Kwiecień w Bibliotece Raczyńskich
Czy pisanie może być sztuką? Co inspiruje w książkach i poza nimi? Jak wyglądały rekonstrukcje zniszczonych budowli? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można zdobyć podczas wydarzeń, na które zaprasza Biblioteka Raczyńskich. W kwietniu tradycyjnie nie zabraknie „Wtorku dla Seniora” i treningu szarych komórek.
Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny, na zwiedzania obowiązują zapisy.
Harmonogram wybranych wydarzeń:
Urodzinowe zwiedzanie Biblioteki Raczyńskich
- 1 kwietnia, godz. 11.00
- zbiórka w holu historycznego gmachu
- obowiązują zapisy: tel. 61 885 89 55, email: zapisy@bracz.edu.pl, w godz. 8.00-16.00 od pon. do pt.
Z okazji rocznicy urodzin fundatora Biblioteki, Edwarda Raczyńskiego, odbędzie się zwiedzanie historycznego gmachu Biblioteki. Podczas zwiedzania będzie szansa obejrzenia odrestaurowanych wnętrz, wysłuchania historii Biblioteki i lepszego poznania rodziny Raczyńskich. W programie spaceru urodzinowe niespodzianki.
Biblioteka dostępna: Spotkanie z Jakubem Ćwiekiem
- 3 kwietnia, godz. 18.00
- miejsce: sala 1
- spotkanie będzie tłumaczone na PJM i transmitowane na Facebooku Biblioteki Raczyńskich
Jakub Ćwiek to pisarz, który świetnie czuje się w kryminale, fantastyce, a w swoich powieściach korzysta też z nawiązań kulturowych. Rozmowa toczyć się będzie wokół najnowszej książki „Drelich. Nim braknie tchu”, pisania, gatunkach oraz nowej roli wydawcy.
Spotkanie autorskie Jerzego Kędzierskiego i promocja książki „Car życia”
- 3 kwietnia, godz. 18.00
- miejsce: Muzeum-Pracownia Józefa Ignacego Kraszewskiego, ul. Wroniecka 14
Książka „Car życia” to zbiór opowiadań, można ją także czytać jako powieść. Narrator-pisarz spaceruje i obserwuje zdarzenia oraz napotkanych ludzi. Jest to opowieść o dostrzeganiu głębi zwyczajności i codzienności, zatrzymaniu się i zastanowieniu nad sobą.
Wernisaż wystawy „Zwykli/Niezwykli lekarze w getcie warszawskim – Anna Braude-Hellerowa i Franciszek Raszeja”
- 7 kwietnia, godz. 10.00
- miejsce: Galeria Atanazego, al. Marcinkowskiego 23
- wystawa dostępna do drugiej połowy maja
Najnowsza wystawa przybliży sylwetki dwojga wyjątkowych lekarzy — Anny Braude-Hellerowej i Franciszka Raszei, niosących pomoc ludności uwięzionej w getcie warszawskim, którzy pomoc tę okupili ofiarą swojego życia.
Czytanie przestrzeni: „Wielkie odbudowy”
- 11 kwietnia, godz. 18.00
- miejsce: Filia Sztuki, sala 5
Spotkanie poświęcone będzie najważniejszym polskim i europejskim odbudowom zarówno zespołów miejskich, jak i pojedynczych budowli. Będzie okazja do przyjrzenia się strategiom, jakie przyjmowali odpowiedzialni za nie projektanci i rozmowy o współczesnym podejściu do konserwacji i rekonstrukcji utraconego dziedzictwa.
Opus magnum: Wykład „Bieżąca restauracja katedry Notre-Dame w Paryżu”
- 13 kwietnia, godz. 17.00
- miejsce: sala 1
Pożar katedry Notre-Dame w Paryżu w 2019 roku wstrząsnął całym światem. Restauracja tego wyjątkowego zabytku postawiła przed państwem i Kościołem szereg problemów. Proponowane rozwiązania wzbudziły publiczną dyskusję na temat zasad konserwacji i funkcjonowania światowej klasy zabytku jako miejsca modlitwy i liturgii, a zarazem pamięci narodowej. Wykład wygłosi prof. Dany Sandron.
Spotkanie z podróżnikiem Jakubem Rybickim wokół książki „Po Bajkale”
- 14 kwietnia, godz. 17.00
- miejsce: Filia 8, ul. Osinowa 14/16
Relacja z półrocznego pobytu Jakuba Rybickiego na Syberii wzbogacona została o zagadnienia historyczno-kulturowe tego regionu oraz historie Polaków zsyłanych na Sybir w XIX i XX wieku.
Zwiedzanie Biblioteki Raczyńskich
- 15 kwietnia, godz. 11.00
- zbiórka w zabytkowym holu
- obowiązują zapisy: tel. 61 885 89 55, e-mail: zapisy@bracz.edu.pl, w godz. 8.00-16.00, od pon. do pt.
Uczestnicy zwiedzą historyczny gmach Biblioteki, a organizatorzy odpowiedzą na pytania czytelników dotyczące korzystania z jej zbiorów.
Biblioteka dostępna: Spotkanie z Joanną Jax
- 17 kwietnia, godz. 18.00
- miejsce: sala 1
- spotkanie będzie tłumaczone na PJM i transmitowane na Facebooku Biblioteki Raczyńskich
Z czytelnikami spotka się Joanna Jax autorka popularnych cykli powieści „Duchy minionych lat”, „Saga wołyńska”, „Drugi brzeg”, „Córka fałszerza”. Podczas spotkania będzie okazja do rozmowy o historii, także tej najnowszej, stanowiącej źródło inspiracji oraz kobiecych bohaterkach, którym autorka chętnie oddaje głos.
Wtorek dla Seniora: „Rusz Głową!”
- 18 kwietnia, godz. 16.00
- miejsce: Filia Sztuki, sala 5
Spotkanie z treningiem pamięci – gimnastyka szarych komórek. Po łamigłówkach odbędzie okazja do ćwiczeń nad sztuką relaksacji.
Otwarcie wystawy „Patroni poznańskich ulic w rysunku Stanisława Mrowińskiego”
- 18 kwietnia, godz. 18.00
- miejsce: Pracownia-Muzeum J.I. Kraszewskiego, ul. Wroniecka 14
Stanisław Mrowiński był wybitnym grafikiem, ilustratorem, scenografem, rzeźbiarzem i malarzem. Ilustrował książki wydawane przez „Naszą Księgarnię”, pracował w poznańskiej telewizji jako scenograf. Przez 15 lat w czasopismach tworzył postać rysunkowego Bazylka, popularną satyrę w czasach PRL. Inspirowała go przyroda i świat zwierząt, stworzył ponad 300 ekslibrisów oraz niezliczone karykatury portretowe. Wernisaż z udziałem Ireny Rychły-Mrowińskiej, żony artysty.
Zwiedzanie dla seniorów
- 19 kwietnia, godz. 11.00
- zbiórka w zabytkowym holu
- obowiązują zapisy: tel. 61 885 89 55, e-mail: zapisy@bracz.edu.pl, w godz. 8.00-16.00, od pon. do pt.
Uczestnicy zwiedzą historyczny gmach Biblioteki, a organizatorzy odpowiedzą na pytania czytelników dotyczące korzystania z jej zbiorów.
Promocja trzeciego numeru „Zeszytów Historycznych Solidarności Wielkopolskiej”
- 19 kwietnia, godz. 18.00
- miejsce: sala 1
Ukazał się trzeci numer rocznika „Zeszyty Historyczne Solidarności Wielkopolskiej”, czasopisma poświęconego przede wszystkim historii NSZZ „Solidarność”. Impulsem do podjęcia badań dotyczących tej tematyki była przypadająca w 2020 roku 40. rocznica powstania „Solidarności”, pierwszego w Polsce Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego.
Bookclub We need YA: Spotkanie z Klaudią Kołodziejczyk
- 24 kwietnia, godz. 18.00
- miejsce: Filia Sztuki, sala 5
Spotkanie będzie okazją m.in. do rozmowy o pisaniu i debiutach. Co inspiruje w książkach i poza nimi? Co nas zachęca do czytania? Jak rodzi się myśl o własnej powieści i jak ten plan urzeczywistnić?
Warsztaty kaligrafii: Sztuka pisania. Czy pisanie może być sztuką?
- 25 kwietnia, godz. 16.30-19.30
- miejsce: Filia Sztuki, sala nr 5
- zapisy: filia39@bracz.edu.pl
Każda litera może być piękna, choć wymaga to sporo wysiłku i cierpliwości. Podczas warsztatu uczestnicy poznają zasady pisania piórem ze stalówką oraz podstawowe zasady budowania liter w średniowiecznym piśmie nazywanym minuskułą karolińską.
Warsztat będzie pierwszą częścią cyklu składającego się z dwóch spotkań – drugie odbędą się 30 maja. Opłata 50 zł za udział w dwóch spotkaniach. Zapis na warsztaty kwietniowe obejmuje udział w dwóch spotkaniach.
Strony fotografii z Michałem Bugalskim
- 26 kwietnia, godz. 18.00
- miejsce: Filia Sztuki, sala 5
„Strony fotografii” to cykl organizowany we współpracy Biblioteki Raczyńskich z Działem Fotografii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Zaproszeni goście, osoby związane z fotografią, opowiadają o swoich książkowych inspiracjach.
Klub książki u Raczyńskich: „Szarady”
- 28 kwietnia, godz. 18.00
- miejsce: Filia Sztuki, sala 5
„Szarady” Knuta Hamsuna to wielowątkowa powieść, która przenosi w surowy norweski krajobraz. Czytelnicy znajdą się w roli świadków subtelnej rozgrywki pomiędzy obcym a miejscowymi, a łączące ich nieoczywiste relacje będą przyczynkiem do rozmowy o złożoności ludzkiej psychiki.
Szczegóły:
- Kontakt: Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, tel. 61 885 89 09 | Biblioteka Raczyńskich: strona internetowa | Biblioteka Raczyńskich: Facebook