Lipiec w Domu Bretanii
W lipcowym programie Domu Bretanii wykłady i projekcje filmowe. Cały czas dostępna jest wystawa fotografii poświęcona postaci Jacka Kerouaca.
Program wydarzeń
4 lipca (poniedziałek), godz. 18.00
Projekcja filmu „Gloria Mundi”, reż. Robert Guédiguian, 106 min., 2019 rok
Po wielu latach Daniel wychodzi z więzienia, wraca do Marsylii i dowiaduje się, że właśnie został dziadkiem małej Glorii. Przybywając na spotkanie z dzieckiem, Daniel poznaje rodzinę zięcia Nicolasa, która z trudem wiąże koniec z końcem. Nicolas jest kierowcą i prowadzi działalność na własny rachunek, ale pewnej nocy zostaje zaatakowany przez konkurencyjnych przewoźników. Daniel, który nie ma nic do stracenia, spróbuje wszystkiego, aby mu pomóc. Robert Guédiguian, znany z filmów kręconych w Marsylii, pochyla się nad dramatycznymi konsekwencjami ultraliberalizmu dla rodzin.
- miejsce: Dom Bretanii
- wstęp wolny
7 lipca (czwartek), godz. 18.00
„Roztańczony Paryż – o szalonych balach karnawałowych w XIX i I poł. XX wieku” – wykład online Marty Orzeszyny z cyklu „Paryż – spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata”
Kiedy Paryż zaczynał tańczyć, tańczył „dobrze i długo”. Stolica Francji mieniła się balami we wszystkich kolorach, we wszystkich rozmiarach i we wszystkich sferach. Tańczono w operze, na wystawnych salonach ratusza, w ogrodach, nad Sekwaną i na ulicach. W XIX wieku w karnawale można się było bawić w mieście na blisko 400 balach, głównie maskowych. W pierwszej połowie XX wieku wśród paryskiej arystokracji modne stały się tematyczne bale kostiumowe, na których prezentowano najbardziej szalone przebrania. Za to na Montparnassie artystyczna bohema najlepiej bawiła się nago!
- Wykład w wersji online, dostęp: Zoom, Facebook
- Informacje techniczne o wykładach online
11 lipca (poniedziałek), godz. 18.00
Projekcja filmu „Człowiek z Rio”, reż. Philippe De Broca, 112 min., 1963 rok
Farsa szpiegowska i przygodowa. Skradziona z paryskiego muzeum statuetka znad dorzecza Amazonki jest kluczem do legendarnego skarbu, którego poszukują bandyci. By dotrzeć do skarbu, złoczyńcy porywają naukowców oraz Agnès (Françoise Dorléac), córkę jednego z nich. Jej chłopak, Adrien (Jean-Paul Belmondo), żołnierz będący na tygodniowej przepustce rusza z pomocą. Zaczyna się pełny egzotycznych przygód pościg za porywaczami.
- miejsce: Dom Bretanii
- wstęp wolny
Do 22 września
Wystawa fotografii René Tanguy’ego „Sad Paradise. Ostatnia droga Jacka Kerouaca”
Bretoński fotograf René Tanguy przez 6 lat podążał śladami Jacka Kerouaca, słynnego amerykańskiego powieściopisarza. Zainspirowały go nieopublikowane listy, które pisali do siebie Kerouac i Youenn Gwernig, bretoński poeta i muzyk.
- Miejsce: Dom Bretanii (Stary Rynek 37, wejście od ul. Wielkiej)
- Wystawa czynna do 22 września od pon.-śr. w godz. 9.00–18.00, czw.-pt. w godz. 9.00-17.00
- Wstęp wolny
Uwaga!
W dniach od 25 do 31 lipca Dom Bretanii będzie zamknięty z powodu przerwy wakacyjnej.
Szczegóły i kontakt:
- Dom Bretanii, Stary Rynek 37 (wejście od ul. Wielkiej), tel. 61 851 68 51, więcej | Dom Bretanii: strona internetowa | Dom Bretanii: aktualny program kulturalnych wydarzeń | Dom Bretanii: Facebook