Staromiejskie Koncerty Organowe 2022

Grafika artykułu: Na brązowym tle, po lewej stronie duży, biały napis "Staromiejskie Koncerty Organowe", po prawej stronie zdjęcie organów z Poznańskiej Fary.Staromiejskie Koncerty Organowe to cykl recitali organowych w formie festiwalu w wykonaniu wybitnych muzyków polskich i zagranicznych, który od ponad 20 lat odbywa się w Farze Poznańskiej.

Zaproszeni artyści to wybitni i uznani w świecie muzycznym europejscy wirtuozi organów, profesorowie akademii muzycznych, a także artyści młodego pokolenia – laureaci międzynarodowych konkursów organowych.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny, koncerty odbywają się w we wszystkie czwartki lipca i sierpnia oraz pierwszy czwartek września o godz. 19.30. Organizatorem wydarzeń jest Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary.

Program koncertów

7 lipca, godz. 19.30

FILIP PRESSEISEN

Członek Baltisches Orgel Centrum, międzynarodowej grupy Bach-Societät, Polskiego Towarzystwa Bachowskiego oraz przewodniczący Podkomisji ds. Budownictwa Organowego Archidiecezji Krakowskiej. Znakomity improwizator – m.in. podkłada na organach muzykę do filmów niemych. Jest laureatem wielu nagród.

14 lipca, godz. 19.30

JERZY KUKLA

Organista, dyrygent, organolog, publicysta, organizator życia muzycznego. Wybitny znawca i interpretator twórczości Feliksa Nowowiejskiego, którego utwory zamierza zaprezentować na recitalu w Poznaniu.

21 lipca, godz. 19.30

JAROSŁAW WRÓBLEWSKI

Profesor klasy organów w Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie. Jako solista, dyrygent i muzyk kameralny występuje w Polsce, Czechach, Austrii, Niemczech, Szwajcarii i na Ukrainie, biorąc udział w licznych prawykonaniach utworów kompozytorów współczesnych.

28 lipca, godz. 19.30

MAREK KUDLICKI

Koncertuje na całym świecie występując jako solista, również z orkiestrami. Od wielu lat łączy występy jako organista wirtuoz z działalnością dyrygencką. Jest propagatorem polskiej muzyki organowej. Prowadził wykłady na temat muzyki polskiej w różnych krajach. Pełnił także funkcje jurora w konkursach organowych.

4 sierpnia, godz. 19.30

CARINE TINNEY (sopran)

Kształciła się w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Laureatka konkursów wokalnych, ma na koncie występy na renomowanych festiwalach. Koncertowała w Szkocji, Niemczech, Belgii, Chinach, Japonii, USA.

MARTIN GREGORIUS (organy)

Improwizacja organowa zawsze była centralnym punktem jego zainteresowań. Jest laureatem nagród na międzynarodowych konkursach muzyki organowej w Polsce, Austrii, Niemczech, Włoszech i Luksemburgu. Regularnie wykonuje recitale w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji.

11 sierpnia, godz. 19.30

ANDRZEJ CHOROSIŃSKI

Organista i pedagog. Jest profesorem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertował w wielu krajach Europy, oraz w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Korei Południowej i Japonii. Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji w kraju i za granicą, nagrywał płyty dla wielu firm fonograficznych. Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych we Francji, Niemczech i w Polsce.

18 sierpnia, godz. 19.30

KRZYSZTOF AUGUSTYN

Organista i pianista. Recital jest nagrodą za zajęcie I miejsca na VII Akademickim Konkursie Organowym Romuald „Sroczyński in memoriam” w Poznaniu w 2020 roku. Ponadto artysta jest laureatem licznych konkursów organowych i pianistycznych.

25 sierpnia godz. 19.30

KRZYSZTOF MUSIAŁ

Asystent w łódzkiej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów oraz doktorant Akademii Muzycznej w Krakowie. Jako solista jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów organowych.

1 września, godz. 19.30

JULIAN GEMBALSKI

Kompozytor, wirtuoz organów, pedagog. Założył pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej muzeum organów. We współpracy z Radiem Katowice nagrał kilkanaście płyt z serii Sound of Silesian Organs, na których zaprezentował brzmienie wybranych śląskich organów.

Cykl jest współfinansowany ze środków Miasta Poznania oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Szczegóły: