Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: na zdjęciu uczestnicy oprowadzania po Bramie Poznania, idą gęsiego po szklanym mostku między budynkami.
Fot. Łukasz Gdak/PCD

Poznańskie Centrum Dziedzictwa zaprasza wszystkich chętnych do zapoznania się z historią społeczności zamieszkującej Ostów Tumski. W maju odbędzie się tematyczne oprowadzanie z przewodnikiem lub przewodniczką, które przybliży historię i funkcjonowanie Bramy Poznania. Zorganizowane zostanie także kolejne oprowadzanie dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami. 

Harmonogram najbliższych oprowadzań:

„Jak to działa? Brama Poznania” — oprowadzanie z przewodnikiem

  • 13 maja, godz. 17.00
  • zbiórka: hol główny Bramy Poznania

Do czego zostało zużyte aż 600 ton stali i 6 tys. m³ betonu? Jak sterowana jest multimedialna ekspozycja? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać podczas wycieczki: „Jak to działa? Brama Poznania”. W programie m.in. kilka słów o otoczeniu i architekturze budynku, specjalnych zabezpieczeniach przeciwpowodziowych, zapleczu technicznym, a także prezentacja, niedostępnych na co dzień, ciągów komunikacyjnych.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązują jednak zapisy pod numerem tel. 61 647 76 34. Limit miejsc jest ograniczony. Zwiedzanie potrwa około 60 min.

„Ostrów Tumski przez wieki” — oprowadzanie dla seniorów

  • 17 maja, godz. 16.00

Uczestnicy oprowadzania prześledzą najważniejsze wydarzenia, których świadkiem była poznańska wyspa katedralna. W trakcie zwiedzania kolejnych sal ekspozycji — Gród, Woda, Złoto i Witraż — przewodnik lub przewodniczka opowie m.in. o założeniu grodu nad Wartą, znaczeniu chrztu Mieszka I, złotym wieku renesansu, odzyskaniu niepodległości i burzliwych latach XX wieku. Oprowadzanie „Ostrów Tumski przez wieki” jest okazją do spotkania z historią i stanowi ciekawą możliwość spędzenia wolnego czasu.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązują jednak zapisy pod numerem tel. 61 647 76 34. Limit uczestników wynosi 25 osób. Zwiedzanie potrwa około 60 min.

Oprowadzanie w Polskim Języku Migowym z cyklu „Wszystko jasne!”

  • 25 maja, godz. 17.00

Oprowadzanie po ekspozycji Bramy Poznania w PJM. Brama Poznania skupia się na losach (historycznych i współczesnych) Ostrowa Tumskiego. Opowiada o znaczeniu, jakie ma to miejsce dla naszej tożsamości. Podkreśla rolę, jaką wyspa odegrała w czasach powstawania państwa polskiego na tle Europy.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązują jednak zapisy pod numerem tel. 531 250 840 lub mailowo: wydarzenia@bramapoznania.pl. Chęć udziału w oprowadzaniu należy zgłaszać najpóźniej na dzień przed wyznaczoną datą zwiedzania. Zwiedzanie potrwa około 60 min.

Szczegóły: