Dom Bretanii w lutym
W lutym Dom Bretanii jak zawsze zaprasza na wiele interesujących wydarzeń. W programie m.in. pokaz filmu o młodej fotoreporterce dokumentującej wydarzenia wojny domowej w Republice Środkowoafrykańskiej. W ofercie jest również wykład, który przybliży sylwetkę Augusta Denizota, francuskiego ogrodnika osiadłego w Poznaniu.
Program wydarzeń:
6 lutego, godz. 18.00 – Projekcja filmu „Camille”
- miejsce: Dom Bretanii
- wstęp wolny
- film z polskimi napisami
Oparta na faktach, wciągająca i poruszająca opowieść – na pograniczu reportażu, dokumentu i fabuły – o młodej francuskiej fotoreporterce Camille Lepage, która, mimo braku doświadczenia, ryzykując własne życie, dokumentuje brutalne i krwawe wydarzenia wojny domowej w Republice Środkowoafrykańskiej w latach 2013-2014. Zależy jej, aby świat dowiedział się o tym, co się tam dzieje, ale musi się zderzyć z murem obojętności w mediach.
15 lutego, godz. 18.00 – Projekcja filmu „Szalony Piotruś”
- miejsce: Dom Bretanii
- wstęp wolny
- film z polskimi napisami
Jeden z najważniejszych filmów czołowego przedstawiciela francuskiej Nowej Fali Jeana-Luca Godarda. Tytułowy Piotruś (Jean-Paul Belmondo) w rzeczywistości ma na imię Ferdynand i wiedzie ustabilizowane i nudne życie rodzinne. Pewnego dnia porzuca je pod wpływem impulsu, by podążyć za tajemniczą Marianne (Anna Karina), która uparcie, nie wiedzieć czemu, nazywa bohatera Piotrusiem. Piękna dziewczyna jest zamieszana w podejrzane sprawy i ścigają ją płatni zabójcy z Algierii.
22 lutego, godz. 18.00 – Wykład „August Denizot – francuski ogrodnik, poznański szkółkarz”
- miejsce: Dom Bretanii
- wstęp wolny
Wykład przybliży sylwetkę Augusta Denizota, francuskiego ogrodnika osiadłego w Poznaniu, założyciela blisko 30 parków, należących do największych właścicieli ziemskich w Wielkopolsce. Denizot przybył do Polski w 1859 roku na zaproszenie hrabiego Albina Węsierskiego z Zakrzewa. Stworzył parki m.in. w Zakrzewie, Uzarzewie, Jankowicach, Morownicy, Turwi i Kopaszewie. W 1867 roku założył świetnie prosperującą szkółkę roślin w Poznaniu (tereny obecnej Wildy i Łazarza). Sprowadzał też do Polski rośliny egzotyczne.
Sylwetkę tej ważnej dla historii ogrodnictwa w Wielkopolsce postaci przedstawi Elżbieta Guzikowska-Konopińska, autorka książek „August Denizot. Francuski ogrodnik, poznański szkółkarz” i „Ogród japoński”, założycielka autorskiego ogrodu botanicznego „Elżbietówka”, który prowadzi od prawie 30 lat w Brzeźnie pod Poznaniem.
1-28 lutego – Wystawa „Wielki świat małych rzeczy”
- miejsce: Dom Bretanii
- wystawa czynna pon.-śr. w godz. 10.00-19.30, czw.-pt. w godz. 10.00-17.00
Wystawa grafik i rysunków Agathe Halais, artystki graficzki i ilustratorki z Rennes. Jej zainteresowania artystyczne koncentrują się na świecie kobiecym, a jej prace nierzadko niosą przekaz feministyczny. Estetyka Agathe Halais skupia się na kolorystyce czarno-białej. Rysuje ołówkiem, wykonuje grafiki portretowe z użyciem czarnego tuszu, miniaturowe odlewy oraz maluje obrazki na różnych przedmiotach. Artystka tworzy przede wszystkim miniatury – stworzyła i prowadzi w Rennes najmniejszą na świecie galerię sztuki, o wymiarach mniejszych niż kartka formatu A4. Obecnie pracuje nad dwoma komiksami i zajmuje się teatrem dla młodej widowni.
Szczegóły:
- Kontakt: Dom Bretanii, Stary Rynek 37 (wejście od ul. Wielkiej), tel. 61 851 68 51 | Dom Bretanii: aktualny program kulturalnych wydarzeń | Dom Bretanii: Facebook