Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

20. edycja festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity

12.05.2023 - 21.05.2023

Grafika artykułu: w centrum na błękitnym tle zdjęcie części twarzy kobiety, ma miedziane włosy, wzrok skierowany w prawa stronę, zdjęcie jest odwrócone do góry nogami, na dole grafiki różowe napisy "20th MDAG 12-21.05.2023", "Poznań Kino Muza".

W maju rusza jubileuszowa, 20. edycja festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity. Publiczność obejrzy 12 projekcji znajdujących się w Konkursie Głównym. Najlepsza z nich otrzyma Nagrodę Wolności. Zaplanowano również plenerową projekcję filmu „Lombard” na Rynku Łazarskim. Hasłem tegorocznej odsłony festiwalu jest: „Nie bądź obojętny_a”. 

Największy polski festiwal filmowy odbędzie się w dniach 12-21 maja. W Poznaniu jednak pierwszy seans odbędzie się już 11 maja. Niezapomnianym filmowym podróżom będą tradycyjnie towarzyszyły spotkania z twórcami i twórczyniami i bohaterami i bohaterkami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie. W trakcie 20. MDAG w Poznaniu zostanie pokazanych 80 różnych filmów.

Hasło tegorocznej edycji MDAG brzmi „Nie bądź obojętny_a” i odwołuje się do słynnych słów Mariana Turskiego, które stały się także hasłem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim organizowanych przez Muzeum POLIN. W tym roku wszyscy jesteśmy myślami z Ukraińcami i Ukrainkami cierpiącymi z powodu rosyjskiej napaści, dlatego w programie znalazły się filmy opowiadającego o różnych obliczach inwazji.

20. edycja festiwalu to doskonały moment na powrót do najważniejszych tytułów ostatnich dwóch dekad i równocześnie spojrzenie na teraźniejszość dzięki nowym sekcjom w programie. 20 legendarnych filmów na 20-lecie MDAG to autorski wybór dyrektora i założyciela festiwalu Artura Liebharta. To tytuły, które w szczególny sposób zapisały się w historii Millennium Docs Against Gravity i kina dokumentalnego. 10 z nich zostanie zaprezentowanych w kinach a 10 w części online festiwalu. „Siła siostrzeństwa” to opowieści o solidarności, tworzeniu bezpiecznych przestrzeni, szukaniu swojej drogi oraz wspólnym działaniu wobec przemocy i nierówności, które podejmują kobiety na całym świecie. „Se_x Work” to sekcja poświęcona pornografii i pracy seksualnej, „We’re Here, We’re Queer” odpowiada na pytanie, jak żyje się osobom LGBTQ+ w różnych strona świata, z kolei „Siła słowa” to spojrzenie na twórczość największych postaci świata literatury, takich jak Elfriede Jelinek, Annie Ernaux, Stanisław Lem, Guy Debord czy Umberto Eco. W sekcji „What the Doc?!” zaprezentowane zostaną niecodzienne historie, które potrafią wprawić w zdumienie, rozbawić ale też przerazić. Powraca sekcja „Cinéma, Mon Amour” opowiadająca o najważniejszych reżyserach i reżyserkach współczesnego kina oraz odpowiedzialności dokumentalistów za bohaterów i bohaterki.

20. Millennium Docs Against Gravity będzie fascynującą podróżą nie tylko dookoła świata, ale także przez wiele ważnych tematów – od ekologii, przez politykę, psychologię, prawa człowieka, sztukę (także awangardową), popkulturę oraz relacje rodzinne.

Pełen program festiwalu:

Dodatkowo w ramach festiwalu 13 maja o godz. 20.30 w ramach Łazarskiego Przeglądu Filmowego odbędzie się pokaz specjalny filmu „Lombard” (historia prawdopodobnie największego w Polsce bytomskiego lombardu). Z kolei 14 maja w księgarni Bookowski w CK Zamek odbędzie się spotkanie z romanistką Martą Sukiennicką oraz tłumaczką Agatą Kozak wokół filmu „8 mm cudownych lat”. Dokument to intymny obraz Annie Ernaux stworzony z archiwalnych skrawków rodzinnych filmów. Film będzie pretekstem do rozmowy o Ernaux w kontekście kobiecości i rodzicielstwa – wątków pojawiąjących się w twórczości pisarki.

Wydarzenia towarzyszące festiwalowi:

Po filmie „Pod niebem Damaszku”: Przywrócić godność. Spotkanie z reżyserami Hebą Khaled i Talalem Derki

 • 11 maja, godz. 20.00
 • Sala nr 1

Twórcy filmu opowiedzą o kulisach jego powstania.

Po filmie „Części intymne”: Ekranowa intymność. Spotkanie online z Kają Wesołek i Martą Zygadło

 • 13 maja, godz. 14.00
 • Sala nr 1

Czy w momencie, kiedy aktorka przekracza próg planu zdjęciowego, jej ciało staje się własnością twórców? Jak w przeszłości i obecnie pokazuje się nagość i seks w filmach? Film stanie się punktem wyjścia do rozmowy z Kają Wesołek i Martą Zygadło, znanymi jako Intimacy Duo. Wiodące koordynatorki scen intymnych w polskiej branży filmowej opowiedzą o pracy z aktorami i aktorkami, jak ta współpraca wygląda na naszym rodzimym podwórku oraz jak przemysł zmienił się w obliczu nowych wyzwań.

Po filmie „Solaris, Mon Amour”: Moja miłość. Spotkanie z reżyserem Kubą Mikurdą

 • 14 maja, godz. 18.30
 • Sala nr 1

Rok Stanisława Lema przyniósł wiele cennych retrospektyw autora powieści „Solaris”. Nad tytułem pochylił się również Kuba Mikurda, zainspirowany twórczością autora stworzył niezwykły, transowy dokument found footage, który składa się z fragmentów 70 filmów wyprodukowanych przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi w latach 60. XX wieku i pierwszych radiowych adaptacji powieści „Solaris”.

Po filmie „Nie znikniemy”: W poszukiwaniu dzieciństwa. Spotkanie z producentem Stephanem Siohanem i bohaterem Andriyem Grigorovem

 • 15 maja, godz. 18.00
 • Sala nr 1

Widmo wojny wymusza na młodych ludziach przyspieszone dorastanie. Ostatnie podrygi dzieciństwa, poszukiwanie własnej tożsamości i drogi życiowej zaprowadzają piątkę ukraińskich nastolatków ku wyjątkowemu marzeniu. Czy uda im się je zrealizować? O dokumencie opowiedzą producent Stephan Siohan i bohater filmu.

Po filmie „Jane Campion. Kobieta kina”: DKF KAMERA. Feministyczny głos kina Jane Campion

 • 16 maja, godz. 20.00
 • Sala nr 1

Nowozelandzka reżyserka od lat tworzy konsekwentnie kino autorskie, które przepełnione jest uważnością, wrażliwością względem bohaterów i bohaterek, a także stanowiące fundament nurtu kina feministycznego. Film dokumentalny o Jane Campion jest dla nas punktem wyjścia do rozmowy na temat twórczyni, która przetarła najważniejsze szlaki, mimo iż szanse nigdy nie były równe. Prelekcja i wspólna dyskusja po seansie.

Po filmie „Prawy chłopak”: Droga „życie”. Spotkanie z reżyserką Hanną Nobis i bohaterem Antkiem Kamińskim.

 • 17 maja, godz. 17.30
 • Sala nr 1

Zderzenie dwóch różnych światopoglądów. Dialog, który otwiera oczy na nową rzeczywistość z nadzieją na znalezienie właściwego miejsca w świecie. O sile rozmowy opowie reżyserka Hanka Nobis, która towarzyszyła bohaterowi filmu – Antkowi, przez pięć lat, portretując kolejne etapy poszukiwań siebie, relacji z rodziną i bliskimi.

Po filmie „Ukochane”: Kiedy trwałość i miłość pomagają przetrwać najtrudniejsze chwile. Filmoterapia

 • 17 maja, godz. 20.00
 • Sala nr 1

Jak wygląda miłość, która trwa nieprzerwanie, bez względu na trudności jakie napotka na swojej drodze? Czy w prawdziwej i szczerej relacji ma znaczenie płeć, czy różnica wieku? Jak wytrwać u boku drugiej osoby i okazać jej wsparcie, kiedy przeszkodą okazuje się być nieuleczalna choroba? Czy wspólne wspomnienia dobrych, dzielonych razem chwil, mają moc wzmacniania związku? Po seansie spotkanie filmoterapeutyczne.

Pokaz filmu „32 dźwięki”: Q&A z reżyserem filmu Samem Greenem

 • 18 maja, godz. 21.00
 • Sala nr 1

Widzowie oraz widzki będą mieli niepowtarzalną okazję doświadczyć filmowego eksperymentu na styku audialnym i wizualnym. „32 dźwięki” w reżyserii Sama Greena to wyjątkowy esej dokumentalny wprowadzający w głęboką medytację na temat potęgi dźwięku, najbardziej pierwotnego zmysłu człowieka. Uczestnicy w trakcie seansu będą korzystać ze specjalnie dedykowanych, wysokiej jakości słuchawek.

Po filmie „Siostrzeństwo świętej sauny”: Siła kobiet. Spotkanie z twórczyniami podcastu „Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy”

 • 19 maja, godz. 18.00
 • Sala nr 1

Po seansie rozmowa z Agnieszką Szczepanek i Kasią Chrobak, twórczyniami feministycznego podcastu „Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy”. W podcaście, jak w filmie, poruszane są tematy związane z kobiecymi doświadczeniami. Rozmowa o tym, co potrafi, co daje i co mieści w sobie kobiece ciało i doświadczenie.

Po filmie „Zła prasa”: Słowo na cenzurowanym. Spotkanie z reżyserem Joe Peeller i bohaterką Angel Ellic

 • 20 maja, godz. 15.00
 • Sala nr 1

Wolność słowa, nadrzędna wartość narodu amerykańskiego, w rzeczywistości nie dotyczy wszystkich mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Tereny rezerwatu, które rządzą się własnymi prawami, nie obowiązują przepisy federalne. Lokalna gazeta plemienia Muscogee (Creek) Nation w Oklahomie mierzy się z cenzurą, walką o dostęp do rzetelnej informacji oraz prawdy. Czy stanie na czele demokracji i przeciwstawi się nadużyciom władzy?

Po filmie „Białe jaja na ścianach”: Przezroczysty przywilej. Rozmawiają Aleksandra Pietrzak i Miłosz Markiewicz

 • 20 maja, godz. 18.00
 • Sala nr 1

Jak sprawić, by instytucje kultury stały się bardziej przyjazne dla osób, które je odwiedzają? Czy istnieją uniwersalne strategie, dzięki którym nikt nie poczuje się wykluczony ani obrażony? Historia zmian na ekspozycji w amsterdamskim Stedelijk Museum to dobry punkt wyjścia, by zapytać o opresyjną rolę kanonu w kształtowaniu kulturowej świadomości Europy. Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie podobne procesy w polskich instytucjach?

Po filmie „Pianoforte”: Wygrać marzenia. Spotkanie z reżyserem Jakubem Piątkiem i bohaterem Marcinem Wieczorkiem

 • 21 maja, godz. 18.00
 • Sala nr 1

Marzenie, któremu podporządkowane zostało całe życie. Moment, który może odmienić je na zawsze. Młodzi pianiści i młode pianistki stoją przed niepowtarzalną szansą zaistnienia na arenie międzynarodowej dzięki uczestnictwu w Konkursie Chopinowskim. Poświęcenie oraz wyrzeczenia, których dokonują, wpływają nie tylko na ich kariery muzyczne, ale także prywatne życie.

Bilety:

Sprzedaż biletów prowadzona jest w kasie Kina Muza, na stronie internetowej Kina Muza oraz na mdag.pl. Ceny biletów: normalne – 20 zł, ulgowe – 17 zł, osoby posiadające Poznańską Złotą Kartę – 14 zł. Bilety dla grup zorganizowanych 14 zł (kontakt mailowy: muza@kinomuza.pl). Do 10 maja można także zakupić imienny karnet festiwalowy. Cena dla posiadacza karnetu za jeden bilet wynosi wówczas 14 zł.

Centrum Festiwalowe znajduje się na parterze Kina Muza. Otwiera się na pół godziny przed pierwszym seansem i zamyka w momencie startu ostatniego seansu.

Nagroda Wolności zostanie przyznana 19 maja, natomiast sam festiwal w Kino Muza potrwa do 21 maja. Potem Millennium Docs Against Gravity przenosi się do internetu. Filmy będzie można oglądać od 23 maja do 4 czerwca na stronie mdag.pl.

Szczegóły:

Kalendarz

  Styczeń 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
123 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
2930 31
  Luty 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29
  Marzec 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
  Kwiecień 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
  Maj 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
  Czerwiec 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
  Lipiec 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
  Sierpień 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
  Wrzesień 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
  Październik 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
  Listopad 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
  Grudzień 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031