Maj w Domu Bretanii

W majowym programie dalszy ciąg XXXII Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii poświęconych relacjom Francji ze Stanami Zjednoczonymi, w ramach których odbędą się wykłady i wystawa fotografii poświęcona postaci Jacka Kerouaca.

Grafika artykułu: Czarno-białe zdjęcie talizmanów na szyi nowojorskiego muzyka Davida Armana, przyjaciela Jacka Kerouaca.
Talizmany na szyi nowojorskiego muzyka Davida Armana, przyjaciela Jacka Kerouaca, fot. René Tanguy.

Program wydarzeń:

5 maja, godz. 18.00

Wykład „Amerykanie w Paryżu. Odkrywanie nowoczesnej sztuki francuskiej przez Amerykanów w drugiej połowie XIX wieku”

Wykład poświęcony działaniom kolekcjonerów, marszandów i artystów, ich kontaktom oraz tworzonym przez nich sieciom relacji. Amerykanie dzięki pobytowi w Paryżu odkrywali francuską sztukę współczesną, przyczyniając się do jej rozwoju oraz jej znajomości w Stanach Zjednoczonych.

11 maja, godz. 18.00

Wykład „Od Verrazzano do La Vérendrye: francuskimi śladami po amerykańskiej mapie”

Jean-Luc Thomas i Gabriel Faure umiejętnie prowadzą tłumy do przyjemnego tańca. Ale na tym nie poprzestają: do granych przez nich tradycyjnych melodii ludowych dodają trochę akcentów i rytmów złowionych podczas ich dalekich podróży do takich krajów jak Irlandia, Brazylia, Bałkany, Niger czy Indie.

  • Miejsce: Dom Bretanii (Stary Rynek 37, wejście od ul. Wielkiej)
  • Wstęp wolny

13 maja, godz. 18.00

Wykład „Beat Generation w Nowym Jorku i San Francisco”

Jeszcze za Burbonów Paryż był celem podróży magnatów z Rzeczypospolitej, jako stolica najświetniejszej monarchii europejskiej. Rewolucja francuska ścięła również kilka polskich głów arystokratycznych, ale za Napoleona gromady szlachty polskiej i litewskiej pośpieszyły nad Sekwanę starać się o Polskę (albo o osobiste korzyści).

  • Miejsce: Dom Bretanii (Stary Rynek 37, wejście od ul. Wielkiej)
  • Wstęp wolny

26 maja, godz. 18.00

Wykład „Sytuacja kobiet we Francji w XX wieku” w ramach cyklu „Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw”

Sytuacja kobiet we Francji na początku i na końcu XX wieku bardzo się różniła. Istotna zmiana jaka zaszła w tym czasie to w wielkim stopniu zasługa samych kobiet. Warto przyjrzeć się jej poprzez losy dwóch działaczek feministycznych: Simone Veil i Michelle Perrot, których losy są szczególne, ponieważ swymi działaniami kształtowały rzeczywistość swoją i przyszłych pokoleń.

  • Miejsce: Dom Bretanii (Stary Rynek 37, wejście od ul. Wielkiej)
  • Wstęp wolny

Do 22 września

Wystawa fotografii René Tanguy’ego „Sad Paradise. Ostatnia droga Jacka Kerouaca”

Bretoński fotograf René Tanguy przez 6 lat podążał śladami Jacka Kerouaca, słynnego amerykańskiego powieściopisarza. Zainspirowały go nieopublikowane listy, które pisali do siebie Kerouac i Youenn Gwernig, bretoński poeta i muzyk.

  • Miejsce: Dom Bretanii (Stary Rynek 37, wejście od ul. Wielkiej)
  • Wystawa czynna do 22 września od pon.-śr. w godz. 9.00–18.00, czw.-pt. w godz. 9.00-17.00
  • Wstęp wolny

Szczegóły i kontakt: