Maj w Bibliotece Raczyńskich

Majowe wydarzenia w Bibliotece Raczyńskich skupione są wokół historycznego gmachu przy pl. Wolności, który został ponownie udostępniony czytelnikom po modernizacji. W programie m.in. zwiedzanie biblioteki z przewodnikiem oraz spotkanie z Łukaszem Orbitowskim. 

Grafika artykułu: Zdjęcie wnętrza historycznego gmachu biblioteki, na pierwszym planie schody pokryte czerwonym dywanem, w tle widać sufity z zabytkowymi żyrandolami. 
Fot. z archiwum Biblioteki Raczyńskich

Program wydarzeń:

5 maja (czwartek), godz. 18.00

Wernisaż wystawy „Odzyskany blask dawnych atlasów”

Jakie tajemnice kryją dawne mapy? Dlaczego atlasy morskie są tak rzadko spotykane w bibliotekach? Jak wyglądały prace kartografów przed wiekami? Dawne mapy są nie tylko świadkami historii, ale i dziełami sztuki. Podczas wernisażu o atlasach opowie Krzysztof Grochowski z Działu zbiorów specjalnych. Wystawa będzie prezentowana w Galerii Atanazego w dniach 5-19 maja, galeria czynna jest do pon. do pt. w godz. 9.00-19.00 i w sob. w godz. 10.00-16.00, wejście przez bibliotekę dla dzieci, wstęp wolny. W Noc Muzeów 14 maja będzie ją można zwiedzić wyjątkowo do godz. 20.00.

7 i 14 maja (sobota), godz. 11.00

Zwiedzanie Biblioteki

Zwiedzenie historycznego gmachu Biblioteki, który został ponownie udostępniony czytelnikom po modernizacji. Podczas oprowadzania przewodnik opowie o prawie dwustuletniej historii Biblioteki Raczyńskich oraz jej współczesności. Obowiązują zapisy – zapisy@bracz.edu.pl.

11 i 18 (środa), godz. 11.00

Zwiedzanie Biblioteki dla seniorów

Zwiedzenie historycznego gmachu Biblioteki, który został ponownie udostępniony czytelnikom po modernizacji. Podczas oprowadzania przewodnik opowie o prawie dwustuletniej historii Biblioteki Raczyńskich oraz jej współczesności. Obowiązują zapisy – tel. 61 885 89 55 (w godz. 8.00-16.00), zapisy@bracz.edu.pl.

11 maja (środa), godz. 12.30

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Odzyskany blask dawnych atlasów”

Spotkanie z Krzysztofem Grochowskim, pracownikiem Działu zbirów specjalnych, kuratorem wystawy prezentującej najcenniejsze atlasy, które znajdują się w zbiorach biblioteki Raczyńskich. Obowiązują zapisy – tel. 61 885 89 55 (w godz. 8.00-16.00), zapisy@bracz.edu.pl.

24 maja (wtorek), godz. 18.00

Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim

Dla niektórych Laureat Paszportu „Polityki” i Nagrody Zajdla, nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Dla niektórych czarny coach. Łukasz Orbitowski będzie gościem Biblioteki Raczyńskich w związku z premierą książki „Chodź ze mną”. Powieść inspirowana jest prawdziwą historią miłości polskiej studentki i sowieckiego kapitana niszczyciela oraz ich ucieczki z Polski Ludowej.  Autor przygląda się relacjom rodzinnym i temu, jak przeszłość wpływa na przyszłość, a także wspomina o tajemniczych wydarzeniach w Gdyni w latach 50. Spotkanie poprowadzi Anna Gruszecka, odbędzie się w sali nr 1 w historycznym gmachu Biblioteki.

WYSTAWA

„Transformacja – Niemcy Wschodnie”.

Wystawa unaocznia przełomowe momenty i najważniejsze etapy przemian, jakie się dokonały po zjednoczeniu Niemiec w różnych obszarach życia w Niemczech wschodnich. Ekspozycja jest zarazem przyczynkiem do porównania doświadczeń Niemiec i Polski okresu transformacji po 1990 roku. Wystawa została  przygotowana przez dra Stefana Wolle, dyrektora ds. naukowych w DDR-Museum w Berlinie wraz z fundacją Bundesstiftung zur Aufarbeitung der SED-Diktatur, we współpracy z Instytutem Zachodnim w Poznaniu, będzie prezentowana w holu Biblioteki od 24 maja do 20 czerwca.

Szczegóły: