Ulgi dla seniorów
Seniorzy w Polsce mają prawo do tańszych przejazdów koleją albo komunikacją miejską w swoim mieście. Większość instytucji kulturalnych proponuje seniorom zniżki o różnej wysokości. Działają też ogólnopolskie i lokalne karty zniżkowe upoważniające do ulg na wielu polach.
Przejazdy PKP
- Zniżki dla emerytów i rencistów. Ustawa o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego uprawnia emerytów i rencistów oraz ich współmałżonków, na których pobierane są zasiłki rodzinne do dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą 37 % przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych. Aby z nich skorzystać, należy okazać zaświadczenie wystawiane przez terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. W Poznaniu zaświadczenie takie wydaje na podstawie legitymacji Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów (ul. Młyńska 5, tel. 61 853 27 21). Do ulgowych przejazdów upoważnieni są także kombatanci i inwalidzi wojenni, a także osoby z orzeczoną niepełnosprawnością.
Szczegóły: przejazdy bezpłatne i ulgowe.
- Oferta REGIO Senior. Na wszystkie krajowe połączenia Przewozów Regionalnych osobom, które ukończyły 60. rok życia przysługują stałe zniżki: 25 proc. na bilety jednorazowe w dowolnych relacjach oraz 10 proc. na bilety okresowe (tygodniowe, miesięczne, kwartalne). Uprawnienia do zniżki zaświadczyć należy dokumentem tożsamości potwierdzającym wiek.
Szczegóły: REGIO Senior.
- Bilet Seniora. Uprawnione do zakupu Biletu Seniora są osoby, które ukończyły 65 lat (należy okazać dokument tożsamości potwierdzający wiek) oraz zweryfikowały status podatnika zgodnie ze sposobem wskazanym przy uprawnieniu do Biletu Metropolitalnego. Do zakupu Biletu Seniora konieczne jest posiadanie imiennej karty PEKA lub Aplikacji PEKA z zapisaną w systemie PEKA informacją o przysługującym uprawnieniu.
Szczegóły: Bilet Seniora
Przejazdy komunikacją miejską w Poznaniu
- Zniżki dla emerytów i rencistów. Emeryci i renciści (oraz ich współmałżonkowie, na których otrzymują zasiłki rodzinne) mają prawo do korzystania z komunikacji miejskiej na podstawie biletów ulgowych (50 proc. zniżki). Aby korzystać ze zniżkowych przejazdów, należy posiadać imienną kartę PEKA z zapisaną informacją o przysługującym uprawnieniu albo dowód tożsamości z ważną legitymacją emeryta-rencisty lub decyzją o przyznaniu emerytury lub renty. Ze zniżki mogą też korzystać osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny oraz kombatanci i osoby represjonowane.
Szczegóły: ZTM Poznań: ulgi i zwolnienia.
- Bilet Seniora. Uprawnione do zakupu Biletu Seniora są osoby, które ukończyły 65 lat (należy okazać dokument tożsamości potwierdzający wiek) oraz zweryfikowały status podatnika zgodnie ze sposobem wskazanym przy uprawnieniu do Biletu Metropolitalnego. Do zakupu Biletu Seniora konieczne jest posiadanie imiennej karty PEKA lub Aplikacji PEKA z zapisaną w systemie PEKA informacją o przysługującym uprawnieniu.
Szczegóły: Bilet Seniora
- Przejazdy bezpłatne. Osoby, które ukończyły 70. rok życia, korzystają bezpłatnie z transportu publicznego na liniach ZTM. Dokumentem uprawniającym do korzystania z ulgi jest imienna karta PEKA z zapisaną informacją o przysługującym uprawnieniu lub ważny dokument tożsamości potwierdzający wiek. Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać również m.in. kombatanci Poznańskiego Czerwca 1956 r., osoby o statusie działacza opozycji komunistycznej, weterani oraz inwalidzi wojenni i wojskowi.
Szczegóły: ZTM Poznań: ulgi i zwolnienia.
Szczegółowe informacje wraz z wykazem osób uprawnionych przez Miasto Poznań do korzystania ze zniżek, dostępne są na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu:
Opłaty abonamentowe RTV
Uprawnione do zwolnienia z opłat abonamentowych są osoby, które ukończyły 75 rok życia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Osoba uprawniona do zwolnienia z opłat jest zobowiązana do przedstawienia w urzędzie Poczty Polskiej dokumentu potwierdzającego to uprawnienie wraz ze specjalnym oświadczeniem. Szczegóły: KRRiT: zwolnienia od opłat abonamentowych.
Projekt Leki 65+
Dla osób, które ukończyły 65 lat (liczy się dzień narodzin) przyjmujących leki z listy bezpłatnych lekarstw (zgodnie ze wskazaniami, które obejmuje refundacja). Na recepcie, którą wystawił lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) musi się pojawić litera S w polu „kod uprawnień dodatkowych”.
Szczegóły: Ministerstwo Zdrowia: Leki 65+ (wykaz leków).
Kultura
Instytucje szeroko rozumianej kultury to miejsca, w których osoba w wieku senioralnym często może skorzystać z biletów (wejściówek) na preferencyjnych warunkach (np. kina, muzea, teatry). Warto przed zakupem biletu sprawdzić to na stronie internetowej lub zapytać w kasie. Dokumentami uprawniającymi do skorzystania z ulgi są legitymacje emeryta-rencisty lub dokument potwierdzający wiek.
OK-Poznań — Poznańska Złota Karta
OK-Poznań — Poznańska Złota Karta upoważnia jej posiadaczy do korzystania z szerokiej oferty ulg i rabatów zarówno miejskich instytucji kulturalnych, sportowych czy edukacyjnych, jak i prywatnych firm. Karta przysługuje osobom, które w dniu składania wniosku ukończyły 60 lat oraz opłacają podatki w Poznaniu. Złożenie wniosku i odbiór karty możliwe jest podczas jednej wizyty. Wnioski o wydanie karty można składać w siedzibie Poznańskiego Centrum Świadczeń, ul. Wszystkich Świętych 1 (róg ulicy za Bramką). Karta wydawana jest bezpłatnie.
Szczegółowe informacje: OK Poznań – Poznańska Złota Karta.
Ogólnopolska Karta Seniora
Projekt realizuje Stowarzyszenie MANKO. Karta ta upoważnia do zniżek w wielu punktach w całej Polsce, w tym m in. sanatoriach, uzdrowiskach, przychodniach, gabinetach rehabilitacji, instytucjach zdrowia i kultury. Wniosek o kartę składa się listownie – karta zostanie odesłana na adres zamieszania seniora. Koszt Ogólnopolskiej Karty Seniora na rok wynosi 35 zł, na 2 lata – 50 zł. Wysyłka karty na terenie Polski jest darmowa. Szczegóły: Ogólnopolska Karta Seniora.