Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

World Press Photo na Międzynarodowych Targach Poznańskich

09.5.2022
Grafika artykułu: czarno-białe zdjęcie konkursowe World Press Photo - grupa ubranych tradycyjnie Indian, stoją w kolejce, każdy z nich ma przy sobie walizkę podróżną.
World Press Photo, fot. Lalo de Almeida.

W odnowionym wnętrzu iglicy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zostaną zaprezentowane 24 najlepsze fotografie z 6 regionów świata. 65. edycja wystawy World Press Photo odbędzie się w ramach wydarzenia Sztuka w Świecie w dniach 9-26 maja.

Do konkursu World Press Photo 2022 zostało zgłoszone łącznie blisko 65 tys. zdjęć autorstwa 4066 fotografów ze 130 krajów. Sędziowie konkursu, którym przewodzi Rena Effendi z Azerbejdżanu, wyłonili zwycięzców w obrębie każdego z regionów: Afryki, Europy, Azji, Ameryki Północnej i Centralnej, Ameryki Południowej, Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii, którzy rywalizowali w 4 kategoriach: Zdjęcie pojedyncze, Fotoreportaż, Projekt długoterminowy, Format dowolny. Wszystkie zwycięskie fotografie prezentowane będą w iglicy, czyli pawilonie nr 11, która stanowi od wielu lat historyczną wizytówkę targów. Zbudowana w latach 1954-1955 na miejscu Wieży Górnośląskiej, niedawno przeszła modernizację.

Jedną z idei konkursu jest wyjście poza codzienny obieg informacji, spojrzenie dalej, głębiej, poza pierwszoplanowe, medialne tematy. Kolejni zwycięzcy regionalni dotykają więc między innymi problemów lasów deszczowych Amazonii, jednak nie w kontekście przyrody, a człowieka, który te tereny zamieszkuje, pożarów w Grecji czy uniwersalnego zagadnienia migracji i utraty tożsamości społecznej. To najważniejszy konkurs reporterski i dziennikarski, jednak nie skala przesądza o jego wadze, a wartość, którą nadaje przez swoje wybory konkursowe jury: przybliżanie światowych wydarzeń, tematów, emocji, ludzkich przeżyć.

Koszt biletu normalny – 30 zł, ulgowego – 20 zł. Wejściówki można kupić na stronie:

Odwiedzający World Press Photo 2022 w Iglicy Międzynarodowych Targów Poznańskich będą mieli możliwość zobaczenia jeszcze dwóch wystaw: „Historia uchwycona w kadrze – 100 lat MTP” autorstwa Szymona Brodziaka oraz prace twórców Związku Artystów Plastyków pt. „6 spojrzeń na sztukę”.

W ramach wydarzenia Sztuka w Świecie, w dniach 14 i 21 maja, odbędą się również Weekendowe Spotkania z Kulturą. Podczas tych sobotnich spotkań rodziny z dziećmi w wieku 8-12 lat będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych. Uczestnicy zapoznają się z monotypią – techniką plastyczną, która należy do formy druku lub grafiki płaskiej i pozwala uzyskać tylko jedną niepowtarzalną odbitkę. Zajęcia poprowadzą członkowie Związku Artystów Plastyków.

W każdą sobotę odbędą się dwie tury warsztatów: o godz. 11.00 oraz o godz.14.00. Będą one trwały ok. 1,5 godziny. Limit uczestników jednej tury to 25 osób. Koszt to 30 zł za uczestnika.

Źródło: www.poznan.pl