Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Logotyp Fundacji Petra Senior - niebieski napis na białym tle, nad napisem grafika dwóch postaci

Fundacja PETRA senior zaprasza opiekunów nieformalnych osób starszych na cykl warsztatów edukacyjnych pod hasłem: „Jak zapewnić dobrą opiekę osobie starszej niesamodzielnej?”. Na zajęcia obowiązują zapisy.

Warsztaty będą odbywać się raz w miesiącu w godz. 18.00-20.00. W czasie spotkań zostanie zapewniona obecność opiekuna osób starszych, dlatego chętne osoby mogą przyjść na warsztaty ze swoim podopiecznym, który spędzi czas w miłej i bezpiecznej atmosferze. Zapisu można dokonać na dwa sposoby:

Harmonogram najbliższych warsztatów:

12 czerwca

  • Prowadzenie: Marlena Szewczyczak — pielęgniarka

Etapy procesu pielęgnacji chorego, sprawne i bezpieczne mycie podopiecznego o ograniczonej mobilności, seniora leżącego. Profilaktyka przeciwodleżynowa, prawidłowe ułożenie chorego w łóżku.

10 lipca

  • Prowadzenie: Marlena Szewczyczak — pielęgniarka

Opieka nad seniorem w ostatnich dniach życia, wsparcie w terminalnej fazie choroby, towarzyszenie seniorowi w czasie śmierci.

8 sierpnia

  • Prowadzenie: Margareta Baranowska — psycholog

Przebieg najczęstszych zaburzeń poznawczych u seniora, objawy zaburzeń nastroju i depresji u seniora i opiekuna. Wskazówki jak opiekun może radzić sobie ze stresem związanym z opieką. Gdzie i w jakich sytuacjach warto udać się po wsparcie psychologiczne?

11 września

  • Prowadzenie: Bartosz Szablewski — lekarz psychiatra

Kiedy seniorowi i opiekunowi jest potrzebne wsparcie lekarza psychiatry? Jak wygląda diagnostyka i leczenie psychiatryczne osób starszych? Kiedy i jakich efektów terapeutycznych możemy się spodziewać w najczęstszych zaburzeniach psychiatrycznych występujących u osób starszych niesamodzielnych?

9 października

  • Prowadzenie: Anna Ziółkowska — gerontolog, terapeuta

Gdzie szukać wsparcia w opiece? Prezentacja rozwiązań systemowych – m.in. możliwości korzystania z usług społecznych i medycznych. Korzyści z uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

13 listopada

  • Prowadzenie: Anna Majchrzycka — gerontolog, terapeuta

Jak zapewnić seniorowi zajęcie dostosowane do jego potrzeb i możliwości? Jak reagować na trudne zachowania podopiecznego, np. powtarzające się pytania, próbę wyjścia do „swojego” domu?

Zadanie „Jak zapewnić dobrą opiekę osobie starszej niesamodzielnej? — warsztaty edukacyjne dla opiekunów nieformalnych osób starszych” jest finansowane ze środków budżetowych Miasta Poznania.

Szczegóły: