Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Wracają rejsy turystyczne tramwajem wodnym po Warcie

04.6.2021

Na zdjęciu rzeka Warta. Na wodzie niebiesko-biały tramwaj wodny, w tle motorówka. Po lewej stronie, na brzegu widać rozłożone parasole, pod nimi siedzą ludzie. Weekendowe rejsy tramwajem wodnym po Warcie i wypożyczalnie kajaków czy motorówek – w tym sezonie znowu będzie można podziwiać Poznań z perspektywy rzeki.

Od 5 czerwca do 29 sierpnia w rejsy turystyczne wyruszy tramwaj wodny. W tym roku ze względu na przebudowę brzegów Warty statek będzie kursował na dwóch trasach:

  • Rejsy w kierunku północnym: od przystanku początkowego zlokalizowanego na wysokości ul. Ewangelickiej (Chwaliszewo) aż do mostu kolejowego w Koziegłowach. Powrót przez przystanki: ul. Ugory (Szeląg), ul. Panny Marii (Katedra). W soboty statek wyrusza z Chwaliszewa o godz. 11.00 i 17.00, a w niedziele o godz. 14.00.
  • Rejsy w kierunku południowym: od przystanku początkowego zlokalizowanego na wysokości ul. Ewangelickiej (Chwaliszewo) aż do mostu kolejowego na Starołęce. Powrót – do przystanku początkowego. W soboty tramwaj będzie rozpoczynał rejs o godz. 14.00 i 19.00, a w niedziele o godz. 11.00 i 17.00.

Bilety będą dostępne u załogi statku. Koszt rejsu na całej trasie, który trwa ok. 1,5 godziny, to 20 zł za osobę. W przypadku podróży w kierunku północnym istnieje możliwość przepłynięcia fragmentu trasy (odcinek Szeląg – Katedra – Chwaliszewo) w cenie 5 zł za osobę. Dzieci do 3. roku życia pod opieką opiekuna będą mogły korzystać z usługi bezpłatnie.

Wypożyczalnie sprzętu wodnego w Starym Porcie

Miejska wypożyczalnia motorówek i kajaków funkcjonuje w Starym Porcie od 26 maja do 31 sierpnia. Na amatorów sportów wodnych czekają tam 4 czteroosobowe łodzie motorowe, a także 10 kajaków dwuosobowych.

Koszt wypożyczenia motorówki to 60 zł za godzinę. W cenie paliwo, przeszkolenie oraz kamizelki. Kajak – 15 zł za godzinę lub 50 zł za dzień. Wypożyczalnia działa w godz. 8.00-20.00. Rezerwacji można dokonać pod numerem telefonu 603 427 569.

Ponadto w Starym Porcie otwarto już tymczasową przystań. Do 30 września można tam bezpłatnie zacumować jacht. Obecnie przystań dysponuje 15 miejscami, przy czym istnieje możliwość ich zwiększenia w miarę potrzeb. Zaplecze sanitarne dla użytkowników wyposażone jest w łazienkę z prysznicem i pralki. Docelowo przygotowany zostanie dostęp do prądu i wody.

Kajaki w Ogrodzie Szeląg

W tym sezonie kajaki będzie można wypożyczyć także w Ogrodzie Szeląg. Jak zapowiadają organizatorzy, wypożyczalnia wystartuje 3 czerwca, a szczegółowe informacje pojawią się na profilu facebookowym Ogrodu Szeląg.