Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: Zdjęcie wykonane podczas oprowadzania po Bibliotece Raczyńskich, na schodach spacerujący po obiekcie ludzie, w zabytkowe wnętrze Biblioteki. 
Fot. z archiwum Biblioteki Raczyńskich

We wrześniu w ofercie Biblioteki Raczyńskich można znaleźć wiele ciekawych spotkań autorskich. Po wakacyjnej przerwie wracają też Wtorki dla Seniora oraz spotkania w ramach cykli „Strony fotografii” i „Sztuk-mistrze”. Będzie okazja, żeby wybrać się w sentymentalną podróż do czasów PRL i odkryć tajemnice, jakie skrywa Kino Muza.

Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny.

Harmonogram wybranych wydarzeń:

Spotkanie z Marcinem Mortką

 • 6 września, godz. 17.00
 • miejsce: Filia 35, ul. Druskienicka 32

Spotkanie z Marcinem Mortką, autorem książek o wikingu Tappim. Nie zabraknie opowieści o pracy pisarza, ale także ciekawostek związanych ze skandynawskim folklorem.

„Opowieść mojej mamy. Losy rodziny naznaczonej piętnem wojny”: Spotkanie z Małgorzatą Wryk

 • 8 września, godz. 18.00
 • miejsce: BR, Filia Sztuki

Małgorzata Wryk wychowała się w domu pełnym historii. Córka więźniarki nazistowskich obozów i badacza dziejów okupacji hitlerowskiej spisała opowieści rodziców w formie poruszającej historii o piekle na ziemi i człowieczeństwie. Jej książka to relacja świadków, ale i spojrzenie pokolenia powojennego na świat i ludzi, w których wojna zostawiła swój niewymazywalny ślad.

Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”

 • 9 września, godz. 11.00
 • miejsce: BR, Filia Sztuki

O tym, że „Nad Niemnem” to tylko opisy przyrody przekonają się uczestnicy Narodowego Czytania. W Filii Sztuki zabrzmią wyimki powieści Elizy Orzeszkowej, dzięki którym będzie można spojrzeć na dzieło także od strony obyczajowej, skupiając się na opowieściach o różnych obliczach miłości. Fragmenty prezentujące losy Justyny i Jana, Marty i Anzelma, Emilii i Benedykta przeczytają przedstawiciele poznańskiej nauki i kultury. Odbędzie się również koncert i będzie okazja do wspólnego śpiewania pieśni. Na finał Narodowe Czytanie przeniesie się do Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, gdzie przechowywany jest zielnik Elizy Orzeszkowej, który będzie można zobaczyć i poznać jego historię.

Spotkanie z Arkadym Radosławem Fiedlerem i Tomaszem Siudą

 • 12 września, godz. 18.00
 • miejsce: BR, Filia Sztuki

Związek Literatów Polskich zaprasza na spotkanie z podróżnikiem i pisarzem Arkadym Radosławem Fiedlerem poświęcone jego podróżom i rodzinie. Spotkanie poprowadzi Tomasz Siuda, współuczestnik wyprawy do Amazonii śladami Arkadego Fiedlera.

Losy pracowników Biura Szyfrów zapisane w dokumentach: Spotkanie wokół zbiorów Centrum Szyfrów Enigma zdeponowanych w Bibliotece Raczyńskich

 • 13 września, godz. 18.00
 • miejsce: BR, Filia Sztuki

Zebrane listy, fotografie i dokumenty dostarczają informacji o działalności i losach polskich kryptologów i pracowników Biura Szyfrów, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i czasów powojennych. Przekroczenie 17 września 1939 roku granicy polsko-rumuńskiej przez trójkę pogromców Enigmy: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego na zawsze zmieniło życie tych ludzi. Wydarzenie to niosło ze sobą także konsekwencje dla przebiegu światowego konfliktu, gdyż ci kryptolodzy posiadali unikatową wiedzę i doświadczenie, które mogły okazać się kluczowe dla walki kryptologów po obu stronach konfliktu. Czym zajmowali się w czasie II wojny światowej? Dlaczego nie dołączyli do zespołu w brytyjskim ośrodku kryptologicznym w Bletchley Park? Jak ułożyło się życie ich oraz ich dowódców i współpracowników po 1945 roku?

Ameryka Łacińska na rowerze: Spotkanie z Wojciechem Ganczarkiem

 • 14 września, godz. 17.00
 • miejsce: Filia Wildecka ul. Hetmańska 91

Wojciech Ganczarek w 2013 roku wyjechał do Ameryki Łacińskiej. O swoich wrażeniach z podróży i codziennego życia, a także wyprawach rowerowych opowie na Wildzie podczas prelekcji „Podróż totalna. Ameryka Łacińska na rowerze 2013-2023”.

Wtorek dla seniora: Podróże małe i duże

 • 19 września, godz. 16.00
 • miejsce: BR, Filia Sztuki

Pierwsze spotkanie po wakacyjnej przerwie zostanie poświęcone opowieściom z dalekich stron, ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Spotkanie z podróżnikiem Tomaszem Owsianym

 • 20 września, godz. 17.00
 • miejsce: Filia 15, ul. Fabianowo 2

Spotkanie z podróżnikiem i pisarzem Tomaszem Owsianym. Tym razem tematem prelekcji będzie Gujana Francuska, o której napisał książkę „Gujana Francuska. Kraj naprawdę i na niby”.

Spotkanie z Filipem Springerem

 • 20 września, godz. 18.00
 • miejsce: BR, sala 1

Rozmowa z Filipem Springerem, reporterem, fotografem, autorem książek m.in. „13 pięter”, „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL”, „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” – o przestrzennym dorobku i dziedzictwie epoki PRL. Spotkanie w ramach cyklu „Dzieciństwo na trzepaku”.

„Laboratorium zagłady. Mroczny sekret klasztoru Urszulanek”: Spotkanie z Pawłem Głuszkiem

 • 21 września, godz. 18.00
 • miejsce: BR, Filia Sztuki

Paweł Głuszek w książce „Laboratorium zagłady. Mroczny sekret klasztoru Urszulanek” opowiada historię klasztoru Urszulanek w Pokrzywnie w okresie II wojny światowej. Hitlerowcy prowadzili tam tajne badania nad bronią biologiczną. Kierował nimi lekarz, mikrobiolog Kurt Blome, któremu udało się uniknąć odpowiedzialności za zbrodnie, mimo że był sądzony w Norymberdze. Jego wiedza była wykorzystywana w powojennych pracach nad bronią biologiczną i chemiczną prowadzonych przez Amerykanów. Po zakończeniu wojny mroczna prawda o wykorzystaniu budynków poklasztornych w Pokrzywnie stopniowo wyszła na jaw. Autorowi udało się dotrzeć do materiałów ze śledztwa prowadzonego w tej sprawie.

Ebru malowanie na wodzie: warsztaty dla dorosłych

 • 22 i 25 września, godz.17.00
 • miejsce: Filia 38, ul. Świt 34/36

Ebru ro tradycyjna turecka sztuka zdobienia papieru poprzez przenoszenie wzorów tworzonych przy pomocy farb rozprowadzanych pędzelkami i patyczkami na wodzie. Warsztaty tworzenia wyjątkowych obrazów dla dorosłych. Obowiązują zapisy w filii (tel. 61 867 60 28), liczba miejsc ograniczona.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Dzieciństwo na trzepaku”

Bez smartfonów, komputerów, interaktywnych zabawek — Biblioteka zaprasza na wystawę o dzieciństwie w PRL. Dla starszych będzie to podróż sentymentalna, dla młodszych – wyprawa do tajemniczego świata, w którym zabawki robiło się samemu, a w ramach zajęć szkolnych jeździło się na wykopki i sadzenie drzew. Na ekspozycji zobaczymy dawne zabawki, przedmioty codziennego użytku, meble i inne pamiątki z czasów Polski Ludowej.

