Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii w Domu Bretanii

Grafika artykułu: Na zdjęciu ogród różany w IHay les Roses, w dwóch rzędach znajdują się różne odmiany róż, m.in. w ziemi, w donicach i na ogrodowych konstrukcjach.
Rosarium w lHay les Roses, Dom Bretanii, fot. Marzena Jeleniewska-Jankowska

W kwietniu i maju Dom Bretanii zaprasza na wydarzenia związane z trwającymi Dniami Kultury Francuskiej i Frankofonii, które poświęcone są ogrodom. W tym roku łączą się one także z obchodami jubileuszu 30-lecia działalności Domu Bretanii. W programie m.in. warsztaty taneczne, potańcówka, ciekawe wykłady oraz wystawa zielników artystycznych.

Program najbliższych wydarzeń:

15 kwietnia, godz. 10.00-14.00 – Wspólne tworzenie ogrodu na tarasie Domu Bretanii

  • miejsce: Dom Bretanii
  • wstęp wolny

Z okazji jubileuszu 30-lecia działalności Dom Bretanii zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego tworzenia zielonej przestrzeni na tarasie. Uczestnicy wydarzenia dzięki wspólnej pracy przyczynią się do stworzenia małego ogrodu, który organizatorzy będą udostępniać przy okazji organizowanych imprez kulturalnych. Chętne osoby mogą podarować również swoje sadzonki roślin lubiących słońce, odpornych na suszę i nadających się do uprawy na balkonach.

21 kwietnia, godz. 18.00 – Wernisaż wystawy zielników artystycznych Atelier Pachatur

  • miejsce: Dom Bretanii
  • wystawa czynna do 31 maja w pon.-śr. w godz. 11.00-19.30, czw.-pt. w godz. 10.00-17.00
  • wstęp wolny

Atelier Pachatur to nazwa pracowni Pascale Cou, bretońskiej artystki tworzącej zachwycające kompozycje z suszonych oryginalnymi metodami kwiatów. Pascale uczyła się sztuki tworzenia zielników artystycznych pod okiem Elisabeth Heim – francuskiej artystki o międzynarodowej sławie specjalizującej się w kompozycjach roślinnych. W Domu Bretanii zostanie wystawiony cykl oryginalnych kompozycji artystycznych z suszonych kwiatów pochodzących z bretońskich ogrodów, takich jak dalia, hortensja, bratek, ostróżka ogrodowa, jarzmianka czy kosmos, z dodatkiem liści klonu, paproci i innych roślin.

22 kwietnia, godz. 15.00-17.00 – Warsztaty tańców bretońskich dla początkujących

W Bretanii tradycje taneczne są bardzo żywe. Szczególnie popularne są tańce w kręgu, łańcuchu oraz korowodzie, wyzwalające poczucie wspólnoty u tańczących. Fest-noz (z br. „zabawa nocna”), czyli tradycyjna potańcówka bretońska, został wpisany w 2012 roku jako zjawisko kulturowe na Listę Światowego Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO. Na warsztatach będzie można nauczyć się m.in. takich tańców bretońskich jak: suite de Loudéac, kost ar hoat, suite plinn, laridé 8 temps. Warsztaty poprowadzi Tomasz Kowalczyk – dyplomowany nauczyciel tańców bretońskich, pasjonat Bretanii.

22 kwietnia, godz. 19.00 – Fest-noz: bretońska potańcówka z zespołem SKOLVAN (Bretania)

  • miejsce: Klub 2 Progi, al. Niepodległości 36
  • bilety: 40 zł, dostępne na stronie internetowej bilety24.pl

Założony w 1984 roku Skolvan jest jednym z najdłużej działających i najbardziej znanych zespołów grających muzykę bretońską. Energetyczny styl gry, ciekawe i bogate aranżacje oraz wirtuozeria muzyków sprawiają, że Skolvan wciąż przyciąga tłumy, a pasjonaci tańca nie opuszczają parkietu. Podczas potańcówki będzie można usłyszeć muzykę tradycyjną oraz kompozycje własne członków zespołu.

10 maja, godz. 18.00 – wykład „Podróż dookoła świata w moim ogrodzie”

  • miejsce: Dom Bretanii
  • wstęp wolny

Ogrody to miejsce, w którym spotykają się rośliny z całego świata. Ciekawostką jest, że 90% roślin uprawianych na balkonach i w ogrodach pochodzi z południowej półkuli. Czy hortensja pochodzi z Bretanii? A mimoza z Lazurowego Wybrzeża? Skąd pochodzi stokrotka albo malwa? Na te pytania odpowie podczas swojego wykładu Michel Damblant, bretoński architekt krajobrazu, ogrodnik, zielarz, pisarz i podróżnik. Prelegent opowie o najciekawszych roślinach w swoim ogrodzie, w którym spotykają się odległe od siebie geograficznie gatunki, a także o botanicznych wyprawach w poszukiwaniu roślin endemicznych.

11 maja, godz. 18.00 – wykład „Tajemnice życia miłosnego kwiatów”

  • miejsce: Dom Bretanii
  • wstęp wolny

Szwedzki przyrodnik Karol Linneusz odkrył, że słupek i pręciki u roślin są odpowiednikami zwierzęcych organów rozrodczych. To było rewolucyjne — jak na tamte czasy — twierdzenie w dziedzinie botaniki. Świat roślin składa się z około 324 tysięcy gatunków. Niektóre z nich są wodopylne, jak paprocie i mchy, inne, jak trawy czy drzewa iglaste – wiatropylne, a kwiaty są zapylane przez owady. Różnorodność kwiatów wynika z wielości ich strategii uwodzenia i reprodukcji, o których opowie bretoński ogrodnik, pisarz i podróżnik Michel Damblant.

17 maja, godz. 18.00 – wykład „Ogrody różane we Francji”

  • miejsce: Dom Bretanii
  • wstęp wolny

Ogród różany, zwany również rosarium lub różanką, to miejsce, w którym uprawiane są i prezentowane różne odmiany róż. Historia uprawy róż w Europie sięga czasów średniowiecza. W 1804 roku w Malmaison pod Paryżem, na zlecenie cesarzowej Józefiny, założono pierwszy ogród poświęcony różom, gromadzący aż 250 ich odmian. W L’Haÿ-les-Roses pod Paryżem w 1899 roku powstało pierwsze rosarium ukazujące historię róży, które spopularyzowało modę na ten typ ogrodu. Wykład będzie podróżą po najcenniejszych, najciekawszych i najbardziej ukwieconych ogrodach Francji, w których króluje róża. Prelekcję wygłosi dr inż. Marzena Jeleniewska-Jankowska – architekt krajobrazu, ogrodniczka, sędzina w międzynarodowych konkursach nowych odmian róż.

Szczegóły: