Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w czerwcu
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zaprasza do swoich oddziałów na wiele ciekawych wydarzeń. Wśród nich m.in. spacery, wykłady i zwiedzanie.
Harmonogram wydarzeń:
Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
Stary Rynek 3, czynne: wt. w godz. 12.00-16.00, śr.-pt. w godz. 10.00-15.00, sob.-niedz. w godz. 10.00-16.00. Bilety: 15 zł (n), 10 zł (u), wstęp we wtorki: bezpłatnie. Tel. 61 853 19 93.
Oprowadzanie po wystawie „Wuchta wiary. Bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce”
- 8 czerwca, godz. 13.00 oraz 28 czerwca, godz. 11.00
- wstęp w cenie biletu do muzeum
- bezpłatne zwiedzanie wystawy: 25 czerwca, godz. 11.00
Wystawa czasowa dostępna do 31 października przybliża genezę i kontekst historyczny pracy organicznej w zaborze pruskim w XIX i XX wieku, a przede wszystkim jest opowieścią o Bohaterach Pracy Organicznej i realizowanych przez nich społecznych projektach. Wśród kluczowych dla narracji wystawy postaci będą m.in.: Dezydery Chłapowski, Karol Marcinkowski, Hipolit Cegielski, Piotr Wawrzyniak, Augustyn Szamarzewski, Maksymilian Jackowski, Jadwiga Zamoyska, Aniela i Zofia Tułodzieckie, Emilia Sczaniecka i wielu innych.
Prelekcja „Racjonalizacja ubioru, czyli moda w XIX wieku”
- 4 czerwca, godz. 18.00
- miejsce: Muzealne Centrum Edukacyjne, ślusarska 14
- wstęp bezpłatny
Jak dwieście lat temu ubierali się poznaniacy? Jakie były kanony piękna i w czym wypadało pojawić się na balu? Jakie akcesoria były niezbędne i jakie kolory cieszyły się popularnością? Jaki stosunek do ubioru mieli XIX- i XX wieczni organicznicy? Anna Moryto opowie, jak na przestrzeni wieków zmieniał się ubiór i jaki miał wpływ na codzienne życie mieszkańców.
Prelekcja „Medycyna epoki Marcinkowskiego, czyli zdrowie mieszkańców dziewiętnastowiecznego Poznania”
- 13 czerwca, godz. 18.00
- miejsce: Muzealne Centrum Edukacyjne, ślusarska 14
- wstęp bezpłatny
XIX – wieczny Poznań miał szczęście do wybitnych lekarzy takich jak Karol Marcinkowski, Teofil Matecki czy Karol Schneider. W jaki sposób prowadzili swoją praktykę lekarską? Z jakimi problemami zdrowotnymi zmagali się mieszkańcy stolicy Wielkopolski i jaki był stan ówczesnej wiedzy medycznej? Wykład prof. Anity Magowskiej rozwieje wszelkie wątpliwości.
Spacer angażujący „Karol Marcinkowski – spojrzenie wstecz”
- 15 czerwca, godz. 16.00
- zbiórka: pl. Bernardyński
- udział bezpłatny
Karol Marcinkowski — lekarz, społecznik, powstaniec, wizjoner — wraca do Poznania i opowie o swoich wielkopolskich korzeniach, lekarskiej intuicji, ambitnych planach, zrealizowanych marzeniach, ale też licznych trudnościach, które napotykał na swojej drodze. Innymi słowy, zabierze uczestników w podróż po Poznaniu pierwszej połowy XIX wieku.
Szczegóły:
- Kontakt: Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Stary Rynek 3, tel. 61 853 19 93 | Muzeum Powstania Wielkopolskiego: strona internetowa