Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Skorzystaj ze wsparcia wolontariuszy

W rudnych sytuacjach życiowych oraz chwilach osamotnienia warto skorzystać ze wsparcia wolontariuszy, którzy umilą czas i pomogą w codziennych czynnościach.

Wolontariat domowy dla osób starszych przy Caritas

Celem wolontariatu domowego jest m.in. pomoc w codziennym funkcjonowaniu, a także przeciwdziałanie izolacji i wykluczeniu społecznemu. Wolontariusze odwiedzają podopiecznego – rozmawiają, towarzyszą podczas spaceru czy wizyty u lekarza, pomagają też zrobić zakupy. Ze wsparcia mogą skorzystać osoby starsze (powyżej 60. roku życia), przewlekle chore lub osoby z niepełnosprawnością (wymagane orzeczenie o niepełnosprawności), znajdujące się pod opieką rodziny lub opiekuna. Aby otrzymać pomoc,  należy wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz opisać swoją sytuację – następnie wysłać go do siedziby Caritas przy ul Rynek Wildecki 4a. Jeśli decyzja będzie pozytywna – podczas specjalnego spotkania zostaną omówione warunki pomocy oraz podpisanie porozumienia.

  • Szczegóły | Kontakt: Caritas Archidiecezji Poznańskiej, Rynek Wildecki 4a, tel. 605 333 825;

Wolontariat towarzyszący małych braci Ubogich

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich od 17 lat działa w Polsce na rzecz osób starszych i samotnych. Dociera do osób potrzebujących rozmowy i wsparcia. W ramach programu „Obecność” organizuje tzw. wolontariat towarzyszący. Polega on na regularnym odwiedzaniu podopiecznych w ich domach przez wolontariusza. Istotą tych spotkań jest budowanie bliskich, serdecznych relacji z drugim człowiekiem. Podczas odwiedzin podopieczny może liczyć na rozmowę, wysłuchanie, wspólne realizowanie pasji i zainteresowań, wyjście na spacer czy do teatru. Wolontariusze Stowarzyszenia nie zajmują się świadczeniem usług asystenckich czy opiekuńczych – nie robią zakupów, nie sprzątają, nie zawożą do lekarza.

Pomoc wolontariuszy w ramach projektu Zintegrowane Centrum Opieki i Teleopieki

W ramach projektu, który zakłada przede wszystkim objęcie podopiecznych tzw. teleopieką (uczestnicy otrzymują w bransoletkę z guzikiem alarmowym, z której mogą skorzystać w sytuacji zagrożeni życia i zdrowia) jest też możliwość skorzystania ze wsparcia wolontariuszy, co jest szczególnie przydatne w przypadku osób samotnych, niewychodzących z domu. Wolontariat odbywa się w trybie jeden na jeden – czyli dany uczestnik jest zawsze odwiedzany przez tego samego wolontariusza, dzięki czemu mogą się lepiej poznać i nawiązać głębszą relację. Wolontariat towarzyszący polega na systematycznych odwiedzinach i wspólnym spędzaniu czasu oraz pomocy w drobnych sprawach życia codziennego czy obsłudze komputera (uwaga – pomoc wolontariuszy jest aktualnie ograniczona ze względów bezpieczeństwa i realizowana tylko w wyjątkowych sytuacjach). Projekt realizuje Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Flandria”.

  • Szczegóły | Zgłoszenia: Nowe Miasto – tel. 518 301 265, 518 301 215, Wilda – tel. 518 301 525, Jeżyce – tel. 518 301 932, Stare Miasto – tel. 518 301 641, Grunwald – tel. 518 301 796, gminy Kleszczewo, Kórnik, Komorniki, Mosina – tel. 502 215 531, gminy Buk, Stęszew, Suchy Las, Dopiewo – tel. 797 526 129;