.

Ostatni wrześniowy weekend należał w Poznaniu do osób 50+. Kto odwiedził w tych dniach pawilon 6A Międzynarodowych Targów Poznańskich wie, że młodość to nie kwestia wieku, ale decyzji. Impreza, którą uroczystym przecięciem wstęgi otworzyli w sobotę Prezydent Miasta Ryszard Grobelny oraz Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich Andrzej Byrt, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem nie tylko poznaniaków, ale i mieszkańców całego regionu.

Wystawcy przygotowali dla zwiedzających wiele atrakcji. Wszyscy chętnie korzystali z bezpłatnych badań wzroku, słuchu i relaksujących właściwości foteli masujących. Panie natomiast ustawiały się w kolejce do wizażystki, aby do końca dnia wyglądać pięknie za sprawą profesjonalnego makijażu. Targi były też okazją do oswojenia się z nowymi technologiami – prezentowali się zarówno producenci specjalnie projektowanych telefonów komórkowych, dostawcy Internetu jak i portale internetowe, które przekonywały, że warto zaprzyjaźnić się z tym właśnie medium. Jak to na targach bywa, niejednokrotnie brakowało zwiedzającym rąk na publikacje i gadżety rozdawane na większości stoisk.

Na zdjęciu zajęcia jogo dla seniorów. Seniorki odwzorowują pozycje jogi, które prezentuje nauczycielka. Każda z uczestniczek ma przy sobie pomoce - drewniane klocki, poduszki i paski. Siłą pierwszej edycji targów była też strona społeczna, licznie reprezentowana przez organizacje pozarządowe oraz jednostki miejskie działające na rzecz osób po pięćdziesiątce. Każdy zwiedzający miał okazję zapoznać się z ich inicjatywami oraz dowiedzieć się, w jaki sposób dołączyć do grup czy klubów, których członkowie mimo swego wieku chcą żyć aktywnie, rozwijać się i pielęgnować swoje pasje. Wśród wystawców znalazły się też organizacje wspierające aktywność fizyczną, artystyczną, a także pomagające w niezwykle trudnych życiowych momentach.

Kto chciał nieco odpocząć, mógł wypić kawę i zjeść coś słodkiego w specjalnie zaaranżowanej kawiarence. Chwila odpoczynku na pewno przydała się wszystkim tym, którzy hasło targów potraktowali bardzo poważnie i z dużym zaangażowaniem ćwiczyli wspólnie jogę, tai chi czy nordic walking. Pokazy na scenie sportowej, które przyciągnęły dziesiątki widzów, były dowodem na to, że także nieco starsze osoby mogą i chcą dbać o swoje zdrowie poprzez ćwiczenia fizyczne. Część gości targowych oddech łapała natomiast, wysłuchując niezwykle interesujących wykładów oraz prelekcji, które przyciągały przed scenę główną zarówno w sobotę jak i niedzielę. Sale warsztatowe także nie świeciły pustkami – przez dwa dni targowe z proponowanych zajęć skorzystało niemal 200 osób! Dziesiątki osób zgromadziły także niedzielne koncerty w Iglicy, a przede wszystkim koncert znakomitej Alicji Majewskiej, której akompaniował Włodzimierz Korcz.

Centrum Inicjatyw Senioralnych było koordynatorem targów „Aktywni 50+” oraz pozostałych imprez Strefy 50+.