Dzień Babci i Dziadka z Poznańskim Centrum Dziedzictwa!

Grafika artykułu: Zdjęcie wykonane podczas oprowadzania dla seniorów, na pierwszym planie przewodniczka, trzyma w ręku tablet, mówi przez mikrofon założony na jej głowę, w tle widać seniorki, mają na uszach czarne słuchawki. 
Fot. Łukasz Gdak/PCD

Wielkimi krokami zbliża się wyjątkowy dzień dla seniorów. Z okazji Dnia Babci i Dziadka Poznańskie Centrum Dziedzictwa przygotowało wiele ciekawych wydarzeń. W programie między innymi oprowadzanie z przewodnikiem po Bramie Poznania i Centrum Szyfrów Enigma.

Harmonogram wydarzeń:

Ostrów Tumski przez wieki – oprowadzanie po Bramie Poznania (ul. Gdańska 2)

  • 18 stycznia, godz. 16.00
  • Czas trwania: max. 90 min

Podczas oprowadzania będzie okazja do prześledzenia najważniejszych wydarzeń, których świadkiem była poznańska wyspa katedralna. W kolejnych salach ekspozycji — Gród, Woda, Złoto i Witraż — przewodnik lub przewodniczka opowie między innymi o założeniu grodu nad Wartą, znaczeniu chrztu Mieszka I, złotym wieku renesansu, odzyskaniu niepodległości czy burzliwych latach XX wieku. Oprowadzanie „Ostrów Tumski przez wieki” jest okazją do spotkania z historią i stanowi ciekawą możliwość spędzenia wolnego czasu.

Liczba uczestników spotkania jest ograniczona. Grupa może liczyć maksymalnie 25 osób. Bezpłatne wejściówki dostępne są w kasie Bramy lub poprzez rezerwację pod numerem tel. 61 647 76 34.

Budynek nieodkryty — zwiedzanie gmachu Collegium Martineum i Mediateki Centrum Szyfrów Enigma (ul. Święty Marcin 78)

  • 21 stycznia, godz. 12.00
  • Czas trwania: ok. 60 min

Będzie to okazja do poznania historii miejsca, gdzie funkcjonowała poznańska filia polskiego Biura Szyfrów i pracowali późniejsi pogromcy Enigmy. Podczas zwiedzania gmachu dawnego Komitetu Wojewódzkiego będzie można się dowiedzieć, gdzie rezydował I sekretarz KW oraz poznać niezwykłe okoliczności przejęcia gmachu na potrzeby Wydziału Historii UAM. O tym wszystkim opowie specjalista ds. Mediateki Centrum Szyfrów Enigma. Dodatkowo zostaną zaprezentowane wybrane zbiory cyfrowe Mediateki poświęcone historii budynku i okolicy.

Liczba uczestników spotkania jest ograniczona. Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób. Bezpłatne wejściówki dostępne są w kasie oraz poprzez rezerwację w Centrum Szyfrów Enigma (tel. 61 888 45 12).

Szyfry przez wieki – oprowadzanie po Centrum Szyfrów Enigma (ul. Święty Marcin 78)

  • 22 stycznia, godz. 12.00 oraz 31 stycznia, godz. 16.30
  • Czas trwania: max. 90 min

Centrum Szyfrów Enigma zaprasza seniorki i seniorów na bezpłatne zwiedzanie ekspozycji w towarzystwie przewodniczki lub przewodnika. Będzie to okazja do zapoznania się z najnowszą i najnowocześniejszą wystawą multimedialną Poznania oraz możliwość usłyszenia opowieści o prawdziwej historii poznańskich matematyków i ich odkryć, które zmieniły dzieje świata. Zostanie zaproponowane również wyzwanie dla umysłu: śledzenie kilkunastu wieków dziejów szyfrów i ukrywania informacji. W programie także rozmowa o dawnej i współczesnej nauce i technice oraz ukazani, jak złamanie szyfru Enigmy wpłynęło na świat, w którym żyjemy.

Liczba uczestników spotkania jest ograniczona. Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób. Bezpłatne wejściówki dostępne są w kasie oraz poprzez rezerwację w Centrum Szyfrów Enigma (tel. 61 888 45 12).

Szczegóły: