Rzeka żywa – edukacyjne wydarzenia nad Cybiną

Grafika artykułu: Na niebieskim tle czarny napis "Rzeka żywa", którego litery mają jakby poruszały się na tafli wody, wokół napisu białe elementy - m.in. dmuchawce, ważka, konik polny, bóbr. Na dole, po prawej stronie czarne logotypy organizatorów i partnerów wydarzenia. W tym roku cykl „Rzeka Żywa” dotyczyć będzie projektu „Brama otwarta na rzekę – edukacja ekologiczna na terenach nadrzecznych w Poznaniu”.

Dzięki projektowi w okolicy Bramy Poznania powstała Ekologiczna Ścieżka Edukacyjna oraz Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa, których celem jest stworzenie warunków do edukacji poprzez doświadczanie i przebywanie blisko rzeki.

Poznański odcinek doliny Cybiny to tajemnicza enklawa dzikiej przyrody w sercu miasta, której sekrety odkrywamy wciąż na nowo. Podczas czterech weekendów (lipiec-sierpień) odbędą się koncerty, spektakle, spacery, warsztaty i seanse w ramach kina plenerowego. Cykl „Rzeka Żywa” adresowany jest do wszystkich mieszkańców i mieszkanek Poznania oraz turystów niezależnie od wieku.

Harmonogram wybranych wydarzeń w ramach cyklu „Rzeka żywa”:

2 lipca, godz. 12.00 i 14.30 

Zielnik Eksperymentalnego Ogrodu Dziedzictwa (warsztaty)

Warsztaty będą polegały na stworzeniu profesjonalnego zielnika, którego celem będzie zarówno uwiecznienie aktualnego charakteru gatunkowego Ostrowa Tumskiego oraz doliny Cybiny, jak i edukacja na temat lokalnych ziół leczniczych i wykorzystywanych w kulturze ludowej roślin magicznych.

2 lipca, godz. 16.00

„Grajmy w zielone” (spektakl muzyczny)

Dzięki ciekawej historii, wpisanej w konwencję teatru lalek, duzi i maili będą się świetnie bawić, obserwując przygody Wiewióry, Mądrej Sowy i Bobra. A przez lubiane i nośne dla dzieci medium, jakim jest piosenka, podjęte zostaną ważne dla ekologii kwestie: dbałość o naturę, życie w stylu zero waste, nawyk segregowania śmieci i czuwania nad swoim otoczeniem.

  • start: amfiteatr Bramy Poznania
  • wstęp wolny

2 lipca, godz. 17.00

Zielone wyspy Poznania: Rzeki (spacer po Trakcie Królewsko-Cesarskim)

Uczestniczki i uczestnicy spaceru prześledzą relacje między przyrodą a człowiekiem, które nieraz układały się w mieście burzliwie! Trasa przechadzki powiedzie z Ostrowa Tumskiego przez Chwaliszewo i Groblę, na dawne Stare Miasto.

  • start: Most biskupa Jordana
  • wstęp wolny

3 lipca, godz. 12.00

ABC kompostowania

Dlaczego warto produkować własny kompost? Jakie są metody kompostowania (także w mieszkaniu czy na balkonie) oraz jakimi zasadami się rządzą? Czy kompostowanie rzeczywiście śmierdzi? Co nadaje się do kompostu, a co niekoniecznie? Jak wykorzystywać kompost w ogrodzie.

16 lipca, godz. 12.00 i 14.30

Dzieci kwiaty – malujemy roślinami (warsztaty)

W ramach warsztatów uczestniczki i uczestnicy poznają najprostsze techniki barwienia naturalnego przy pomocy dzikich roślin. Wspólnie pofarbują tkaninę, a następnie namalują swoje artystyczne dzieła, korzystając jedynie z roślinnych farb przygotowanych z roślin bytujących na terenie Eksperymentalnego Ogrodu Dziedzictwa.

16 lipca, godz. 21.00

Bezpłatne kino plenerowe: „Rzeka”

Film jest spojrzeniem z lotu ptaka na związek ludzkości z rzekami. Zabiera w podróż w czasie i przestrzeni, pokazując rzeki w niespotykanej skali i z niezwykłej perspektywy.

  • start: Zygzak przed Bramą Poznania
  • wstęp wolny

17 lipca, godz. 12.00 i 14.30

Walka o wodę – manifest dla rzeki (warsztaty)

Podczas warsztatów uczestniczki i uczestnicy zastanowią się nad hasłami związanymi z ochroną wody, dbaniem o zrównoważone korzystanie z jej zasobów oraz zwrócenie uwagi na dobre praktyki urbanistyczne uwzględniające wodę i jej retencję. Następnie wspólnie stworzą transparent i zaprotestują, wchodząc z nim do rzeki Cybiny.

30 lipca, godz. 13.00

„Opowieści Wielkiej Drogi” (interaktywny spektakl muzyczny)

Spektakl nawiązuje do motywów podróży i wędrówek oraz podkreśla wartość dobrego serca i życia wśród natury. W programie wykorzystano motywy zaczerpnięte z tradycyjnej kultury romskiej.

  • start: amfiteatr Bramy Poznania
  • wstęp wolny

30 lipca, godz. 16.00

Rodzinny spacer z przewodnikiem wzdłuż Ekologicznej Ścieżki Edukacyjnej

Ścieżka zaczyna się w pobliżu Bramy Poznania, prowadzona jest Wartostradą w północnym kierunku, wzdłuż Cybiny. To teren dzikiej natury, w którym jak w soczewce można zaobserwować zależności ekologiczne, zmiany klimatyczne czy efekty działalności człowieka. Uczestnicy i uczestniczki ścieżki będą mieli do dyspozycji plecaki wypożyczane w Bramie Poznania, w których znajdą się zeszyty zadań oraz pomoce takie jak lupy, miarki czy lornetki.

31 lipca, godz. 12.00

Ekoprinting nad rzeką (warsztaty)

Ekoprinting to sposób barwienia papieru za pomocą naturalnych barwników pochodzących z roślin. Przy odpowiednim przygotowaniu, odrobinie szczęścia i sporych pokładach cierpliwości jesteśmy w stanie uzyskać nie tylko różnobarwne smugi i plamy, ale piękne kwiatowe i liściaste wzory.

31 lipca, godz. 16. 00

Koncert zespołu Prababa

Prababa to zespół tworzący muzykę z pogranicza etnofolku, inspirowaną wpływami muzyki świata. Punktem wyjścia dla artystów są teksty i tradycyjne melodie krajów słowiańskich. Opowieści snute w pieśniach interpretowanych sięgają dawnych, często archaicznych czasów.

  • start: Amfiteatr Bramy Poznania
  • wstęp wolny

13 sierpnia, godz. 11.00

Rodzinny spacer z przewodnikiem wzdłuż Ekologicznej Ścieżki Edukacyjnej

Ścieżka zaczyna się w pobliżu Bramy Poznania, prowadzona jest Wartostradą w północnym kierunku, wzdłuż Cybiny. To teren dzikiej natury, w którym jak w soczewce można zaobserwować zależności ekologiczne, zmiany klimatyczne czy efekty działalności człowieka. Uczestnicy i uczestniczki ścieżki będą mieli do dyspozycji plecaki wypożyczane w Bramie Poznania, w których znajdą się zeszyty zadań oraz pomoce takie jak lupy, miarki czy lornetki.

13 sierpnia, godz. 16.00

Co mówią rośliny (warsztaty botaniczne)

Warsztat zarówno dla osób zupełnie zielonych, jak i posiadających już pewną botaniczną wiedzę. Uczestniczki i uczestnicy będą wędrować w okolicy Bramy Poznania i przyglądać się roślinom – poznają kilkadziesiąt gatunków łąkowych, mokradłowych, ruderalnych i segetalnych.

13 sierpnia

„Pieśni żałobne” (spektakl)

Spektakl teatru tańca z choreografią Moniki Błaszczak. Prapremiera przedstawienia odbywa się w ramach projektu OFF Opera 2022: Romantyczny nurt

  • miejsce: amfiteatr Bramy Poznania
  • szczegóły wkrótce

14 sierpnia, godz. 12.00

Rodzinny spacer przyrodniczy

Wędrówka doliną Cybiny – uczestniczki i uczestnicy będą przyglądać się trawom i ziołom, drzewom i mszakom, pasikonikom i pająkom. Warsztat będzie okazją do zdobywania przyrodniczej wiedzy, ale też budowania więzi z przyrodą i ze sobą nawzajem.

14 sierpnia

Rzeka Rowerów (piknik rowerowy)

  • miejsce: przy Bramie Poznania
  • szczegóły wkrótce

Szczegóły: