Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Wirtualny spacer po wystawie „Polska. Siła obrazu”

01.4.2021

Na czerwonej grafice biały napis: "Polska siła obrazu". Obok obraz Stańczyk Jana MatejkiMuzeum Narodowe w Poznaniu pozostaje zamknięte dla odwiedzających do 9 kwietnia. Zaprasza jednak do skorzystania ze spaceru wirtualnego po wystawie „Polska. Siła obrazu”.

Opis wystawy:

Jest to wielowątkowa wystawa, która pokazuje dzieła najważniejszych polskich malarzy drugiej połowy XIX i początków XX wieku należące do kanonu polskiej sztuki, m.in. Jana Matejki, Artura Grottgera, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Maksymiliana i Aleksandra Gierymskich, Jacka Malczewskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Leona Wyczółkowskiego, Wojciecha Weissa, Witolda Wojtkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego.

Wśród zebranych na wystawie niemal 100 dzieł, stworzonych w latach 1840–1918, pokazano prace najważniejszych polskich twórców epoki. Złożyły się one na opowieść o tym, w jaki sposób artyści budowali i wzbogacali kulturę narodową, czerpiąc z chlubnej przeszłości Polski, tworząc świadectwa jej historii, obrazy natury i ludzi stanowiących o narodowym istnieniu. Przyśpieszeniem procesu budowania tożsamości narodowej – poprzez konstruowanie mitów i symboli – był upadek Rzeczypospolitej pod koniec XVIII wieku, po którym nastąpił trwający 123 lata okres niewoli (1795–1918).

Ekspozycja została zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Musée du Louvre-Lens i Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Link do spaceru: