Finał Festiwalu Ludzie Książki

Grafika artykułu: Na różowym tle zielone i białe napisy informujące o wydarzeniach w ramach Finału Festiwalu Ludzie i Książki. Po prawej stronie, na białym. poziomym tle logotypy organizatorów i partnerów wydarzenia. Festiwal Ludzie Książki, krążący od lutego po Wielkopolsce, dociera do Poznania. Przez dwa finałowe dni będzie można wziąć udział w spotkaniach autorskich, panelach, warsztatach i koncercie. Na wydarzenia w dniach 24-25 czerwca zaprasza Biblioteka Raczyńskich. 

Festiwal Ludzie Książki to spotkanie tych, którzy czytają, piszą i pracują z książkami- pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, blogerów i przede wszystkim czytelników. Gośćmi finałowych wydarzeń będą m.in. Niną Lykke, Antoni Libera, Karolina Drozdowska, Sofija Andruchowycz, Anna Gacek, Katarzyna Barlińska „Pizgacz”, Okoń w sieci i zespół DAGADANA. W programie rozmowy o tłumaczeniach, roli internetu w promocji czytelnictwa, klasyce i najnowszych trendach literackich.

Program wydarzeń

24 czerwca (piątek)

  • godz. 16.00 – Oficjalne otwarcie Finału Festiwalu Ludzie Książki
  • godz. 16.30 – Spotkanie z Niną Lykke, prowadzenie: Magdalena Sobczak

Norweska autorka zadebiutowała w 2010 roku zbiorem opowiadań, ale przełomowa w jej karierze  okazała się trzecia książka, „Nie, po prostu nie” (Wydawnictwo Muza, 2018), która w Norwegii osiągnęła nakład ponad 80 tysięcy egzemplarzy i została wyróżniona Ungdommens Kritikerpris (Nagroda Krytyków Młodzieżowych). Kolejna powieść Lykke „Ostatnie stadium” zdobyła w 2019 roku najważniejszą norweską nagrodę literacką, Bragenprisen, została też uznana za najlepszą książkę roku przez największe skandynawskie dzienniki. Polskie wydanie jest jednym z pierwszych.

  • godz. 16.00 – Czy starożytna kupa śmierdzi? – Marta Guzowska zaprasza na warsztaty z kreatywnego wymyślania historii (galeria Atanazego)

Marta Guzowska-archeolog, autorka kryminałów – w tym kryminałów dla dzieci „Detektywi z Tajemniczej 5”, laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru. Spotkanie dla dzieci od lat 7-10 z rodzicami. Obowiązują zapisy: zapisy@bracz.edu,pl.

  • godz. 19.00-20.30 – Panel tłumacki: Sofija Andruchowycz, Ryszard Kupidura, Karolina Drozdowska prowadzi Agnieszka Kalus

O trudach znalezienia wspólnego języka porozmawiają Sofija Andruchowycz – ukraińska pisarka i tłumaczka, Ryszard Kupidura, wschodoznawca, ukrainista, tłumacz, adiunkt Zakładzie Ukrainistyki Instytutu Filologii Rosyjskiej i Ukraińskiej na Wydziale Neofilologii UAM, wiceprezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Polska-Ukraina”, Karolina Drozdowska, doktor literaturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim, tłumaczka literatury norweskiej, autorka przekładów książek m.in. Larsa Myttinga, Marii Aubert, Jorna Liera Horsta.

  • godz. 21.00 – Koncert zespołu DAGADANA (scena na parkingu)

Koncert pełen emocji oraz genialnego współbrzmienia słowa i muzyki. Polsko-ukraiński zespół, łączący elementy kultur i różne style muzyczne (etno,  jazz, elektronika). Albumy zespołu były wielokrotnie nagradzane, a także doceniane na świecie, po którym zespół od lat z powodzeniem koncertuje.

25 czerwca (sobota)

  • godz. 11.00 – Sztuka szkicowania z książką i biblioteką w tle

Warsztaty w plenerze miejskim poprowadzi Anna Ziętkiewicz, ilustratorka związana z wydawnictwem miejskim, plastyczka miłośniczka spacerów ze szkicownikiem i książką. O niesamowite opowieści o poznańskich zaułkach zadba Joanna Jodełka- pisarka i historyczka sztuki.  Zajęcia dla młodzieży 15+ i dorosłych. Zbiórka na tarasie Biblioteki. Zapisy: zapisy@bracz.edu.pl

  • godz. 12.00 – Spotkanie z Mistrzem Antonim Liberą, prowadzenie: Marcel Woźniak

Spotkanie o słowie, klasyce i barwnym świecie człowieka książki. Antoni Libera, tłumacz, propagator twórczości Becketta, autor nowego przekładu tragedii Sofoklesa, wierszy Kawafisa, sztuk Wilde’a, „Makbeta” Szekspira oraz librett operowych, reżyser teatralny. Autor powieści „Madame”,  nominowanej  w 1999 roku do Literackiej Nagrody Nike.

  • godz. 14.00 – Spotkanie z Anną Gacek, prowadzenie: Ewa Kawiecka

Spotkanie na temat kultury, piosenki, mody i lat 90. Anna Gacek, dziennikarka i prezenterka, związana przez dwie dekady z Programem 3 Polskiego Radia. Przeprowadziła ponad tysiąc wywiadów, w tym z Paulem McCartneyem, Nickiem Cave’em, Patti Smith, Marianne Faithfull, Florence Welch, Alexem Turnerem, The White Stripes i The Strokes. Obecnie, w podcaście „Rzeczy ulubione”, rozmawia z najważniejszymi postaciami polskiej kultury.

  • godz. 16.00 – Pokolenia, a sprawa książki: Katarzyna Barlińska „Pizgacz” i Okoń w sieci

Rozmowa o oczekiwaniach literackich różnych pokoleń, internecie i książce z Katarzyną Barlińską „Pizgacz” i Okoniem w Sieci. Katarzyna Barlińska  zadebiutowała w 2016 roku na platformie Wattpad, na której jako pierwsza w Polsce zebrała ponad 115 tysięcy obserwujących. Znana pod pseudonimem „Pizgacz”, autorka Trylogii „Hell”. Marcin Okoniewski, twórca video, bloger książkowy, twórca internetowy, który jako Okoń w sieci łowi wielbicieli dobrych i bardzo różnorodnych lektur.

Podczas festiwalu w Bibliotece Raczyńskich będzie działać Muzeum Wyobraźni, a w Galerii Atanazego będzie można oglądać festiwalową wystawę.

Szczegóły: