Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Edycja 2012

Na zdjęciu tańce integracyjne. Seniorzy podzieleni na dwie grupy trzymają końcówki kolorowej płachty w kształcie koła.W trzeciej edycji targów Aktywni 50+ wzięło udział 3600 osób. Wydarzenie odbyło się w dniach 17-18 marca. Program wydarzeń został opracowany przez zespół Centrum Inicjatyw Senioralnych.

W uroczystym otwarciu wzięli udział Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Tomasz Bugajski, Prezydent Jerzy Stępień, Prezes MTP Andrzej Byrt oraz senator Mieczysław Augustyn.

Podczas trzeciej edycji targów Aktywni 50+ wystawiło się 130 podmiotów, w tym zarówno organizacje pozarządowe, kluby seniora, uniwersytety trzeciego wieku, jak i firmy komercyjne. Wystawcy zaprezentowali ofertę działań proseniorskich oraz produktów i usług age-friendly. Stoisko Centrum Inicjatyw Senioralnych cieszyło się dużą popularnością – tu goście mogli dowiedzieć się  o realizowanych i planowanych działaniach Centrum, a także spotkać wolontariuszy, którzy z ogromną pasją zaangażowali się w pomoc podczas targowych wydarzeń.

Zdjęcie widowni podczas jednego z targowych koncertów. Miejsca wypełnione po brzegi, seniorzy w skupieniu słuchają muzyki. Na scenie głównej wysłuchać można było prelekcji dotyczących spraw bliskich seniorom. Wystąpili m.in. przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Seniorkom i seniorom szczególnie do gustu przypadł pokaz mody, przygotowany po raz pierwszy przez Akademię 50+. Scena sportowa udowodniła, że w okresie późnej starości można pozostać aktywnym. Wśród tegorocznych pokazów największą popularnością cieszyło się tai chi, tańce integracyjne w kręgu i pokazy tańców narodowych i regionalnych. Instruktorzy Marszu po Zdrowie i Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking uczyli prawidłowego chodzenia z kijkami.

W dwóch salach warsztatowych przez cały weekend seniorzy brali udział w warsztatach. m.in. filcowania, decoupage’u, florystycznych, technik krawieckich. INEA doskonaliła umiejętności w zakresie korzystania z internetu. Zdecydowanym faworytem okazał się warsztat śmiechoterapii przygotowany przez Fundację Dr Clown. Seniorzy mogli skorzystać też z badań profilaktycznych: m.in. pomiaru ciśnienia tętniczego krwi i poziomu cukru we krwi, poradnictwa dotyczącego higieny jamy ustnej, konsultacji lekarzy medycyny ogólnej, porad w zakresie dietetyki i fizjoterapii oraz badań densytometrycznych i słuchu.

W czasie dwóch dni targowych Iglica, nie tylko podczas koncertów finałowych, gromadziła pełną widownię. Zarówno występy duetów operetkowych, jak i koncerty Affabre Concinui i Męskiego Chóru ARION spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem gości targowych. Natomiast występy gwiazd – Marka Torzewskiego i Jacka Wójcickiego okazały się strzałem w dziesiątkę.

Organizatorzy: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań, Międzynarodowe Targi Poznańskich.

Współorganizatorzy: Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu

Impreza została wpisana do Krajowego Planu Działań na rzecz Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012 w Polsce.