Poznański Tydzień Kobiet

Grafika artykułu: W centrum grupa kobiet w różnym wieku, wszystkie mają różne fryzury i kolorowe stroje. Poniżej brązowo-czerwony napis "Poznaj poznanianki 2022", a pod nim - logotypy organizatorów i partnerów akcji. 17 października rusza pierwszy Poznański Tydzień Kobiet. Rozpocznie go wyjątkowe spotkanie przy Długim Stole w CK ZAMEK – jego nietypowa forma pozwoli otwarcie porozmawiać o ważnych nie tylko dla kobiet sprawach. Przez 7 dni na poznanianki w każdym wieku czekają liczne spotkania i warsztaty.

Tegoroczny październik będzie doskonałą okazją, by lepiej poznać kobiecą stronę stolicy Wielkopolski. Oficjalnie ogłoszono już bohaterki akcji społecznej „Poznanianki”, a wkrótce rozpocznie się Poznański Tydzień Kobiet.

Wśród wybranych przez Kapitułę zgłoszeń są:

  • „Po-Dzielnia” – pierwsze tego typu miejsce w Polsce. Powstało, by wydłużać życie przedmiotów i ograniczyć potrzebę ich kupowania. Po-Dzielnia jest także przestrzenią wykładów, warsztatów i wystaw związanych z ekologią.
  • Katarzyna Wala – antropolożka społeczna, współtwórczyni Mobilnego Domu Kultury Wilczak, autorka projektów artystycznych na Szelągu. Działa na rzecz społeczności lokalnych, jest rzeczniczką dialogu międzypokoleniowego, popularyzuje herstorię.
  • „Rakujemy jak chcemy” – stowarzyszenie, którego głównym celem jest wsparcie kobiet z diagnozą raka piersi na terenie Wielkopolski.
  • „Tęczowe Seniorki” – to rezydentki Fundacji Barak Kultury, które wspierają osoby należące do kręgu mniejszości w Poznaniu, a przy tym przełamują stereotypy i przekraczają standardy.
  • Magda Szewciów –  – trenerka samoobrony i asertywności WenDo dla kobiet i dziewczynek. Zajmuje się także edukacją z zakresu różnorodności i przeciwdziałania dyskryminacji. Inicjatorka projektu „Re:wers – herstoryczne mapowanie miasta”.

Wszystkie bohaterki kampanii staną się gościniami miejskiego podcastu, który od 17 października pod nazwą „Czuły Poznań” będzie dostępny w mediach społecznościowych.

W akcję „Poznanianki” aktywnie włączyła się Estrada Poznańska, odpowiedzialna za artystyczną, multimedialną i graficzną odsłonę wydarzenia. Głosu dla krótkich filmów promocyjnych użyczyła Krystyna Czubówna, a o stronę wizualną zadbała Magda Danaj, rysowniczka i ilustratorka, autorka popularnego cyklu „Porysunki”.

Poznański Tydzień Kobiet 

Akcja społeczna „Poznanianki” wpisuje się w pierwszy Poznański Tydzień Kobiet, który odbędzie się od 17 do 24 października, a rozpocznie się wyjątkowym wydarzeniem. Po raz pierwszy w Centrum Kultury ZAMEK stanie tzw. Długi Stół, przy którym zasiądą poznanianki i poznaniacy (17 października, godz. 18.30) – tematem przewodnim będą prawa kobiet, siostrzeństwo czy działania przeciwko przemocy ze względu na płeć. Będzie można porozmawiać o poznańskich inicjatywach i osobach, które wspierają kobiety w walce o swoje prawa i dążą do zmian społecznych.

Na liczne webinaria i warsztaty w Poznańskim Tygodniu Kobiet zaprasza Centrum Praw Kobiet (17, 20, 23 i 24 października). W programie jest także pokaz filmu Agaty Nawrockiej oraz spotkanie z jego bohaterkami w Kinie Pałacowym CK ZAMEK (24 października, godz. 17.00). „Women Lockdown” to historia pięciu kobiet, które dzielą się swoimi intymnymi opowieściami o tym, jak kręta jest droga do życia po swojemu.

We wtorek, 18 października podczas spotkania „Dziewczyny GRANDZĄ – od pasji do festiwalu” w Bibliotece Raczyńskich będzie można dowiedzieć się, z kim, jak i dla kogo można stworzyć festiwal, który przyciąga tłumy. Dzień później, 19 października, Stowarzyszenie FiberArt przygotowało warsztaty „Po nitce do siostrzanego kłębka” – to okazja, by nie tylko porozmawiać o siostrzeństwie, ale także stworzyć makramę. Z kolei „Panie na Browarze” to propozycja dla tych, którzy chcą zadbać o zdrowie – 22 października w przestrzeni Starego Browaru będzie można skorzystać z diagnostyki i porad profilaktycznych.

Centrum Inicjatyw Rodzinnych zaprasza na przygotowane przez fundację Flow Art warsztaty „Być kobietą” – wśród propozycji są spotkania ze stylistką, wizażystką oraz nauka tworzenia biżuterii (18, 20-22 października). W CIR odbędą się również warsztaty wzmacniające poczucie własnej wartości: „Kobieca strona mocy” (17 i 20 października), a także spotkanie taneczno-rozwojowe „Kobiece rytmy” (17-21 października).

Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie:

Źródło: www.poznan.pl