Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Archiwalne zdjęcie Kazimiery Iłlakowiczówny.Biblioteka Raczyńskich zaprasza na bezpłatne wrześniowe spotkania z literaturą. Wśród wydarzeń m.in. Narodowe Czytanie. 

Harmonogram wybranych wydarzeń na wrzesień:

25 września, godz. 12.30, Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza (Stary Rynek 84)

Wykład „Cierpliwy papier. O sekretach rękopisów Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza”

Jaki charakter pisma miał Henryk Sienkiewicz? Z kim korespondował i ile czasu poświęcił na napisanie tysięcy listów? Czy autor wielu dzieł literackich sam może zostać głównym bohaterem opowieści? Uczestnicy spotkania porozmawiają o różnych formach rękopisów w zbiorach Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza, listach
będących częścią codziennej rutyny w XIX wieku oraz pamiętnikach, na kartach których znaleźć można niezwykłe historie. A wszystko po to, by przekonać się, że papier jest naprawdę cierpliwy! Obowiązują zapisy: tel. 61 852 89 71, rezerwacja.muzeumhs@bracz.edu.pl, udział bezpłatny.

27 września (poniedziałek), godz. 18.00, Taras Biblioteki Raczyńskich

Rozplątywanie Norwida

Podczas spotkania zabrzmią słowa poety w  wykonaniu aktora Grzegorza Damięckiego, a komentarzem literaturoznawczym opatrzy je prof. Zofia Dambek-Giallelis. Norwid i jego twórczość będą też punktem wyjścia do rozmowy o sztuce interpretacji  aktorskiej oraz czytaniu poezji, która jest odnajdywaniem znaczeń. Spotkanie towarzyszy wystawie „Vademecum Norwida. Rozplątywanie”, która prezentowana będzie w Galerii Atanazego.

29 wrzesień, godz. 16.30, Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny

Iłła wobec historii – spotkanie dla dorosłych

Życie Kazimiery Iłłakowiczówny przypadało na niespokojne lata. Poetka doświadczyła niejednokrotnie dynamicznych zmian, które zmieniały układ sił w Polsce i Europie. Służyła jako siostra miłosierdzia podczas I wojny światowej, a po upływie kilku lat była już sekretarką Józefa Piłsudskiego i brała aktywny udział w życiu politycznym II Rzeczpospolitej. W czasach II wojny światowej musiała wyjechać do Rumunii. Po powrocie do Polski Ludowej szybko doświadczyła tego, czym jest komunizm, poetycko komentując chociażby wydarzenia Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Podróż śladami Iłłakowiczówny, której życie bywało zdeterminowane przez burzliwą historię XX wieku. Obowiązują zapisy: tel. 61 852 89 71, illa@bracz.edu.pl.

Szczegóły i kontakt: