Turystyka piesza

W ramach kampanii SeniorWFormie promujemy dyscypliny sportowe przyjazne dla seniora, publikując informacje dotyczące samej aktywności wraz ze wskazówkami, gdzie w mieście można z takiej oferty skorzystać.

Turystyka piesza

Udajcie się w miejsca, do których dotrzeć można wyłącznie pieszo.

Nasz region, zróżnicowany pod względem przyrodniczym i historycznym, stanowi doskonały teren do eksplorowania o każdej porze roku. Nie bez powodu zachęcamy do pieszych wędrówek właśnie u progu jesieni, słońce zamiast upałów daje przyjemne ciepło, przyroda zaczyna mienić się odcieniami czerwieni, pomarańczy, brązu i żółci oraz zgniłej zieleni, co cieszy oko i jest okazją do zrobienia pięknych zdjęć z wyprawy.

Wędrowanie to podstawowa forma uprawiania turystyki, szlaki piesze powstały najwcześniej i jest ich najwięcej. To najpopularniejsza forma spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Nie wymaga dużych nakładów finansowych, nie potrzeba do niej specjalnych umiejętności (poza orientacją w terenie i umiejętnością posługiwania się mapą), wystarczą chęci, mała torba z prowiantem i najpotrzebniejszymi rzeczami, mapa, ktoś do towarzystwa i można ruszać w drogę. Wędrowanie to również doskonała okazja do poznawania nowych ludzi i  miejsc, sprawdzian możliwości i zaradności, a przy okazji spora dawka zdrowia wynikająca z ruchu na świeżym powietrzu.

Turystyka piesza jest formą turystyki kwalifikowanej, polegającej na poznawaniu społeczności oraz środowiska przyrodniczego bez użycia środków transportu. Wyprawy organizuje się wyłącznie jako piesze albo z dojazdami koleją lub środkami komunikacji lokalnej do wybranego punktu, skąd powrót odbywa się pieszo. W zależności od upodobań wyprawa może być krótką, kilkugodzinną wycieczką poza miasto lub kilkudniową wędrówką, w terenie bardziej odległym od miejsca zamieszkania.

W przypadku tej formy turystyki ogromne znaczenie mają szlaki turystyczne oraz baza noclegowa, w szczególności schroniska turystyczne, kempingi oraz hotele.

W Wielkopolsce piechur ma w czym wybierać. W regionie wytyczono ponad 3000 kilometrów szlaków pieszych. Prowadzą one do pomników natury, przez lasy, pola. Szczególne walory mają leśne ścieżki dydaktyczne. Do zabytków sakralnych prowadzą drogi oznakowane niebieską lub żółtą kreską.

Uprawianie turystyki pieszej wymaga pewnej kondycji fizycznej. Niezwykle popularne stało się w ostatnich latach maszerowanie z kijkami Nordic Walking. Dla osób z dolegliwościami bólowymi ze strony stawów, wsparcie w postaci kijków podczas marszu prawidłową techniką, będzie dawało doskonałe odciążenie i spowoduje, że taka osoba będzie w stanie przejść dużo większy dystans przy mniejszym zmęczeniu. O technice NW i miejscach, w których można z instruktorem nauczyć się chodzenia prawidłową techniką pisaliśmy w ramach kampanii SeniorWFormie w maju.

Znakowanie szlaków ma na celu ułatwienie wędrówek w terenie, wiodących do miejsc szczególnie ciekawych, drogami ładnymi, przez okolice o interesujących krajobrazach, bez obawy o zabłądzenie. Szlaki wykorzystują istniejące drogi i ścieżki. Większość szlaków w Polsce ma oznakowanie zgodne z instrukcją znakowania szlaków turystycznych PTTK.

Szlaki piesze w Wielkopolsce, podobnie jak na terenie całego kraju, znakowane są trzema poziomymi paskami – dwoma białymi na zewnątrz i barwnym pośrodku. Stosuje się pięć podstawowych kolorów szlaków: czerwony (dla szlaków głównych, dłuższych), niebieski, zielony, żółty i czarny (szlaki łącznikowe, krótkie). W Wielkopolskim Parku Narodowym istnieje jeden szlak wyznakowany nietypowym kolorem – pomarańczowym.

W Poznaniu działa kilka organizacji mogących być wsparciem dla nowicjusza. Poznański oddział PTTK organizuje niedzielne przechadzki, są one przygotowywane z tygodniowym wyprzedzeniem, więc najlepiej zaglądać na stronę internetową www.poznan.pttk.pl lub zjawić się osobiście- Stary Rynek 89/90. Spacery odbywają się na trasach 10-12 km z kijkami.

Szczegółowe informacje o szlakach znajdą Państwo w siedzibach oraz na stronach PTTK, wybrane szlaki opisuje też portal Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej www.wielkopolska.travel w zakładce turytyka aktywna. Warto skorzystać z portalu turystycznego prowadzonego na stronach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury www.regionwielkopolska.pl   z dokładnymi opisami szlaków w regionie. Opisy tras wycieczkowych w Puszczy Zielonce, http://www.puszczazielonka.pl/2012/05/proponowane-wycieczki-po-puszczy-zielonka-i-okolicach/ Wielkopolskim Parku Narodowym http://www.wielkopolskipn.pl w zakładce trasy turystyczne. 


Patronat