1

Tematyczne wycieczki z przewodnikami z grupy „Po Poznaniu”

Fot. Justyna Kędra

Grupa przewodników PoPoznaniu.pl jak co miesiąc zaprasza na wycieczki tematyczne. Uczestnicy spacerów zaglądają do mniej znanych dzielnic miasta, odwiedzają miejsca z dala od turystycznych szlaków, a wycieczki koncentrują się na jednym wątku.

Najbliższe spacery:

Ostrów Tumski, gdzie zaczęły się dzieje narodu, państwa i kościoła oraz Śródka – trochę zapomniana dzielnica Poznania

  • 10 czerwca (sobota), godz. 10.00,
  • początek: Kościół NMP (Ostrów Tumski)
  • przewodnik: Magdalena Bukowy

Uczestnicy spaceru przyjrzą się poznańskiej katedrze – matce katedr polskich, najstarszej na ziemiach polskich. Wejdą do jej wnętrza, aby tam m.in. podziwiać złotą kaplicę, zobaczyć miejsce pochówku pierwszych polskich władców. Potem przejdą na Śródkę. To tutaj na rynku zaczęła się tradycja targów poznańskich. Gdy powstał „Nowy Poznań”, dzisiejsze Stare Miasto, książęcą Śródkę zamierzano zlikwidować, a mieszkańców przenieść na lewy brzeg Warty. Nie dała się, odżyła jako miasto biskupie. Od XV w., wraz z Chwaliszewem, stanowiła konkurencję dla Poznania. W programie spaceru również śródeckie murale.

Malta – w poszukiwaniu śladów Doliny Świętojańskiej

  • 18 czerwca (niedziela), godz. 12.00
  • początek: przed kościołem św. Jana Jerozolimskiego za Murami (ul. Świętojańska 1)
  • przewodnik: Andrzej Bartczak

Czym była Dolina Świętojańska? Kto wybudował Jezioro Maltańskie – sztuczny zbiornik wodny? Skąd wzięła się kotwica nad jego brzegami? Czy Maltanka była jedyną koleją na tym terenie? W jakim celu postawiono Kopiec Wolności? Czym była Luneta Astera? Gdzie kończył się międzywojenny Poznań? Kto wyhodował czarną różę? Przewodnicy zapraszają na wycieczkę w miejsca magiczne, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością.

Szczegóły i kontakt: