Biblioteka Raczyńskich we wrześniu

Grafika artykułu: Na granatowej kurtynie duży, biały napis "Ballady i romanse". Kurtynę lekko unosi niebieska ręka, na której widać m.in. kwiaty i księżyc. We wrześniu w Bibliotece Raczyńskich zrobi się bardzo romantycznie, nie zabraknie też wyjątkowych zachodów słońca!

Harmonogram wybranych wydarzeń:

3 września, godz. 11.00 – Narodowe Czytanie: „Ballady i romanse”

  • miejsce: Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19

„Ballady i romanse” dzieło, którego wydanie rozpoczęło nową epokę, zabrzmi w interpretacji gości, a spotkanie filomatów poprowadzi Adam Mickiewicz, w którego wcieli się Michał Kocurek z Teatru Nowego. W programie też koncert pieśni do słów Mickiewicza w wykonaniu artystów poznańskiej opery, pokaz mody z epoki, prezentacja romantycznych rękopisów ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich, warsztaty plecenia wianków i snucia opowieści oraz warsztaty animacji. Wszyscy, którzy odwiedzą Bibliotekę tego dnia, będą też mogli zagrać w stworzoną specjalnie na tę okazję grę planszową z frazami z mickiewiczowskich wierszy.

12 września – Uroczystość wręczenia Nagrody Bursztynowego Motyla

  • godz. 12.00 – wręczenie nagrody, miejsce: Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, ul. Słowackiego 1, godz. 18.00 – spotkanie z laureatem nagrody, miejsce: Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19

W tym roku nagrodę otrzyma dziennikarz i pisarz Dionisios Sturis, autor książki „Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji”.

Do 22 października w Galerii Atanazego dostępna jest wystawa „Poznań – Strasbourg. Od imperialnych do europejskich powinowactw” (Al. Marcinkowskiego 23, przestrzenie holu i herbaciarni). Wystawa jest wynikiem współpracy naukowej między uczelniami Poznania i Strasbourga, dla której punktem wyjścia było rozpoznanie zaistniałych w XIX i na początku XX wieku powinowactw między obydwoma miastami, mianowanymi na miasta rezydencjalne cesarzy niemieckich).

Szczegóły: