W Zamku taniej z OK Poznań

Grafika artykułu: na zdjęciu zabytkowe wnętrza CK Zamek.
Fot. UMP

Mieszkańcy stolicy Wielkopolski, którzy rozliczają tu podatki i uczestniczą w programie OK Poznań, mogą do końca sierpnia ze zniżką zwiedzić CK Zamek z przewodnikiem. Mogą też obejrzeć jego pomieszczenia bezpłatnie — taka okazja będzie 9 sierpnia. 

W środę, 9 sierpnia użytkownicy karty mogą obejrzeć zabytkowy gmach bezpłatnie — również z przewodnikiem. Odbiór darmowych wejściówek rozpocznie się 2 sierpnia w kasie CK Zamek. Do końca sierpnia można też zwiedzić budynek z przewodnikiem w ulgowej cenie.

Oprowadzanie odbywa się w różnych terminach i formach realizowanych przez przewodniczki i przewodników CK Zamek. Więcej informacji i terminy można znaleźć na stronie CK Zamek oraz na stronie programu OK Poznań.

Centrum Kultury Zamek przygotowuje ścieżki zwiedzania nie tylko ciekawe, ale także dostosowane do potrzeb odwiedzających. Obiekt można poznawać z przewodnikiem albo przewodniczką: rodzinnie, standardowo, wieczorem, z latarkami, ze spokojem, w języku polskim, angielskim lub ukraińskim.

Przez cały rok z Kartą OK Poznań można też kupić bilet na zwiedzanie Zamku z audioprzewodnikiem w ulgowej cenie.

Jeden z najmłodszych zamków w Europie

Centrum Kultury Zamek mieści się w dawnym Zamku Cesarskim przy głównej arterii miasta — ulicy Święty Marcin. Jest to jedna z najmłodszych tego typu budowli w Europie. Gmach posiada bogatą historię i symbolikę, ukrytą w drewnianych boazeriach czy marmurowych posadzkach. Powstał jako rezydencja cesarza Wilhelma II Hohenzollerna, a do początku II wojny światowej był oficjalną siedzibą prezydentów II RP. W latach 40. ruszyła jego gruntowna przebudowa, bo docelowo miał stać się siedzibą Adolfa Hitlera. Ostatecznie niemiecki dyktator nigdy w nim nie przebywał, a Zamek obwołano Nowym Ratuszem, a później Pałacem Kultury.

Dziś znajduje się tam prężnie działająca instytucja kultury, oferująca m.in. kino (latem także na dziedzińcu), wystawy, warsztaty, koncerty. W murach Zamku i w jego otoczeniu odbywają się również festiwale.

Warto rozliczać podatki w Poznaniu

OK Poznań to program benefitowy przygotowany przez Miasto dla mieszkańców, którzy rozliczają tu swoje podatki. Osoby, które mają aktywną kartę OK Poznań, mogą korzystać z 125 benefitów u 58 partnerów programu, m.in. w takich obszarach, jak kultura, sztuka, sport i rekreacja, zdrowie, czas wolny, gastronomia, edukacja.

Źródło: poznan.pl