Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Tematyczne wycieczki po Poznaniu z przewodnikiem

29.4.2022
Grafika artykułu: zdjęcie przedstawia panoramę Poznania - budynki z lotu ptaka, w centrum widać poznański ratusz.
Fot. UMP

Grupa przewodników PoPoznaniu.pl jak co miesiąc zaprasza na wycieczki tematyczne. Uczestnicy spacerów zaglądają do mniej znanych dzielnic miasta, odwiedzają miejsca z dala od turystycznych szlaków, a wycieczki koncentrują się na jednym wątku.

Program majowych spacerów:

Wartostrada – spacer wzdłuż Warty

  • 14 maja, godz. 11.00 i 15.00
  • początek na moście bpa Jordana, zakończenie w okolicy mostu Królowej Jadwigi
  • przewodnik: Andrzej

Ludzie od dawien dawna tworzyli cywilizację zakładając miasta, miasteczka i wsie tuż przy ciekach wodnych, dzięki czemu ludzkość mogła tworzyć coraz to bardziej przyjazny obszar do rozwoju swojej społeczności. Tak samo było z Poznaniem, który został założony na wyspie Ostrów Tumski stworzonej przez rzekę Wartę i przez nią otoczonej. Rzeka ta była ważnym czynnikiem kształtującym Poznań i jego mieszkańców. To ona z jednej strony dostarczała wodę, żywność i towary luksusowe, a z drugiej przyczyniała się do powodzi, ograniczeń zabudowy czy podziału miasta, które likwidowano poprzez budowę mostów oraz wałów przeciwpowodziowych. Kiedyś Warta kojarzona była z miejscem kąpieliskowym i dobrze funkcjonującym portem rzecznym. Dzisiaj uważana jest za miejsce rekreacyjne poznaniaków, które posiada niezwykle bogatą historię oraz duży potencjał rozwojowy, który warto poznać.

Wielki, większy, największy – rozprawa o wyższości Poznania nad resztą świata

  • 28 maja, godz. 11.00 i 16.00
  • początek przed ratuszem, zakończenie na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania
  • przewodnik: Damian

Opis: Nie bez powodu, Poznań zajmuje na mapie świata szczególną pozycję. Czyja to zasługa? W dużej mierze jego zacnych mieszkańców, dzięki którym miasto stało się wyjątkowe, a o jego atrakcyjności można mówić w nieskończoność. Wśród nich pionierzy medycyny, prekursorzy pracy organicznej, filantropi, uczeni, duchowni… Ale też zwykli mieszczanie – rzemieślnicy, kupcy, którzy będąc częścią owej miejskiej wspólnoty, również brali udział w tworzeniu niepowtarzalności tego miejsca. Wszyscy ci, którzy chcą dowiedzieć się, w czym tkwi wyjątkowość Poznania na tle innych miast polskich, europejskich i nie tylko, powinni wziąć udział w wycieczce.

Uwaga!

Udział w spacerach jest wolny, nie są wymagane wcześniejsze zapisy. Spacery odbędą się w ustalonym terminie bez względu na pogodę i liczbę uczestników. Wycieczki nie są dotowane przez żadną instytucję ani sponsora, dlatego na zakończenie można nagrodzić przewodnika napiwkiem.

Spacery odbywają się w czasie stanu epidemii. W celu zapewnienia komfortu wszystkim uczestnikom spaceru należy zadbać o utrzymanie odpowiedniego dystansu od osób, z którymi nie mamy kontaktu na co dzień. W przypadku pojawienia się objawów infekcji organizatorzy proszą o rezygnację z udziału.

Szczegóły i kontakt: