Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Edycja 2013

Na zdjęciu seniorki tańczą w kolorowych strojach. Niektóre maja kwiaty wplecione we włosy. Czwarta edycja targów Aktywni 50+ odbyła się w dniach 16-17 marca. Wydarzenia było okazją do tego, żeby skorzystać z różnego rodzaju aktywności, zadbać o zdrowie, wziąć udział w warsztatach oraz wysłuchać ciekawych koncertów. W ciągu dwóch dni targi odwiedziło 3700 osób. 

Podczas targów odbywających się w pawilonie nr 3 Międzynarodowych Targów Poznańskich swoją ofertę zaprezentowało wiele firm i organizacji pozarządowych, a także klubów seniora zarówno z Poznania jak i Wielkopolski. Stoisko Centrum Inicjatyw Senioralnych przyciągnęło sporą liczbę odwiedzających. Wolontariusze Centrum, jak co roku, zaangażowali się w pomoc przy organizacji targów. Targi Aktywni 50+ odwiedziła również Podsekretarz Stanu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Seredyn.

Scena sportowa w tym roku zdominowana była przez taniec. Zakręcone Babki  zaprosiły do tańców cygańskich, Olga Kuźmińska zachęcała do udziału w terapii tańcem i ruchem, a Stowarzyszenie KLANZA zorganizowało tańce integracyjne w kręgu. Odwiedzający targi mogli też przypomnieć sobie zasady prawidłowego marszu z kijami oraz wziąć udział w pokazie tai chi. Nowością tej edycji targów były pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej. W targowych warsztatach wzięło udział niemal 200 uczestników. Hospicjum Palium zaprosiło m.in. do malowania kolorowych motyli i tworzenia wielkanocnych ozdób.  Targi były też okazją do skorzystania z badań profilaktycznych – można było zbadać słuch i gęstość kości, zmierzyć poziom cukru i trójglicerydów czy skorzystać z porad fizjoterapeuty i dietetyka.

Na zdjęciu pokaz tai chi w targowym pawilonie. W programie targów znalazły się dwa pokazy mody pod hasłem „Drugie życie rzeczy”, które przygotowała Akademię 50+. Na scenie odbyło się sporo interesujących prelekcji dotyczących zdrowego odżywiania, profilaktyki oraz trendów ekologicznych. Szkoły Wizażu i Stylizacji Anity Folaron zadbała o makijaże seniorek. Targi Aktywni 50+ były też okazją do prezentacji możliwości wykorzystania potencjału i wiedzy eksperckiej dojrzałych Wielkopolan. Zainteresowaniem targowych gości cieszyła się zarówno platforma ENSURE 55+ na stoisku Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, jak i stoisko Stowarzyszenia Wikimedia Polska, gdzie można było zyskać informacje na temat dzielenia się wiedzą z wikipedystami.

Przygotowane przez Estradę Poznańską koncerty przyciągnęły spore tłumy. Na targowej scenie wystąpiła Krystyna Giżowska, Andrzej Rybiński i Jerzy Połomski. W programie artystycznym znalazł się również Koncert Trzech Tenorów, występ duetów operetkowych i pokaz Zespołu Tańca Ludowego Staropolanie.

Organizatorzy: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań, Międzynarodowe Targi Poznańskie;

Współorganizatorzy: Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu;

Honorowy patronat: Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydenta Miasta Poznania;