Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Wieści z Poznańskiego Centrum Dziedzictwa

07.5.2021

Na zdjęciu metalowa rzeźba "Fałszywy Kulisty Model Ziemi" przez siedzibą Bramy Poznania. Od stycznia tego roku Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT zmieniło nazwę na Poznańskie Centrum Dziedzictwa. PCD to miejska instytucja kultury, która opowiada o Poznaniu i jego dziedzictwie.

Robi to w Bramie Poznania, na Trakcie Królewsko-Cesarskim, w Centrum Szyfrów Enigma, w Galerii Śluza i na Fest Fyrtlach.
Realizujemy również takie inicjatywy jak: Archiwum Społeczne Śródki czy Poznański Szlak Legend dla Dzieci.

Szczegóły:

Ukazał się nowy numer magazynu Dzikhi BIT, którego tematem przewodnim są „biografie miasta”. Numer składa się z tekstów opowiadających biografie (nie)zwykłych mieszkanek i mieszkańców Poznania (z urodzenia, z wyboru, z potrzeby), rzeczy, budynków, dzielnic, które razem tworzą różnorodne oblicze miasta. Centralna część wydania dotyczy Centrum Szyfrów Enigma – nowego obiektu zarządzanego przez Poznańskie Centrum Dziedzictwa, którego otwarcie zaplanowane jest na lato 2021. Czytając magazyn, można zapoznać się z historią zainicjowania tego projektu, historią budynku Collegium Martineum, biografiami matematyków-bohaterów i ich wynalazków, które pomogły złamać szyfr Enigmy. W numerze nie zabrakło także artykułów o edukacji matematyczno-informatycznej w polskiej szkole oraz wkładzie kobiet w rozwój cyfrowego świata.

Wersja online:

14 maja w Galerii Śluza dostępna będzie nowa wystawa czasowa. Wystawy czasowe od momentu otwarcia Bramy Poznania prezentowane są w zabytkowym budynku dawnej Śluzy Katedralnej. W tym roku program wystaw czasowych zaczyna działać pod marką Galeria Śluza. Pod nowym szyldem kontynuowana będzie prezentacja wystaw opowiadających o współczesnym Poznaniu i o tym, jak ukształtowała go przeszłość. Budowane one będą wokół hasła „To, co istotne. Miasto, ludzie, środowisko”.

Szczegóły:

Wystawa, której wernisaż odbędzie się 14 maja nosi tytuł „Przynęty i pułapki” i powstała w ramach współpracy Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Szczegóły na temat wystawy:

Od 5 maja Brama Poznania jest ponownie otwarta dla odwiedzających. Można też Można też skorzystać z audiowycieczek po Ostrowie Tumskim.

Poznańskie Centrum Dziedzictwa zaprasza również do oglądania „Rzeźb z natury”, które stanęły przed Bramą Poznania.
Wspólnie z Fundacją Otwarta Strefa Kultury przygotowano działania oparte na ekspozycji trzech instalacji artystycznych w okolicy Bramy Poznania, które odnoszą się do tematyki związanej z bioróżnorodnością i współistnieniem ludzi i zwierząt w mieście. Poruszony został temat wody i wpływu działań człowieka na jej zanieczyszczenie.

Instalacje będą prezentowane przez cały okres letni i są to:

  • „Habitat” – instalacja zbudowana jest z drewna, w obiekcie znajdują się otwory pozwalające na zamieszkanie w nich zwierząt, uwzględniające potrzebę tworzenia siedlisk m.in. dla ptaków i owadów.
  • „Wiatrak” – składa się z napędzanej wiatrem prądnicy oraz drewnianego siedziska, które posiada otwory dostosowane dla różnego typu owadów i małych zwierząt, umieszczenie rzeźby w miejscu, w którym często wieje silny wiatr, pozwoli generować energię pozwalająca m.in. na naładowanie telefonu komórkowego, tym samym wykorzystując lokalny mikroklimat.
  • „Fałszywy Kulisty Model Ziemi” – obiekt rzeźbiarski o walorach użytkowych, którego idea nawiązuje do zapełniania się wód ziemi plastikiem, instalacja pełni również rolę kolektora nakrętek, które – wypełniając formę globusa – obrazują zapełniające się nimi oceany.

Szczegóły: