Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Grafika artykułu: na zielonym tle niebieskie napisy: "Wiosenne porządki. Dołącz do akcji", wokół grafiki symbolizujące sprzątanie rzeki.

Już w najbliższą sobotę, 22 kwietnia odbędzie się akcja sprzątania brzegów Warty. Od godz. 10.00 w jednym z 10 punktów będzie można odbierać pakiety rękawiczek i worków na śmieci. Na uczestników czekają także warsztaty, zabawy oraz niespodzianki na zakończenie akcji.

Data wydarzenia nie jest przypadkowa – 22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Od ponad 100 lat ludzie na całym świecie angażują się tego dnia w akcje sprzątania najbliższych terenów. W Poznaniu co roku do sprzątania okolic dołącza kilkadziesiąt zorganizowanych grup — szkoły, rady osiedli, zbiorowości sąsiedzkie, organizacje, wolontariusze, mieszkańcy.

Dlaczego sprzątanie nad Wartą? To miejsce, gdzie poznaniacy i poznanianki lubią spędzać wolny czas, spacerować, odpoczywać, jeździć rowerem. Niestety nie każdy potrafi zadbać o otoczenie i pozostawia po sobie śmieci. Służby porządkowe na bieżąco dbają o czystość w mieście, ale warto dołączyć do akcji, promując postawy ekologiczne i umacniając, przede wszystkim u młodszych — nawyki porządkowania po sobie.

Akcja będzie miała miejsce na Wartostradzie. Dostępnych będzie 10 punktów:

  • Działka, ul. Nadbrzeże 4,
  • Ogród Szeląg, ul. Ugory,
  • Kontener Art, ul. Ewangelicka,
  • Klub Na Fali, ul. Piastowska 40,
  • Łazienki Rzeczne — Klub LOK, ul. Piastowska 71,
  • Most Przemysła I (strefa wypoczynku — ścianka wspinaczkowa),
  • POSIR — korty tenisowe nad Wartą, ul. Osiedle Piastowskie 106A,
  • NURT — kwatera główna, ul. Wioślarska,
  • Brama Poznania, ul. Gdańska 2,
  • Poznański Rejon Wspinaczkowy, Wartostrada przy ul. Hlonda.

Wszystkie punkty znaleźć można na mapie.

Będą tam czekać worki, rękawice oraz wskazówki organizacyjne. Każda osoba, biorąca udział w akcji, otrzyma także kod na darmowy przejazd hulajnogą Lime po Wartostradzie. Przy punktach będzie można wypożyczyć i oddać pojazd. Podczas poruszania się na hulajnodze należy zachować ostrożność i stosować się do obowiązujących przepisów. Po skończonej przejażdżce pojazdy należy odstawić w taki sposób, aby nie utrudniały ruchu oraz nie stwarzały zagrożenia.

Dodatkowe atrakcje 

Na miejscu na uczestników, zwłaszcza tych najmłodszych, czekać będą ciekawe wydarzenia towarzyszące. Oddział Edukacji Ekologicznej z Wydziału Gospodarki Komunalnej oraz Zakład Zagospodarowania Odpadów przygotowały warsztaty edukacyjne. Odbędą się quizy, konkursy z upominkami, będzie okazja do wykonania kolorowych kul kwietnych z masy papierowej przygotowanej z makulatury, dzięki którym powstają tzw. bomby kwietne. Papierowe kule zawierające nasiona roślin miododajnych można posadzić w dowolnym miejscu.

Warsztaty połączone będą z pogadankami na temat roli pszczół i innych zapylaczy w ekosystemie, konieczności zmiany zachowań i przyzwyczajeń w pielęgnowaniu zieleni miejskiej, a także właściwego postępowania z odpadami organicznymi czy prawidłowej segregacji odpadów.

Wydział Klimatu i Środowiska także przygotował dla najmłodszych poznanianek i poznaniaków warsztaty edukacyjne – „Czy jerzyk mieszka w budce?”, „Koszenie/grabienie — przyrodnicze utrapienie” oraz „Kozy w Warcie”.

Zbierz kapsle — odbierz nagrodę

W punktach odebrać będzie można także tytkę na kapsle. Zapełnioną torebkę z metalowymi zatyczkami będzie można dostarczyć do kwatery głównej przy plaży Nurt i przekazać osobom na stoisku edukacyjnym. Tam wymienione zostaną na nagrody-niespodzianki.

Nad Wartę powróci także instalacja — butelka na kapsle. Można do niej wrzucać metalowe zatyczki, aby nie zaśmiecać okolicy i wspólnie zadbać o czyste tereny wypoczynku.

Więcej informacji pojawiać się będzie na bieżąco na wydarzeniu na Facebooku.

Źródło: poznan.pl