Biblioteka Raczyńskich we wrześniu

Grafika artykułu: Na zdjęciu na pierwszym planie schody w historycznym gmachu, pokryte czerwonym dywanem. Na dalszym planie widać zabytkowe sufity.
Fot. z archiwum UMP

We wrześniu w Bibliotece Raczyńskich sporo ciekawych spotkań autorskich. Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego zaprasza na wystawę, która zachęca do wędrówki śladami polskich pisarzy romantycznych m.in. przez dawne Wilno.

Harmonogram najbliższych, wybranych wydarzeń:

14 września, godz. 18.00 – Sztuk-mistrze: Spotkanie z Wiesławem Kotem

  • miejsce: gmach historyczny, Filia Sztuki, sala 5

Spotkanie w ramach nowego cyklu wydarzeń poświęconego zawodom związanym ze sztuką. Gościem pierwszego z nich będzie Wiesław Kot, a tematem jego prelekcji praca krytyka filmowego przez pryzmat szczególnych scen w kinematografii polskiej.

19 września, godz. 18.00 – spotkania z Arturem Urbanowiczem

  • miejsce: gmach historyczny, sala 1

Spotkanie przedpremierowe z jednym z najpopularniejszych w Polsce autorów grozy. 28 września ukaże się najnowsza powieść autora- „Deman”. Urbanowicz jest z wykształcenia matematykiem, prowadzi także kursy kreatywnego pisania.

20 września, godz. 18.00 – Wernisaż wystawy „Wilno i Poznań w ich życiu twórczości”

  • miejsce: Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego, ul. Wroniecka 14

Wystawa przygotowana przez Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Poznaniu zachęca do wędrówki śladami romantyków przez dawne Wilno, miejsce studiów Mickiewicza, Słowackiego i Kraszewskiego, pracy Pola, uwięzienia Mickiewicza i Kraszewskiego, śmierci  Syrokomli. Bliższe i dalsze kresowe ziemie: Zaosie, Nowogródek, jezioro Świteź Adama, Krzemieniec i rzekę Ikwę na Wołyniu Juliana, Nieśwież i Borejkowszczyznę Władysława. Wreszcie zupełnie nieodległe dworki i pałace w Wielkopolsce.

28 września godz. 18.00 – XXXII Spotkanie z Arcydziełem

  • miejsce: gmach historyczny, sala 1

Bohaterem kolejnego „Spotkania z Arcydziełem” będzie rękopis powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego „Na bialskim zamku”. Wykład o arcydziele wygłosi prof. Tadeusz Budrewicz. W programie także pokaz rękopisu i koncert muzyki polskiej w wykonaniu Pauliny Zarebskiej (fortepian) .

29 września, godz. 18.00 – Spotkanie wokół książki „Kraina wielu bogów. Meksyk – Gwatemala – Kostaryka”

  • miejsce: gmach historyczny, sala 5

Spotkanie z Iwoną Żelazowską, absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu, krytykiem muzycznym, dziennikarką i pasjonatką podróży oraz miłośniczką i propagatorką kultur latynoamerykańskich, autorką wydanej w kwietniu 2022 roku książki „Kraina wielu bogów. Meksyk – Gwatemala – Kostaryka”.

Szczegóły: