Muzea archeologiczne zapraszają w lutym

Grafika artykułu: artefakt z ekspozycji, na jasnoniebieskim tle złoty krzyż z dwiema poziomymi belkami.
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, artefakt z ekspozycji, fot. K. Zisopulu

Poznańskie muzea i rezerwaty archeologiczne mają sporo propozycji na lutowe dni. Nie zabraknie ciekawych wykładów, spotkań i wystaw, na które zapraszają pasjonaci historii.

Oferta w lutym:

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Czynne: wt.-czw. w godz. 9.00-16.00, pt. w godz. 10.00-17.00, sob. w godz. 11.00-18.00, niedz. w godz. 12.00-16.00.

Wydarzenia:

  • 11 lutego, w godz. 12.00-16.00 – Impreza „Po tamtej stronie, czyli funeralne wierzenia i zwyczaje w przeszłości” (pożegnanie z wystawami „Uczta na progu wieczności” oraz „Monumentalne grobowce z epoki kamienia. Park Kulturowy Sarnowo. Park Kulturowy Wietrzychowice”, w programie m.in. wykłady, warsztaty, miejsce: sala audiowizualna, sala dydaktyczna, dziedziniec, szczegółowy program dostępny na stronie Muzeum od 27 stycznia).
  • 28 lutego, godz. 12.00 – Wykład dla seniorów „Porozmawiajmy o…żonach asyryjskich królów” (przybliży zagadnienia związane z rolą królewskich żon w imperium starożytnej Asyrii, miejsce: sala audiowizualna, nie obowiązują zapisy, wstęp wolny, szczegóły: tel. 61 628 55 53, adamczyk@muzarp.poznan.pl).

Wystawy i kolekcje:

  • Wystawa „Monumentalne grobowce z epoki kamienia. Park Kulturowy Sarnowo. Park Kulturowy Wietrzychowice” (opowiada o grobowcach megalitycznych wzniesionych ok. 5500 lat temu, zwanych czasem „polskimi piramidami”, miejsce: Dziedziniec i piwnice Pałacu Górków, wstęp na wystawę w przestrzeni dziedzińca bezpłatny, wstęp na część wystawy znajdującą się w piwnicach Pałacu Górków na podstawie biletu wstępu do Muzeum, wystawa dostępna do 19 lutego).
  • Wystawa „Od morowego powietrza… O niektórych sposobach walki z zarazą w dawnych wiekach” (w ramach cyklu „Bliskie spotkania z…”, prezentuje kilka wyjątkowych nowożytnych dewocjonaliów z wykopalisk prowadzonych na terenie Poznania, ich wspólnym mianownikiem jest karawaka, zwana także krzyżem cholerycznym lub morowym, która – jak wierzono – miała chronić przed zarazą, wstęp po zakupie biletu do Muzeum (wystawa dostępna do końca lutego).
  • Odrestaurowana kolekcja szklanych negatywów fotograficznych „Archeologia wielkopolska w odrodzonej Rzeczpospolitej” (prezentuje charakterystyczne dla tamtych czasów wystawy zabytków i utrwala w kadrze liczne osobistości ze świata polityki, nauki i kultury, które wizytowały ówczesne wykopaliska, miejsce: Archiwum Naukowe, wstęp możliwy od wt. do pt. w godz. 10.00-15.00, po uprzednim umówieniu się: tel. 61 852 82 51).

Szczegóły:

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

Czynny: wt.-czw. w godz. 10.00-16.00, pt.-sob. w godz. 10.00-18.00, niedz. w godz. 10.00-15.00.

Wydarzenia:

  • 17 lutego, godz. 18.00 – Wykład „Katedra i uniwersytet – piękny spadek gotyku” (wykład w ramach cyklu „Oblicza gotyku” wygłosi prof. Grzegorz P. Kucharczyk, historyk w swoich pracach zwraca uwagę na kryzys zachodniej cywilizacji, przypominając, że bogactwo treści kryjących się w symbiozie dwóch pojęć: katedry i uniwersytetu doprowadziło cywilizację łacińską do jej największych osiągnięć, miejsce: sala multimedialna, wstęp wolny).

Wystawy:

  • Ekspozycja „Wczesnośredniowieczne łyżwy kościane z poznańskiej wyspy katedralnej” (w ramach cyklu „Wystawy jednego zabytku”, miejsce: Rezerwat, pasaż nad murami bp. Jana Lubrańskiego, wstęp po zakupie biletu wstępu do Rezerwatu, wystawa dostępna do 27 kwietnia).
  • Ekspozycja „Legendy piastowskie” w kościele Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim – nawiązuje do opowieści, jakie na przestrzeni wieków tworzone były wokół miasta Poznania i najstarszych dziejów Polski, wstęp wolny (wystawa dostępna do 31 marca).

Szczegóły: