Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Biblioteka Raczyńskich w styczniu

18.01.2025
Fotografia do wydarzenia przedstawia białe drzwi ozdobione między innymi rzeźbioną rozetą, nałęczką z herbu rodu Raczyńskich i hełmem rycerskim. Jedno skrzydło drzwi jest otwarte, za nim jasne wnętrze z kolumnami i książkami.
Fot. z archiwum Biblioteki Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich zaprasza do uczestnictwa w spotkaniach poświęconych literaturze, muzyce i języku. Dla zainteresowanych przygotowano również nowy cykl opowieści o operze oraz atrakcje z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Harmonogram wybranych wydarzeń:

Pamiętaj o czwartku. Trening pamięci

  • 2 stycznia, godz. 17.00
  • miejsce: pl. Wolności 19, sala 5

Spotkanie z ćwiczeniami na dobrą pamięć i relaksacją.

Zwiedzanie Mieszkania-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny

  • 8 stycznia, godz. 12.30
  • miejsce: ul. Gajowa 4/8
  • obowiązują zapisy: mailowe: illa@bracz.edu.pl lub tel. 61 855 12 44

Kto nie miał okazji odwiedzić wyjątkowej poetki – Kazimiery Iłłakowiczówny – w mieszkaniu, w którym spędziła kilkadziesiąt lat, może skorzystać z oprowadzania po ekspozycji w kamienicy przy ul. Gajowej 4. W otoczeniu mebli i bibelotów, z których każdy skrywa własną historię, przewodnik opowie m.in. o dzieciństwie Iłły z kryminalną zagadką w tle, o jej młodzieńczym buncie, nieprzejednanym charakterze w pracy urzędnika państwowego, licznych podróżach oraz o tym, co spotkało ją „w Poznaniu na wygnaniu”.

Operowy Klub Blecanto. Zdrady, poświęcenia i toksyczne romanse – operowe historie miłosne

  • 15 stycznia, godz. 18.00
  • miejsce: pl. Wolności 19, sala 5

Nowy cykl opowieści o operze, które poprowadzi śpiewaczka i popularyzatorka muzyki klasycznej Ola Koczurko-Porzycka, autorka podcastu o operze i profilu Blecanto. Miłość w operze bywa pełna dramatów, zdrad, poświęceń, ale też niezrealizowanych pragnień. Na spotkaniu uczestnicy odkryją historie miłości, które nie zawsze kończą się happy endem. Hrabia Almaviva i Rozyna w „Cyruliku sewilskim” i „Weselu Figara” najpierw walczą o swoją miłość, kreując kolejne intrygi prowadzące do ślubu, a potem… się zdradzają. „Eugeniusz Oniegin” to historia nieodwzajemnionej miłości, gdzie Oniegin zbyt późno zdaje sobie sprawę, kto jest miłością jego życia. W „Traviacie” widzimy, jak mezalians – czyli związek pomiędzy Violettą a Alfredo – prowadzi do tragedii, której nie da się uniknąć. „Carmen” to z kolei opowieść o kobiecie, która traci życie w imię miłości, a raczej w imię toksycznej obsesji, która staje się jej zgubą. Opery te pokazują, że miłość na scenie potrafi być równie piękna, co destrukcyjna.

Koncert karnawałowy 

  • 16 stycznia, godz. 18.00
  • miejsce: pl. Wolności 19, sala 5
  • obowiązują zapisy: zapisy@bracz.edu.pl

Przeżyj karnawał w wyjątkowym stylu. Muzyczną podróż przez różne odcienie karnawału – od klasycznych przebojów po współczesne rytmy. W programie znajdą się utwory z różnych epok i stylów w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu. Na scenie wystąpią: zespoły jazzowe, wokaliści estradowi, soliści i duety.

Sobota z Edwardem Raczyńskim.  Prelekcja „Wielkopolski Indiana Jones” i warsztaty z sitodruku

  • 18 stycznia, godz. 12.00 i 14.00
  • miejsce: pl. Wolności 19, sala 5

Aby uczcić pamięć założyciela Biblioteki, którego 180 rocznicę śmierci przypada 20 stycznia, organizatorzy zapraszają na prelekcję o jego życiu i dokonaniach – nazwaną przewrotnie „Wielkopolski Indiana Jones”. O godzinie 14.00 uczestnicy będą tworzyć nadruki na koszulkach i torbach metodą sitodruku. Rzeczy będzie można ozdobić napisem TEAM EDWARD (RACZYŃSKI). Koszulki i torby do ozdabiania należy dostarczyć z wyprzedzeniem. Organizatorzy proszę o ich przyniesienie do Informatorium (Al. Marcinkowskiego 23, 2 piętro) najpóźniej 18.01.2025 do godz. 12.00 oraz dołączenie karteczki z danymi kontaktowymi. Odbiór będzie możliwy od godziny 16.00 w dniu wydarzenia.

Wtorek dla seniora. Kenia w obiektywie Danuty Witkowskiej

  • 21 stycznia, godz. 16.00
  • miejsce: pl. Wolności 19, sala 5

Tym razem w ramach Wtorku dla seniora odbędzie się podróż do Afryki. O swojej podróży po Kenii i książce „Kenya. Habari yako?” opowie podróżniczka, fotografka Danuta Witkowska.

Oprowadzanie dla dziadków i wnucząt

  • 22  stycznia, godz. 11.00
  • miejsce: pl. Wolności 19, zbiórka w holu
  • obowiązują zapisy: zapisy@bracz.edu.pl lub tel. 61 88 58 955

Organizatorzy zapraszają seniorów wraz z wnukami na rodzinne zwiedzanie Biblioteki Raczyńskich. Podczas wycieczki uczestnicy dowiedzą się, jak działa biblioteka, kim był jej założyciel Edward Raczyński, a także posłuchają fragmentu przeuroczej książki o pewnej wielopokoleniowej rodzince.

Spotkanie z Niną Majewską- Brown. „Z czworaków na salony”

  • 27  stycznia, godz. 18.00
  • miejsce: pl. Wolności 19, sala 5

Dawny przedwojenny świat odszedł w niepamięć. Czy nowy ludowy ład dopełni dzieła społecznych zmian? Czy to możliwe, by prosta dziewczyna z czworaków zamieszkała na salonach i odnalazła się w nowej roli? Czy wyższe sfery zaakceptują, że przy ich stołach zasiądą ci, którzy dotychczas mogli im jedynie usługiwać? Z Niną Majewską-Brown o jej powieści, kobietach, okolicach Poznania i rekonstruowaniu świata, który podlega zmianom porozmawia Magda Sobczak.

Nazista – architekt – fotograf. Fotografie z kolekcji Alfreda Mensebacha

  • 28 stycznia, godz. 18.00
  • miejsce: pl. Wolności 19, sala 1

Spotkanie wokół najstarszej, ukazującej się od 80 lat, serii Instytutu Zachodniego pt. „Documenta Occupationis”. Tym razem rozmówcami będą dr Bogumił Rudawski oraz Artur Michalak – autorzy tomu prezentującego zdjęcia wykonane przez Alfreda Mensebacha, który w swoich kadrach uwiecznił niszczenie polskiej stolicy. Będąc amatorem fotografii często fotografował, wraz z grupą współpracowników, swoją działalność. Zdjęcia te, opracowywane na specjalnych kartach dokumentacyjnych, stały się podstawą tworzonej kolekcji fotograficznej, swego rodzaju prywatnego archiwum. Kolekcja licząca obecnie ponad 1200 kart jest bardzo zróżnicowana – oprócz wyjątkowo cennych zdjęć przedstawiających niszczenie Warszawy w 1944 r. znajdują się tam zdjęcia, które dokumentują nazistowskie uroczystości w Kraju Warty.

Między źródłem a edycją. Kronika Zachertów miasta Międzyrzecza w perspektywie krytycznej. Wykład prof. UZ dr. hab. Marcelego Tureczka

  • 28 stycznia, godz. 18.00
  • miejsce: pl. Wolności 19, sala 5

„Kronika Zachertów” to dzieło XVIII-wiecznych pastorów parafii ewangelickiej w Międzyrzeczu – wówczas na zachodnich kresach Królestwa Polskiego. Obrazuje dzieje miasta od późnego średniowiecza do 1763 roku, ale i szeregu miejscowości w zachodniej Wielkopolsce z dużym naciskiem na dzieje społeczności ewangelickiej. Opisy zaraz, klęsk, pożarów, napaści obcych wojsk – wszystko to czyni niezwykle interesującym zachowane źródło. Kronika jest zbiorem wielu przywilejów królewskich, ale jako źródło miejskie oddaje przede wszystkim wymiar mentalny mieszczaństwa królewskiego miasta w XVIII wieku. Styczniowe spotkanie będzie okazją do przybliżenia zbiorów Biblioteki Raczyńskich i próbą omówienia dotychczasowych badań, a także postawienia pytań o podobne materiały źródłowe w kontekście historycznym, źródłoznawczym, językoznawczym.

Zwiedzanie Mieszkania-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny

  • 29 stycznia, godz. 12.30
  • miejsce: ul. Gajowa 4/8
  • obowiązują zapisy: mailowe: illa@bracz.edu.pl lub tel. 61 855 12 44

Kto nie miał okazji odwiedzić wyjątkowej poetki – Kazimiery Iłłakowiczówny – w mieszkaniu, w którym spędziła kilkadziesiąt lat, może skorzystać z oprowadzania po ekspozycji w kamienicy przy ul. Gajowej 4. W otoczeniu mebli i bibelotów, z których każdy skrywa własną historię, przewodnik opowie m.in. o dzieciństwie Iłły z kryminalną zagadką w tle, o jej młodzieńczym buncie, nieprzejednanym charakterze w pracy urzędnika państwowego, licznych podróżach oraz o tym, co spotkało ją „w Poznaniu na wygnaniu”.

W małym kinie u Raczyńskich. „Al i początki kina dźwiękowego”

  • 30 stycznia, godz. 17.30
  • miejsce: pl. Wolności 19, sala 5

Film z 1927 roku, który zapoczątkował erę filmów dźwiękowych, zmieniając oblicze kina na zawsze. Opowiada historię Jakiego Rabina, młodego Żyda z Nowego Jorku, który marzy o zostaniu śpiewakiem jazzowym, mimo że jego ojciec, ortodoksyjny rabin, chce, by kontynuował tradycję rodzinną i został kaznodzieją. Film ukazuje konflikt między tradycją a nowoczesnością oraz dramatyczną decyzję Jakiego, by podążyć za swoją pasją.

Klub Książki u Raczyńskich. „Dziewczyna z konbini” Muraty Sayaki

  • 31 stycznia, godz. 18.00
  • miejsce: pl. Wolności 19, sala 5

Klub Książki u Raczyńskich po raz trzeci wita Nowy Rok nową tematyką. Tym razem skupi się na powieściach nagradzanych. W styczniu uczestnicy porozmawiają o książce „Dziewczyna z konbini” Muraty Sayaki (zdobywczyni Nagrody im. Akutagawy) – opowieści o oczekiwaniach i naszym miejscu w społeczeństwie.

Escape Room. Tajemnica zaginionych precjozów

  • od 20 do 25.01.2025 w godzinach otwarcia biblioteki
  • obowązują zapisy mailowe: filia39@bracz.edu.pl
  • grupy od 2 do 4 osób

W trakcie ferii zimowych jedna z sal zabytkowego gmachu Biblioteki Raczyńskich ponownie zamieni się w pokój zagadek. Edward Raczyński swego czasu na dowód swojej wielkiej miłości kupił żonie Konstancji niezwykle rzadkie różowe diamenty. Precjoza zaginęły. Być może porwał je legendarny czarny pies, który błąkał się po korytarzach Biblioteki Raczyńskich w czasach Edwarda? Podobno nadal słychać jego szczekanie w zabytkowych murach… A może zgubił je roztargniony bibliotekarz, który chciał je tylko przechować w bezpiecznym miejscu, tylko zapomniał, gdzie to miejsce się znajduje?

Organizatorzy czekają na śmiałków, którzy podejmą się misji poszukiwawczej. Szczególnie że przy przenoszeniu rzeczy ze starej siedziby Filii Sztuki z ul. Wronieckiej 15 do zabytkowego gmachu przy pl. Wolności 19, odkryto kilka starych i zakurzonych przedmiotów, które mogą rzucić nowe światło na tajemnicę zaginionych precjozów. Ponadto jeden z tragarzy podobno natknął się na rzeczone diamenty. Jednak w krótkim czasie mężczyzna zaginął w tajemniczych okolicznościach. Czy te diamenty faktycznie gdzieś tam jeszcze są? A może zniknęły razem z tragarzem?

Szczegóły:

Kalendarz

  Lipiec 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
  Sierpień 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
  Wrzesień 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
  Październik 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
  Listopad 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
  Grudzień 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
  Styczeń 2025 
PNWTŚRCZWPTSOND
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
  Luty 2025 
PNWTŚRCZWPTSOND
12
34 56 789
1011 12 13141516
171819 20 212223
242526 2728
  Marzec 2025 
PNWTŚRCZWPTSOND
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
  Kwiecień 2025 
PNWTŚRCZWPTSOND
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
  Maj 2025 
PNWTŚRCZWPTSOND
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
  Czerwiec 2025 
PNWTŚRCZWPTSOND
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30