Opera Seniora: Teatr Wielki w styczniu

Grafika artykułu: baletnica w biało-czarnym stroju. Ma długie, rozpuszczone ciemne włosy. Nosi ciężkie, czarne buty. Pozuje na tle białej, ozdobionej sztukaterią ściany.
Gala baletowa, Teatr Wielki

W styczniu wielbiciele muzyki klasycznej będą mogli wziąć udział w koncercie kolęd i pastorałek, a także w koncercie noworocznym. Ponadto w repertuarze Teatru Wielkiego znajduje się operetka „Zemsta Nietoperza” oraz Gala baletowa, podczas której zaprezentowane zostaną różne odsłony, style i estetyki tańca klasycznego.

Harmonogram wybranych styczniowych wydarzeń:

Koncert kolęd

  • 3 stycznia, godz. 18.00 i 20.00

Koncert kolęd w wykonaniu chóru poznańskiej opery to na świątecznej liście przyjemności – pozycja obowiązkowa, równie wyczekiwana jak piernik, prezenty i choinka. To muzyczna uczta składająca się z najlepszych bożonarodzeniowych dań – kolęd i pastorałek, tych znanych bardziej i mniej. To także chwila wytchnienia po przedświątecznej bieganinie i spotkanie z najbliższymi (w ich towarzystwie najlepiej zjawić się na koncercie) oraz… nieoceniona powtórka z repertuaru kolędowego.

Więcej informacji

Minikoncert noworoczny

  • 7 stycznia, godz. 11.00

Wersja piccolo Koncertu Noworocznego. Przeznaczona dla melomanów, którzy po kolacji idą spać.

„Zemsta Nietoperza” – Johann Strauss (syn)

  • 13 stycznia, godz. 19.00 oraz 14 stycznia, godz. 18.00; 18-20 stycznia, godz. 19.00 oraz 21 stycznia, godz. 18.00

Tworzenie nieskończonej ilości wersji tej samej opowieści – o ile opowieść tę polubi publiczność – nie jest pomysłem Hollywood. W teatrze muzycznym była to od dawna sprawdzona taktyka. Lipski dramatopisarz Julius Broderich Benedix napisał farsę. Miała ona powodzenie w Berlinie, więc Meilhac i Halévy przerobili ją na francuski wodewil. W Paryżu nie brakło sukcesów, zatem Karl Haffner przetłumaczył tekst z francuskiego – czy w ogóle wiedział o istnieniu niemieckiej farsy Benedixa? – na użytek Wiednia, ale bez muzyki, jako mówiony dramat. Richard Genée zrobił z tego libretto dla operetki i Johann Strauss (syn) napisał muzykę. Historia jednak się na tym nie kończy: potem przyszły realizacje filmowe i adaptacje telewizyjne.

Więcej informacji

Gala baletowa

  • 26 stycznia, godz. 11.00 i 19.00 oraz 27 stycznia, godz. 19.00; 28 stycznia, godz. 18.00

Gala baletowa to podróż przez świat baletu prezentująca różne jego odsłony, style i estetyki. W czasie jej trwania miłośnicy najpiękniejszych klasycznych baletów i współczesnych miniatur chorograficznych znajdą coś dla siebie. Nie zabraknie tanecznej wirtuozerii i wdzięku, sztubackiego puszczania oka i gry z konwencją.

Więcej informacji

Bilety senioralne na hasło „CIS” w cenie 40 zł, do nabycia wyłącznie w kasie teatru: ul. Fredry 9, tel. 61 659 02 31, czynne od wtorku do soboty w godz. 13.00-19.00 oraz w niedziele 2 godziny przed spektaklem.

Szczegóły: