Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Skorzystaj ze wsparcia wolontariuszy

W trudnych sytuacjach życiowych oraz chwilach osamotnienia warto skorzystać ze wsparcia wolontariuszy, którzy umilą czas i pomogą w codziennych czynnościach. Poniżej kilka informacji o organizacjach, dzięki którym senior może otrzymać taką pomoc.

Wolontariat domowy dla osób starszych przy Caritas

Celem wolontariatu domowego jest zaspokojenie potrzeb osób starszych takich jak m.in.: kontakt z drugim człowiekiem, poczucie bezpieczeństwa, przynależności, tworzenie więzi, pomoc w codziennym funkcjonowaniu. To także przeciwdziałanie izolacji i wykluczeniu społecznemu. Wolontariusze towarzyszą osobom potrzebującym we wspólnym spędzaniu czasu, oferują rozmowę, spacery czy towarzystwo podczas wizyty u lekarza. Stanowią również wsparcie w codziennych czynnościach (np. pomoc w zrobieniu zakupów czy w sprzątaniu). Wolontariusze nie zajmują się świadczeniem usług asystenckich czy opiekuńczych.

  • Szczegóły | Kontakt: Alicja Przybysławska tel. 667 779 866, przybyslawska@caritaspoznan.pl

Wolontariat towarzyszący małych braci Ubogich

Wolontariat towarzyszący polega na regularnych odwiedzinach wolontariuszy w domach podopiecznych (osób starszych i samotnych). Podopieczny może liczyć na rozmowę, wysłuchanie, wspólne realizowanie pasji i zainteresowań, wyjście na spacer czy do teatru. Dzięki temu tworzą się bliskie relacje, często na wiele lat. Podopiecznym proponuje się regularne odwiedziny wolontariusza, spotkania międzypokoleniowe, spotkania świąteczne, możliwość wspólnego spędzania wakacyjnych dni, różne formy grupowej aktywności oraz doraźną pomoc w wyjątkowo trudnych sytuacjach. Wolontariusze Stowarzyszenia nie zajmują się świadczeniem usług asystenckich czy opiekuńczych — nie robią zakupów, nie sprzątają, nie zawożą do lekarza.

  • Szczegóły | Kontakt: Monika Czerwińska tel. 508 143 118, Anna Wysocka tel. 500 110 619 oraz 61 843 72 55.