Bookclub We need YA: Spotkanie z tłumaczami

 • 25 września, godz. 18.00
 • miejsce: BR, Filia Sztuki

Spotkanie o książkach i nie tylko. Tym razem mowa będzie m.in. o języku neutralnym. O wyzwaniach związanych z przekładem powiesić porozmawiają tłumacze zajmujący się przekładem literatury m.in. z angielskiego i francuskiego.

Sztuk-mistrze: Kino wielkich możliwości

 • 26 września, godz. 18.00
 • miejsce: BR, Filia Sztuki

Podczas kolejnego spotkania w ramach cyklu „Sztuk-mistrze” uczestnicy zajrzą za kulisy Kina Muza. Dlaczego w czasach multipleksów i licznych serwisów streamingowych nadal chodzimy do małych kin? Czego nie obejrzymy w kinie studyjnym, a co zobaczymy tylko tutaj? A może wizyta w kinie z wieloletnią tradycją, to coś więcej niż film? O tym, a także o różnych wymiarach codziennej pracy, edukacji filmowej, specyfice i historii kultowego miejsca w Poznaniu, w rozmowie z Marią Nowicką – koordynatorką działań edukacyjnych oraz Dorotą Reksińską – koordynatorką programu i wydarzeń z Kina Muza.

Oprowadzanie dla seniorów po Bibliotece Raczyńskich

 • 27 września, godz. 11.00
 • miejsce: BR,  hol
 • obowiązują zapisy: tel. 61 885 89 55, e-mail: zapisy@bracz.edu.pl, w godz. 8.00-16.00 od pon. do pt.

Uczestnicy zwiedzą historyczny gmach Biblioteki, a organizatorzy odpowiedzą na pytania czytelników dotyczące korzystania z jej zbiorów.

Strony Fotografii: Spotkanie z Katarzyną Bogusz

 • 27 września, godz. 18.00
 • miejsce: BR,  Filia Sztuki

„Strony fotografii” to cykl organizowany we współpracy Biblioteki Raczyńskich z Działem Fotografii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Zaproszeni goście, osoby związane z fotografią, opowiadają o swoich książkowych inspiracjach.

Spotkanie z Jolantą Marią Kaletą

 • 29 września, godz. 17.00
 • miejsce: BR, Filia 11, ul. Chwaliszewo 17/23

Jolanta Maria Kaleta znana jest z szeregu powieści i książek detektywistycznych, których akcja rozgrywa się m.in. w jej rodzinnym Wrocławiu. Jednak niedawno autorka sięgnęła po nowy gatunek. „Wojna i miłość. Katarzyna i Igor” to romans historyczny, którego akcja rozpoczyna się w przededniu wybuchu I wojny światowej i opowiada o losach polskiej szlachcianki i rosyjskiego dragona.

Klub książki u Raczyńskich: „Moja Jugosławia” Gorana Vojnovicia

 • 29 sierpnia, godz. 18.00
 • miejsce: BR, Filia Sztuki

W pierwszym powakacyjnym spotkaniu czytelnicy zostaną zabrani w podróż po pamięci słoweńskiego twórcy Gorana Vojnovicia. Rozmowa toczyć będzie się wokół książki „Moja Jugosławia”, nagrodzonej Angelusem w 2020 roku.

Książka dostępna jest w filiach: Wypożyczalnia al. Marcinkowskiego 23, F2 os. Oświecenia 59, F3 Jackowskiego 30, F4 Lodowa 4, F6 Tomickiego 14, F8 Osinowa 14/16, F11 Chwaliszewo 17/23, F12/46 Arciszewskiego 27, F14 Chrobrego „Dąbrówka”, F15 Fabianowo 2, F16 Muszkowska 1A, F17 28 Czerwca 1956 r. 213/215, F26 Błękitna 1/7, F35 Druskiennicka 32, F36 Gen. S. Maczka 14, F38 Świt 34/36, F42 os. Pod Lipami, F47/57 os. Przyjaźni 120, F50 os. Kosmonautów „Orbita”, F51 os. Lecha 15, F55 os. Zwycięstwa 125, F56 Galileusza 8, F62 os. Sobieskiego paw.103, FW/53 ul. Hetmańska 91, FN Naramowicka Rubież 14a/37.

Szczegóły: