Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

W trudnym czasie pandemii poznańskie seniorki i seniorzy mogą skorzystać z miejskiego wsparcia na wielu polach.

Zakupy dla seniora (usługa tymczasowo zawieszona)

Usługę realizuje Miasto Poznań razem z Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Pomoc obejmuje zakupy żywności, środków czystości oraz leków. Mogą z niej skorzystać poznaniacy powyżej 60. roku życia oraz osoby z niepełnosprawnością, które ukończyły 18 lat. Usługa dostarczenia zakupów jest bezpłatna. Zgłoszenia: Poznań Kontakt, 61 646 33 44 (od pon. do pt. w godz. 7.30-20.00).

Korpus Wsparcia Seniorów

W ramach projektu osoby w wieku 65+ mogą m.in. skorzystać z darmowej pomocy w zrobieniu zakupów, zrealizowaniu recepty, wyprowadzeniu psa na spacer, drobnych pracach porządkowych w domu, załatwieniu spraw urzędowych czy dotarciu do lekarza. Poznańscy seniorzy, którzy chcą skorzystać z miejskiej oferty, mogą zgłaszać potrzebę pomocy, dzwoniąc na ogólnopolską infolinię (tel. 22 505 11 11) lub do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu (tel. 61 878 17 26).

Szczegółowe informacje

Transport na szczepienia

Z dowozu mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnościami, które mają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N (transport dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich jest również możliwy). Dzwonić mogą też osoby powyżej 70. roku życia, które nie mogą samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień. Pomoc skierowana jest do mieszkańców Poznania posiadających skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19 .Zgłoszenia: przez Poznań Kontakt, 61 646 33 44 (od pon. do pt. w g. 7.30-20.00) lub za pośrednictwem SMS-a: tel. 783 944 112 (dla osób niesłyszących).

Szczegółowe informacje

Pakiet Poznań Viva Senior

Wszystkie usługi pomocowe w ramach pakietu są kontynuowane w trakcie pandemii i realizowane zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego. Dostępna jest m.in. Książka dla Seniora, Złota Rączka dla Seniora, Taksówka dla Seniora, Miejska Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego, Mobilna Pielęgnacja Paznokci u Stóp Seniora, Mycie Okien, Transport na Miejskich Cmentarzach oraz Sprzątanie nagrobków.

Szczegółowe informacje

Telefon Porad Cyfrowych

Pracownicy Centrum Inicjatyw Senioralnych oferują wsparcie w zakresie korzystania z nowych technologii w postaci konsultacji telefonicznych. Pomoc obejmuje rozwiązywanie problemów m.in. komputerem, tabletem, smartfonem czy aparatem fotograficznym. Kontakt: tel. 603 489 205 (od pon. do śr. w godz. 10.00-14.00).

Szczegółowe informacje

Telefoniczny Dyżur Policjanta

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu udzielają informacji na temat zagrożeń, z jakimi seniorzy mogą spotkać się w życiu codziennym. Informują również, gdzie w razie konieczności uzyskać pomoc w danej sprawie oraz jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Kontakt: tel. 887 666 508 (wt. w godz. 12.00-14.00).

Szczegółowe informacje

Telefon Serdeczności

Mogą z niego skorzystać wszyscy seniorzy, którym doskwiera poczucie izolacji i samotności nasilające się w związku z epidemią. Numer obsługiwany jest przez pracownika Zespołu Dziennych Domów Pomocy, który na co dzień współpracuje z seniorami. Wsparcie dostępne jest pod numerem: 691 870 091 od pon. do pt. w godz. 12.00-20.00.

Szczegółowe informacje

Senioralne pogaduszki

To akcja, której celem jest wsparcie poznańskich seniorek i seniorów mających potrzebę rozmowy z inną osobą w podobnym wieku. W każdą środę w godz. 17.00-19.00 pod numerem telefonu 505 394 045 dostępne są seniorki, które chętnie wysłuchają innych starszych poznanianek i poznaniaków. Telefon obsługują wolontariuszki Centrum Inicjatyw Senioralnych.

Szczegółowe informacje

ZDROWIE

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK)

Platforma działa na podobnych zasadach jak nocna i świąteczna opieka zdrowotna, z tą różnicą, że konsultacje udzielane są przez telefon. Pod numerem tel. 800 137 200można uzyskać pomoc medyczną poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych. Telefony od pacjentów odbierane są od poniedziałku do piątku w godz. od 18.00 do 8.00 rano kolejnego dnia oraz całodobowo w sobotę, niedzielę i święta. Przez TPK można uzyskać poradę medyczną, e-receptę, e-skierowanie oraz e-zwolnienie.

Szczegółowe informacje

Holistyczna opieka pocovidowa dla osób starszych

W ramach projektu finansowanego ze środków Urzędu Miasta Poznania, seniorki i seniorzy mogą bezpłatnie skorzystać m.in. ze wsparcia neuropsychologa, logopedy, dietetyka czy rehabilitacji. Wizyty stacjonarne odbywają się siedzibie Hospicjum Domowego przy ul. Bednarskiej 4, dostępne są też porady telefoniczne oraz online. Zapisy: tel. zapisy: 512 897 953. (do Geriatrycznej Poradni Dietetycznej – tel. 601 724 445.

Szczegółowe informacje

Pomoc kardiologiczna dla pacjentów po COVID-19

Pacjenci, którzy przeszli COVID-19, ale nadal zmagają się z powikłaniami tej choroby, mogą znaleźć pomoc w poradni kardiologicznej w szpitalu im. J. Strusia w Poznaniu. Mogą liczyć na ocenę kardiologiczną, szereg badań diagnostycznych i pomoc specjalisty. Z leczenia można skorzystać tylko po wcześniejszym skierowaniu od lekarza rodzinnego. Nie ma natomiast znaczenia miejsce zamieszkania ani to, czy ktoś wcześniej leczył się na COVID-19 w Poznaniu czy w innym mieście. O kolejności przyjmowania pacjentów decydują wskazania medyczne. Kontakt: Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia, poradnia kardiologiczna, tel. 61 8739 085.

Szczegółowe informacje

Oferta Miejsc Przyjaznych Seniorom