Luty w Bibliotece Raczyńskich
Biblioteka Raczyńskich zaprasza do uczestnictwa w spotkaniach poświęconych literaturze, miłości i języku. Dla zainteresowanych przygotowano również warsztaty z pisma gotyckiego i oprowadzanie po bibliotece.
Harmonogram wybranych wydarzeń w lutym:
Oprowadzanie po Bibliotece Raczyńskich
- 10 lutego, godz. 11.00
- zbiórka w holu
- zapisy: zapisy@bracz.edu.pl lub tel. 61 885 89 55 (od 8 do 16 od pon. do pt.)
Spotkanie z Aldoną Wleklak, autorką „Sagi niewoli”
- 12 lutego, godz. 17.00
- miejsce: BR, Filia Sztuki, sala 1
Trzytomowa „Saga niewoli” opowiada historię wielkopolskiej rodziny od przełomu XIX i XX wieku do lat 60 XX wieku. Do pisania autorkę zainspirowało znalezienie metryki ślubu swoich dziadków — Jakuba i Anny. Spotkanie poprowadzi Wanda Niegolewska.
Czytanie przestrzeni. Miasto przyszłości na smutno. Życie blokowisk
- 13 lutego, godz. 18.00
- miejsce: BR, Filia Sztuki, sala 5
Blokowiska kojarzą się z czasami niedoborów, głodu mieszkaniowego, słabym wykonaniem technicznym i problemami społecznymi, a od niedawna również z pastelozą, czyli nieestetyczną kolorową termomodernizacją. Jednak bloki zasługują na swoje miejsce w kulturze. Na spotkaniu poświęconym blokowiskom uczestnicy pochylą się nad historią tego modelu zamieszkiwania. Przeanalizują sukcesy i porażki wielkich założeń mieszkaniowych.
Zwiedzanie Mieszkania-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny
- 14 lutego i 28 lutego, godz. 12.30
- miejsce: ul. Gajowa 4/8
- zapisy mailowe: illa@bracz.edu.pl lub telefoniczne: 61 855 12 44
W otoczeniu mebli i bibelotów, z których każdy skrywa własną historię, przewodnik opowie m.in. o dzieciństwie Iłły z kryminalną zagadką w tle, o jej młodzieńczym buncie, nieprzejednanym charakterze w pracy urzędnika państwowego, licznych podróżach oraz o tym, co spotkało ją „w Poznaniu na wygnaniu”.
Otwarcie wystawy: Astronomia i księgi. Wokół „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika
- 16 lutego, godz. 16.00
- miejsce: BR, sala 1 i Galeria Atanazego
Na wystawie w Galerii Atanazego prezentowane będą woluminy trzech wydań dzieła Mikołaja Kopernika De revolutionibus orbium coelestium. Pozostała część wystawy to dzieła przed- i pokopernikańskie. Będą to inkunabuły i starodruki w tym dzieła m.in.: Ptolemeusza, Galileusza, Heweliusza. Ponadto atlasy nieba Andreasa Cellariusa w wydaniach z XVII i XVIII w. Wystawę będzie dopełniał XVII-wieczny portret M. Kopernika autorstwa J. Gładysza oraz globus nieba z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Wystawa będzie dostępna od 16 lutego do 11 marca. Oprowadzania kuratorskie po wystawie: 21 i 28 lutego oraz 6 marca o 13.30, zgłoszenia: zapisy@bracz.edu.pl.
Wtorek dla seniora. Spotkanie ze specjalistą o fizjoterapii
- 20 lutego, godz. 16.00
- miejsce: BR, sala 5
Czym się różni fizjoterapia od rehabilitacji? Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna w życiu codziennym? Na te i inne pytania odpowie Ryszard Śliwiński, student III roku fizjoterapii na UM w Poznaniu, posiadający spore doświadczenie w pracy z osobami starszymi.
Szpiegini, szpieżka czy szpieżyca? Na tropie feminatywów z prof. Jarosławem Liberkiem
- 21 lutego, godz. 18.00
- miejsce: BR, sala 5
W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego Biblioteka Raczyńskich zaprasza na spotkanie z prof. Jarosławem Liberkiem, językoznawcą i kierownikiem Telefonicznej Poradni Językowej. Podczas spotkania będą rozmowy o feminatywach — zjawisku nienowym, a jednak ciągle wywołującym emocje. Co w języku już było i dziś jest na nowo odkrywane, jakie potrzeby spełniają feminatywy i w jaki sposób dyskusja o nich służy świadomości językowej?
Zwiedzanie dla seniorów
- 28 lutego, godz. 11.00
- miejsce: BR, zbiórka w holu
- zapisy: zapisy@bracz.edu.pl i tel. 61 885 89 55
Spotkanie seniorów z historią Biblioteki Raczyńskich. W programie zwiedzanie historycznego gmachu Biblioteki, a także odpowiedzi na pytania czytelników dotyczące korzystania ze zbiorów.
Szczegóły:
- Kontakt: Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, tel. 61 885 89 09 | Biblioteka Raczyńskich: strona internetowa | Biblioteka Raczyńskich: Facebook