Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Uwaga na podejrzane wiadomości e-mail i SMS-y!

23.1.2023

Grafika artykułu: Logotyp Komendy Miejskiej w Poznaniu.Phishing (czyt. fiszing) to najczęściej stosowana metoda oszustwa z wykorzystaniem systemów telekomunikacyjnych. Cyberprzestępcy, podszywając się m.in. pod firmy kurierskie, urzędy administracji, operatorów telekomunikacyjnych czy nawet znajomych, starają się wyłudzić nasze dane do logowania, np. do kont bankowych, kont w mediach społecznościowych czy też systemów biznesowych. 

Komenda Miejska Policji w Poznaniu ostrzega: Dopóki nie mamy pewności, że nadawca jest prawdziwy, nie powinniśmy klikać w żadne linki ani na nie odpowiadać. W tego typu wiadomościach SMS lub mailach często wykorzystywane są łudząco podobne, skrócone lub zmienione adresy stron internetowych.

Zanim klikniesz:

  • przyjrzyj się nazwie nadawcy, czy wygląda na prawdziwą, czy może tylko naśladuje kogoś, kogo znasz,
  • bank lub jakakolwiek inna instytucja nigdy nie powinna prosić o podanie w wiadomości e-mail danych osobowych lub informacji o dostępie do konta bankowego,
  • urzędy administracji publicznej nigdy nie proszą przy pomocy SMS czy wiadomość e-mail o dopłatę do szczepionki czy uregulowanie należności podatkowych,
  • w przypadku wątpliwości co do autentyczności wiadomości skontaktuj się z jej adresatem, np. z dostawcą energii elektrycznej, dzwoniąc na infolinię.

Jeśli masz uzasadnione podejrzenie, że jesteś ofiarą oszustwa, zgłoś niezwłocznie ten fakt policji, dzwoniąc na numer alarmowy 112.